27 Temmuz 2015 16:36

Kıbrıslı liderler yeniden bir araya geldi

Paylaş

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakereler çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün yeniden bir araya geldi.

Liderlerin, Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binadaki görüşmesi dün saat 09.40’da başladı.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis de katıldı.

Daha önce 10 Temmuz’da bir araya gelen liderlerin bu görüşmelerinde mülkiyet konularının önemli hatlarını konuşmaları bekleniyor.

NETANYAHU, KIBRIS’A GİDİYOR

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Kıbrıs’a yarın bir günlük ziyaret gerçekleştirecek. Netanyahu’nun gündeminde enerji ve güvenlik konusu var. Rum basını, Benyamin Netanyahu’nun yarın Kıbrıs’a yapacağı bir günlük ziyaret çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geleceğini ve görüşmenin gündeminde esas olarak enerji ve güvenlik konusunun bulunacağını yazdı. Fileleftheros gazetesi, enerji konusuna ilişkin olarak Anastasiadis ve Netanyahu’nun doğal gazın taşınması konularını ele alacağını, bununla birlikte her iki tarafı öncelikle ilgilendiren noktanın, hidrokarbonun değerlendirilmesi yöntemlerinin belirlenmesi olduğunu aktardı.  Gazete, Netanyahu’nun ziyaretinin 8 saati geçmeyeceğini, görüşmelerde enerji ve güvenlik meselelerin yanı sıra, İsrail Başbakanı ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Avrupa Konseyi’ne ayrı ayrı çağrılması girişiminin de ele alınacağını belirtti.

Gazete, İsrail Başbakanı Netanyahu için eşi görülmemiş yoğunlukta güvenlik önlemlerinin olacağını da belirtti. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'ın çatısı hazır

SONRAKİ HABER

Tarım Bakanlığının kara listesinde; bu çikolata ve içeceklere dikkat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa