Patronun ve polisin baskısına rağmen Enpay’da direniş sürüyor!

Patronun ve polisin baskısına rağmen Enpay’da direniş sürüyor!

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Enpay’da dün polis zoruyla fabrika dışına çıkarılan işçiler direnişi fabrika önünde sürdürüyor. Patronun ise işçilere baskısı devam ediyor. Fabrika önüne gelen işçiler 61 arkadaşlarının daha işten atıldığını öğrendi. İşçilerin önemli bir bölümü ise süresiz idari izine çıkarıldı. 

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kurulu bulunan Enpay fabrikası, günlerdir işçilerin verdiği mücadeleyle gündemde. Metal fabrikalarında yaşanan direniş sonrası Türk Metal’den yaşanan kopuşlar Enpay’da da baş göstermiş, işçilerin büyük bir çoğunluğu Birleşik Metal-İş Sendikasına geçmişti. İşçiler kendi temsilcilerini seçerek patronun sendika seçme özgürlüklerine saygı duymasını istemişti. 

84 İŞÇİ İŞTEN ATILDI!

Yaşanan bu gelişmelerin ardından toplamda 23 işçiyi kapının önüne koyan patrona işçilerin cevabı direniş olmuştu. Bir hafta fabrikayı terk etmeyen işçiler polis zoruyla dışarıya çıkarılmıştı. Bu işçilerden 61’inin daha iş akitleri feshedilirken, Enpay’da toplamda 84 işçi işten atılmış oldu. Bunun yanı sıra çok sayıda işçi, cep telefonlarına gelen mesajlarla izne çıkarıldı. Mesaj gönderilmeyen 12 işçi içeri girmek istedi. Bu işçilerden 4’ünün kartı daha basmadı. Kartı basan 8 işçi ise iş özel güvenlik görevlileri tarafından zorla dışarı çıkarıldı. Patronun ve polisin bütün baskılarına rağmen işçilerin kararlı direnişi sürerken, içeriden kopuşlar da sürüyor. İçeri kartını basarak giren birçok işçi, ardından fabrikadan ayrılarak direnişteki arkadaşlarının yanına geldi.

POLİS SALDIRISININ DAYANAĞI İÇ GÜVENLİK YASASI

Öte yandan dün polis zoruyla fabrika içerisinden çıkarılan işçiler, polislerin kendilerine “İç Güvenlik Yasası gereği burayı boşaltın” dediğini anlattı. Avukatlarının çağrısıyla fabrikayı boşalttıklarını söyleyen işçiler, “Boşaltmadan hemen önce fabrikada genel bir temizlik yapmıştık. Direndiğimiz alanı bile temizlerken bizler, bizi fabrika önüne koyan patron utansın” dediler.

www.evrensel.net