27 Temmuz 2015 15:32

Memur-Sen: KESK ve Kamu Sen'in TİS sürecinde olması meşru ve hukuki değil

Paylaş

KESK ve Kamu Sen'in yetkili olmadıkları halde TİS sürecinde temsilci gönderebilmeleri için "Kanuni olsa da, meşru, hukuki değil" diyen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, sendikal alanın en büyük sorununun KESK ve Kamu Sen'in TİS masasında yer alması olduğunu savundu. Ayrıca savaş politikalarına destek vererek, "hükümetin elindeki yetkileri kullanmasını" isteyen Memur-Sen, "Enflasyon farkını gözeten zam zam değildir" diyerek, geçen dönem yaptığı anlaşma ile kamu emekçilerinin zarara uğrattığını itiraf etmiş oldu. 

Memur-Sen, 2016-2017 yılını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) ilişkin taleplerini düzenledikleri bir yürüyüşle Devlet Personel Başkanlığı'na teslim etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yürüyüş öncesi konfederasyon genel merkezinde TİS talepleri ve sendikal haklara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Memur-Sen, Kamu Sen ve KESK'in üye sayılarını hatırlatan Yalçın, KESK ve Kamu Sen'in TİS masasında yer almasının kendileri açısından büyük bir sorun olduğunu belirtti. Yalçın, yaklaşık 700 bin kamu çalışanın temsilini yapan Kamu Sen ve KESK için, "Kamu görevlileri itibar etmiyor, kamu görevlileri nezdinde yetkileri yok" diyerek, 700 bin emekçinin tercihini de görmezden geldi. 

YANDAŞ SENDİKA, KESK VE KAMU SEN'İ SUÇLADI

KESK ve Kamu Sen'in TİS masasında yer almasını "kanun koyucunun merhameti" ifadesiyle değerlendiren Yalçın, "Kamu görevlilerin itibar etmediği küçülme ve çökmeye başlayan iki konfederasyon kanun koyucunun merhameti ile toplu sözleşme masasında yer alacaklar. Kamu görevlileri nezdinde yetkileri yok, İmza yetkileri yok, itiraz yetkileri yok ama masada temsilcileri var. Bu çelişki kamu görevlileri sendikacılığının en büyük sorunu haline gelmiştir" diye konuştu. 

KANUNİ OLSA BİLE HUKUKİ DEĞİL!

Yalçın, KESK ve Kamu Sen'in TİS masasında yer almasına "Memur Sen gerçeğine rağmen masadaki varlıkları kanuni olsa bile meşru değil, hukuki değil" şeklindeki ilginç bir cümleyle tepki gösterdi. Yalçın, "Bununla da sınırlı değil, masada yetkileri yok, sahada yetkileri yok ancak toplu sözleşme teklifi hazırlayıp masaya sunma durumları var" diye konuştu. Ayrıca Yalçın, KESK ve Kamu Sen'i TİS sürecinde "nimet avcılığı yapmak" ile suçladı. 

MEMUR SEN'İN ENFLASYON İTİRAFI

Geçtiğimiz dönem yapılan TİS sürecinde de yetkili sendika olan Memur Sen 2014 yılı için 123 TL, 2015 yılı için ise yüzde 3+3 anlaşma yapmış ve kamu emekçisinin maaşı yüzde 2,97 oranında enflasyon altında kalmış ve gelirleri azalmıştı. Ayrıca, dönemin Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu emekçilerin itirazlarına karşı da, "Hükümet ilerleyen süreçte enflasyonu düşürecek" sözleriyle enflasyonun altında zam önermelerini savunmuştu. 

Memur Sen'in geçen dönem TİS sürecinde emekçinin gelirini düşürme sorumluluğuna yönelik hiçbir açıklama yapmayan Yalçın, TİS masasında olmasını gerekli görmediği muhalif sendikaların enflasyona ilişkin değerlendirmelerini doğrulayan şu ifadelerde bulundu: "Maaş ve ücretlerde enflasyon oranında artış yapılması bir anlamda sıfır zam demektir. Cepteki paranın nominal değerinin korunması reel olarak artış olamaması anlamına geliyor. Bunun anlamı gelir artmayacak, tasarruf yapamayacaksınız demektir. Satın alma gücümüzün düşmesi konjonktürel etkilere açık hale geleceğiz demektir. Elimizde 'orta vadeli mali plan' ve 'çok yıllı bütçe' taslaklarında öngörüler var. Buradan özellikle ifade etmek istiyorum. Kamu işvereninin bu planlar üzerinden tekliflerle gelmesi uzlaşmama, TİS imzalama niyeti olmadığını gösterir." 

BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMASINDAN DESTEK ALDI

Öte yandan KESK ve muhalif sendikaların koalisyon hükümetinin kurulmamasından kaynaklı emekçilerin zarar göreceği gerekçesiyle TİS sürecinin ertelenmesi önerisine de karşı çıktı. Yalçın, Bahçeli'nin "savaş devam etsin, HDP kapatılsın" şeklindeki açıklamasına dayanarak, "TİS sürecine ilişkin bir konfederasyonun ertelenmesine ilişkin teklifi fanteziden ibarettir. Devlet Bahçeli'nin mevcut geçici hükümetinin elindeki bütün imkanları kullanması yönünde bir demeci söz konusudur. Bizde hükümete elinizdeki bütün yetki ve imkanları kullanın çağrısı yapıyoruz" dedi. 

EKONOMİK TALEPLER

Yalçın, TİS sürecinde yüzdelik zam, taban aylığa zam, enflasyon farkı ve refah payı olmak üzere 4 başlıkta taleplerle gideceklerini belirtti. 

Yalçın, yüzdelik zam olarak 2016 yılında yüzde 16,64 (altı aylık dönemler halinde 8+8), 2017 yılında ise yüzde 14,49 (altı aylık dönemler halinde yüzde 7+7) zam artırılmasını talep edeceklerini belirtti. Taban aylığı zammı içinde, Memur Sen'in 2016 yılı için 150 TL, 2017 yılı için de 100 TL zam teklifi olduğunu belirtildi.

Öte yandan, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçın, "Türkiye'nin içine girdiği savaş süreci TİS'i nasıl etkiler" sorusuna da, "Bu süreç TİS'i etkileyeceğini düşünmüyorum. Operasyonların bir an önce olumlu bir yere geleceğini düşünüyorum. Terör örgütleri aklını başına alsın" şeklinde cevap verdi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

'IŞİD'in Türkiye lideri' Halis Bayancuk tutuklandı

SONRAKİ HABER

Meteoroloji'den Ankara ve 5 il için sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa