Polis şiddeti ve gözaltılar bugün de devam etti

Polis şiddeti ve gözaltılar bugün de devam etti

AKP Hükümetinin sürdürdüğü gözaltı terörü bugün de devam etti. Birçok kentte yapılan ev baskınlarında, yine HDP ve DBP'li siyasilerin yanı sıra üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Bu operasyonların adreslerinden biri olan Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu sınavlarına katılmak üzere Mardin'den kentte gelen 5 öğrenci de 'Eylem yapacakları' iddiasıyla gözaltına alındı.

ANTALYA 

Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerce sabah saatlerinde onlarca eve eş zamanlı baskınlar yapıldı. Baskınlarda evler didik didik arandı. Aramaların ardından isimleri ve gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 20'e aşkın kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlarının Çallı TEM Şubesi'ne götürüldüğü bildirildi.

BİNGÖL

Bingöl'de de bu sabah saatlerinde çok sayıda eve polisler tarafından baskın düzenlendi. Düzenlenen baskınlarda 10 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

MARDİN

Mardin merkez Artuklu ilçesinde ise Yalım ve Trafo mahallelerine sabah saatlerinde 6 eve polisler tarafından eş zamanlı baskın yapıldı. Yapılan baskında İslam Çakas, Muhammed Çakas, Ceylan Batuk, Fatih Akyol, Nurullah Elban ve Abdulcabbar Sun gözaltına alındı. Gözaltına alınma sebepleri öğrenilemeyen 6 kişi, Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi.

Nusaybin ilçesinde de sabah saatlerinde polis çok sayıda eve baskın düzenledi. Düzenlenen baskınlarda 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen yurttaşlar Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

MUŞ 

Muş'un Bulanık ilçesinde ise gece saatlerinde polisler tarafından Şehitlik ve Bahçelievler mahallerinde bulunan iki ayrı eve yapılan baskınlarda 2 kişi gözaltına alındı. İhbar olduğu gerekçesiyle evlere yapılan baskınlarda Ercan Karadağ ve Emrah Çoban adlı gençler gözaltına alınarak, Bulanık Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Evlerde yapılan aramalarda kimi eşyalarda tahrip edildi.

Burada yapılan işlemlerinin ardından Emrah Çoban adlı yurttaş serbest bırakılırken, emniyette tutulan Ercan Karadağ'ın ise bugün savcılığa çıkarılacağı öğrenildi. 

Öte yandan önceki gün Şehitlik Mahallesi'nde iki ayrı eve polislerce yapılan baskınlarda gözaltına alınan Maşallah Selvi ve Ömer Selvi isimli yurttaşkar, emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Aynı gece gözaltına alınan Sedat Öner ise, emniyetteki işlemlerinden sonra savcılık tarafından alınan ifadesinin ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Mahkeme tarafından ifadesi alınan Öner serbest bırakıldı. 

ERZURUM

Erzurum merkez ve ilçelerinde de bugün polis operasyonları devam etti. 

Kent merkezinde yapılan ev baskınlarında Civan Deniz, Meryema Aslan, Fatma Sayan, Rıdvan Çağlar, Abdullah Yıldırım, Mutlu Bilgin adlı üniversite öğrenciler gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu öğrencilerin yanı sıra Erzurum Atatürk Üniversitesi BESYO sınavları için Mardin'den gelen 5 öğrencinin de "Eylem yapacakları" iddiasıyla yine polislerce gözaltına alındıkları öğrenildi. 

Horasan ilçesinde yapılan ev baskınında da Yaprak Aydın isimli bir genç, gözaltına alındı. 

Karayazı ilçesine bağlı Kırgındere (Qırxındere) Mahallesi'ne bağlı Teco mezrası kırsalında başlatılan askeri operasyonda sırasında ise mezrada yaşayan Abdurrahman ve Nesim Ağgöz, Erdal ve Murat Üstündağ isimli 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Karayazı İlçe Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi. 

Yine Tekman ilçesinde de sabah saatlerinde ev baskınları yapıldı. Taşkesen köyünde asker ve polisler tarafından yapılan baskınlarda aralarında HDP'li ve DBP'li yöneticilerinin de bulunduğu 15 yurttaşın gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 15 kişinin İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi. 

HAKKARİ 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sabahın erken saatlerinde özel harekat timleri tarafından bir ev baskını gerçekleştirildi. Dize Mahallesi'nde bulunan baskın yapılan evin kapı ve pencereleri maskeli özel harekat timleri tarafından kırıldı. Girilen evde yapılan aramalar sonrasında İdris Yiğit (35) adlı bir yurttaş gözaltına alındı.

Yiğit'in ağabeyi Zübeyt Yiğit, baskın sırasında polisin hakaretlerine maruz kaldıklarını söyledi. 

BİTLİS

Polis operasyonlarına sahne olan bir diğer kent Bitlis oldu. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarda 2'si çocuk olmak üzere 10 kişi gözaltına alındı. 

Özel hareket polislerinin de aralarında bulunduğu Bitlis Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, kent merkezinde bulunan evlere operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonunda, Necip Kortel, Doğan Akbulut, Feyat Karakuzu, Fehim Altun ve Serhat Kartal kişiler gözaltına alınarak, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

Yine sabah saatlerinde yapılan operasyonlarda Güroymak'ta 3 kişi, Tatvan'da ise 2 çocuk gözaltına alındı.

URFA 

Operasyonlar kapsamında şu ana kadar 70'ten fazla kişinin gözaltına alındığı Urfa'da bu sabah da Suruç'a bağlı Aligör Mahallesi'nde 12 kişi daha gözaltına alındı. 

Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Sefer Kip, Nadir Özberk, Ömer Günhan, Mehmet Esen, Orhan Yavuz, Vahit Kıvık ile isimleri henüz öğrenilemeyen 6 kişi gözaltına alınarak Urfa Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye getirildi. 

Öte yandan daha önce gözaltına alınıp, haklarında alınan ek gözaltı süreleri de dolan kişiler savcılıklarla sevk edilmeye başlandı. Ceylanpınar'da gözaltına alınan 18 kişi, Viranşehir ve Suruç'a gözaltına alınan 10'ar kişi emniyet müdürlüklerindeki sorgularının ardından savcılıklara çıkarılmaya başlandı. 

SİİRT

Siirt'te de Ülkü Mahallesi'nde bir eve özel harekat timleri tarafından baskın yapıldı. Yapılan baskında tekstil işiyle uğraştığı öğrenilen Hasan Kızılkaya isimli bir yurttaş polisler tarafından gözaltına alınıp, Siirt Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Polislerin Kızılkaya'ya ait araca da el koyulduğu öğrenildi. 

Öte yandan dün Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Yuvalı (Beytil) köyünün Soğuksu (Kanîmirya) mezrasına yapılan baskınında gözaltına alınan Ramazan Ceylan savcılık ifadesi ardında serbest bırakıldı.

İZMİR 

Devreye konulan topyekûn savaş konsepti doğrultusunda devrimci, yurtsever ve demokrat kesimlere yönelik yapılan operasyonlar İzmir'de bugün de devam etti. Çiğli ilçesi Güzeltepe Mahallesi'nde yapılan ev baskınlarında 13 kişi daha gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlarının isimleri öğrenilmezken, 13 kişi TEM Şube'ye götürüldü. Sabah gözaltına alınan 2 kişi ile birlikte İzmir'de gözaltı sayısı 15'e yükseldi.
Öte yandan 24, 25 ve 26 Temmuz tarihlerinde gözaltına alınların TEM Şube'deki sorgularının ise halen devam ettiği öğrenildi. (DİHA)

www.evrensel.net