27 Temmuz 2015 14:38

170 işçi işten çıkarılan arkadaşları için iş bıraktı

Şırnak DEDAŞ'ta çalışırken işten çıkarılan arıza ve onarım işçileri, işten çıkartılmalarını protesto ederken, 170 DEDAŞ işçisi de iş bırakarak arkadaşlarına destek verdi.

Paylaş

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (DEDAŞ) Şırnak'ta işten çıkardığı 36 işçi ve iş bırakan 170 DEDAŞ işçisi yürüyüş düzenledi. Azadî Meydanı'nda bir araya gelen işçilere, çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi. "Direne direne kazanacağız" sloganı atan işçiler, DEDAŞ İl Müdürlüğü'ne kadar yürüdü. Burada bir açıklama TES-İŞ Sendikası Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Ali Öncü, şirketin personel fazlalığını gerekçe göstererek, 36 işçinin işten çıkartılmasının hukuksuzluk olduğunu ifade etti.

Öncü, şirketin işten çıkarmalarla halkın elektrik hizmetini alıp-almamasıyla da pek ilgilenmediğini ortaya koyduğunu ifade etti. Öncü, "21. yüzyıl Türkiye'si, emekçilerin köleleştirilmesini, emeğin en katmerli şekilde sömürülmesini, çalışanları haksız-hukuksuz ve gerekçesiz olarak işten atılmalarını daha fazla kaldıramaz. Bu bağlamda aksayan ve halkımızın mağduriyetine de yol açan elektrik hizmetinin bir an önce sağlanabilmesi bakımından, işine son verilen 36 üyemizin derhal işe iadeleri sağlanmalıdır" dedi.

Öncü, işçilerin işe iadesinin gerçekleşeceği ana kadar 170 işçinin de iş bırakma eylemine devam edeceğini ifade etti. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

TİB'in 96 haber sitesine erişim engeli kararına mahkemeden onay

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa