27 Temmuz 2015 10:57

Eğitim Sen’de gözaltına alınanlardan 16'sı serbest bırakıldı

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Eğitim Sen Genel Merkezi’ne yapılan polis baskını kapsamında gözaltına alınan 17 kişiden 16’sı serbest bırakıldı. Kobane’den gelen yaralılardan Vedat Dağ daha önce hakkında açılan bir dava nedeniyle tutuklandı. Gözaltına alınanların serbest bırakılmasının baskının keyfiyetini gösterdiğini belirten İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “AKP isterse böyle operasyonlar yapılıyor. Burada yapılmak istenen toplumsal muhalefet kurumlarından Eğitim Sen’e yönelik bir algı operasyonudur” 

“Eğitim Sen’de tehlikeli Rojavalılar kalıyor” diye bir telefon ihbarıyla yapıldığı iddia edilen Eğitim Sen Genel Merkezi’ne polis baskınında alınan gözaltılar serbest bırakıldı. Kobane’den gelen yaralıların yanı sıra yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişi de savcılığa çıkarıldı. Ankara Adliyesi’nde gece geç saatlere kadar devam eden ifade işleminin ardından biri hariç gözaltındaki herkes serbest bırakıldı. Vedat Dağ ise hakkında açılan eski bir dava gerekçesiyle tutuklandı. 

'YAPILAN EĞİTİM SEN'E YÖNELİK ALGI OPERASYONUYDU' 

İfadelerin alınmasını takip eden İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Av. Öztürk Türkdoğan, emniyetin tamamen keyfi operasyonlar düzenlediğine dikkat çekti. Telefonla yapılan bir ihbarın yeterince soruşturulmadığını ve yeterli deliler bulunmadan operasyon düzenlendiğini belirten Türkdoğan, “Eğer orada kalanlarla ilgili bir ihbar gerekçe gösteriliyorsa sadece onların odaları aranır ama polis Eğitim Sen’i didik didik etti. Ayrıca önceden araştırma yapılsaydı Rojava’dan gelip Eğitim Sen’de kalanlara Türkiye Cumhuriyeti devletinin geçici kimlik kartları verdiğini bilirlerdi” dedi. 

Öte yandan emniyetin hazırladığı fezlekede YPG-YPJ üyeliklerinin yazıldığını belirten Türkdoğan, Adalet Bakanlığı nezdinde YPG, YPJ’nin terör örgütü olmadığını ifade etti. Bu konuda Bakanlar Kurulu,’nun da aksi yönde bir kararı olmadığını kaydeden Türkdoğan, sorunun emniyet ve dolayısıyla İçişleri Bakanlığı'ndan kaynaklandığını dile getirdi. Türkdoğan, “AKP isterse böyle operasyonlar yapılıyor. Burada yapılmak istenen toplumsal muhalefet kurumlarından Eğitim Sen’e yönelik bir algı operasyonudur” dedi. 

GÜNAY ÖZARSLAN EYLEMİNE 6 TUTUKLAMA

Öte yandan Ankara’da Günay Özarslan’ın öldürülmesini protesto etmek için oturma eylemi yapanlara polis saldırmış ve 13 kişi gözaltına alınmıştı. Aynı gün ifadesin alınan gözaltına alınanlardan Taner Özer, Mehmet Er, Hasan Koç,Eren Coşkun, Eda Arı, Abdurrahman Aziz Arslan tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Geriye kalanlardan 2 kişi serbest bırakılırken, 5 kişi de denetimli serbestlikle salındı.(Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Nusaybin'de polis saldırısı: 1 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa