27 Temmuz 2015 05:13

Erdoğan'ın asıl hedefi Kürtler ve Esad

Paylaş

Özlem TEMENA
İSTANBUL

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları nedeniyle Türkiye'yi överken, PKK kamplarının vurulmasını eleştirdi.  Savunma Bakanılığının Türkiye’yi öven açıklamaları Almanya muhalefeti tarafından eleştirildi, Barış Blok’un eylemelerine destek vermek için İstanbul’da bulunan  Almanya Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen’le hem Türkiye’nin Suriye’ye olan müdahalesini hem de Almanya muhalefetinin AKP’ye yönelik eleştirilerini konuştuk. Dağdelen operasyonlarla ilgili olarak ‘Erdoğan’ın asıl hedefi birinci olarak Kürtler sonrasında Esad hükümeti’ dedi.

TÜRKİYE IŞİD’LE MÜCADELEDE SAMİMİ DEĞİL

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye’nin IŞİD’e başlattığı operasyona destek çıktı ve “Bu mücadele çok ciddi ve uzun süreli olacak” açıklamasında bulundu. Bakanın bu açıklamaları muhalefet tarafından eleştiriyle karşılandı. Bu eleştirilerin nedeni nedir?
IŞİD’e karşı bir operasyonun gerçekleşmesi hem Almanya Başbakanı Merkel tarafından hem de  Savunma Bakanı Ursula von der Leyen tarafından selamlandı. Fakat bunun üzerine büyük bir eleştiri aldılar. Hem hükümetin koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Partisinden hem de muhalefet partileri Sol ve Yeşiller Partisinden de büyük bir tepki aldılar. Bu eleştiriler neydi? Türkiye’nin IŞİD’e karşı olan tepkisinde inandırıcı olmadığını söylediler. Bu operasyonun asıl hedefinin Kürtler, Kobanê ve Rojava olduğu eleştirileri getirildi. Bu operasyon aslında Rojava’nın dünya ile birleşmesine karşı Kuzey Irak’ta PKK kamplarına karşı bir operasyondu. Erdoğan’ın asıl hedefi birinci olarak Kürtler sonrasında Esad hükümetidir. IŞİD, Til Ebyat’ı kaybettikten sonra bizim tahminimizce Erdoğan IŞİD’ın hedeflerini başaramayacağını anladı. IŞİD yıllarca desteklendi, para ve silah yardımı yapıldı ancak bu işi biz kendinimiz ele almalıyız düşüncesi oluştu.

TÜRKİYE SURİYE DEVLETİNE SALDIRIYOR

Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e ve radikal İslamcı gruplara destek verdiği Alman basınında oldukça fazla yer alıyor.  Buna rağmen Almanya’dan IŞİD operasyonuna destek geldi. Ancak bugün Türkiye’, AKP eliyle yeni bir savaş konsepti yaratılarak savaşın içine sokulmak isteniyor. Siz Almanya’daki muhalefet olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz eleştirilerimizi yıllardır dile getiriyoruz. Başta Alman askerlerinin ve patriot füzelerinin Türkiye’den çekilmesi gerektiğini savunuyoruz. Patriot füzelerinin yerleştirilmesi büyük bir yalan üzerine gerçekleştirildi. Türkiye’den bir askeri uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü iddiasıyla gerçekleşti. O dönemden sonra NATO’nun destek vermesi gerektiği ve Türkiye’nin sınırları koruması gerektiği söyledi. Biz Sol Parti olarak bu iddiaların bir yalan olduğunu ve patriot ve Alman füzelerinin Türkiye’ye gönderilmesine karşı olduğumuzu söyledik. Buna karşı gelen sadece biz olduk
Fakat şimdi yıllar sonra farklı bir durum söz konusu. Örneğin teskere Alman meclisinde nasıl verildi? “Saldırı olması durumunda Türkiye kendisini savunması gerektiğinde patriot füzeleri yardımcı olsun.”  Fakat şimdi bir saldırı yok tam tersine Türkiye şu anda Suriye Devletine saldırıyor. Kuzey Irak’ta Barzani’nin izniyle yapıyor ama Suriye Devlet Başkanı Esad Türkiye’yenin topraklarına girmesine izin vermedi. Türkiye şu anda uluslararası hukuka aykırı davranmaktadır. İkinci olarak böyle bir  saldırıda patriot füzelerinin ve Alman askerlerinin Türkiye’ye destek vermesi hem teskere yasalarına hem de Alman anayasasına karşıdır. Erdoğan’ın NATO’yu Suriye savaşının içine itmek istemesine karşı Almanya’da büyük bir tepki var. Almanya’da büyük bir çoğunluk şu anda Türkiye’nin savaşa sürüklenmesine karşı çıkıyor.

TÜRKİYE VE ALMANYA BASKI POLİTİKALARINDA ANLAŞIYORLAR

Türkiye Suriye de süren savaşa müdahil. Diğer yanda da 3 yıllıdır devam eden ateşkes sürecini bitmeye yönelik adımlar atıyor. Bu durum un Almanya’da nasıl bir etkisi var?
Almanya’daki toplum çeşitli anketler de bunu gösteriyor, savaşa karşı çıkıyor. Almanya’daki toplum aynı zamanda Almanya’nın bu savaşın içine çekilmesini ve patirot füzelerinin ve Alman askerlerinin kullanılması istemiyor. Ama buna rağmen Almanya hükümeti teskereyi verdi. Şu anda örneğin Suruç katliamı, Gezi direnişi bu yaşananların Alman toplumu üzerinde büyük etkisi oldu. Erdoğan ve AKP hükümetine karşı büyük bir tepki var. Örneğin IŞİD’e karşı en etkili mücadeleyi yürüten PKK’yi bombalaması çok büyük bir tepki yarattı. Bundan dolayı Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in düşüncesini değiştirdiğini düşünüyorum. Biz, patriot füzelerinin geri çekilmesini, Alman askerlerinin Türkiye’den geri çekilmesini ve Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını durdurmasını talep ediyoruz. Bunlar geniş kesimler tarafından sahiplenilen talepler. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki Savunma Bakanı von der Leyen’in PKK’ye operasyona karşı çıkmasına çokta güvenmemek gerekiyor çünkü Almanya ve Türkiye arasında sıkı bir ittifak var ve Merkel Erdoğan’ı çok tutuyor. Gezi direnişindeki şiddete rağmen bile Avrupa Birliğinde Türkiye ile yeni müzakereler açıldı. Sanki Türkiye hükümetini ödüllendirdi. Türkiye Devleti şu anda kendi içerde muhalefete, Kürtlere ve solculara karşı büyük bir baskı yapıyor ve dışarda ise saldırgan bir tavır izliyor. Alman hükümeti de iç politikada Kürtlere karşı büyük bir baskı politikası izliyor. NAV-DEM Başkanı Ahmed Pazartesi günü ‘terör örgütü’ yöneticiliğinden göz altına alındı. Büyük bir operasyon söz konusu. Türkiye ve Almanya baskı politikalarında anlaşıyorlar.

'TÜRKİYE’NİN AHRAR EL ŞAM’A VERDİĞİ DESTEK BİLİNİYOR'

“El Kadie’ye yakın örgütler var örneğin Ahrar el Şam şimdi onların üzerinde oynanıyor Esad’ın devrilmesi ve Kürtlere karşı muhalefetin büyümesini amaçlıyorlar. ABD de işbirliği içinde. Ahrar el Şam’ın Dışişleri sözcüsü bir ABD’de Washingtonpost’a bir röportaj verdi. Ahrar el Şam’ın Suriye’deki hükümete karşı ne kadar çok iyi işler yaptığını anlattı. Kendi örgütünü övdü ve bir reklam kampanyası yaptı. Türkiye’nin Ahrar el Şam’a verdiği destek Almanya hükümetinin ve istihbarat servislerinin bilgisi dahilindedir. “

ÖNCEKİ HABER

‘Dayanışma Zehra’yı güçlendirecek’

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa