26 Temmuz 2015 22:32

Diane Schuur ekimde İstanbul’da

Paylaş

İki Grammy ödüllü, caz müziğin “First Ladysi” Diane Schuur, uzun bir aradan sonra 19 Ekim’de CRR Konser Salonu’nda olacak. Usta ses Diane Schuur konserinde, geçtiğimiz haziran ayında yayımlanan, Frank Sinatra ve Stan Getz’a adadığı son albümünden parçalar seslendirecek.
Tacoma, Washington’da 1953 yılında doğan, Diane Schuur’un cazla tanışması piyano çalan babası ve Duke Ellington, Dinah Washington plakları çalan annesi sayesinde olur.
Doğumu sonrasında çıkan bir komplikasyon sonucu görme yeteneğini kaybeden sanatçı, Stan Getz tarafından Monterey Caz festivalinde “Amazing Grace”i söylerken keşfedilir. Schuur, ilk çıkış albümü “Deedles”ı 1984 yılında çıkardıktan sonra  13 yıl içerisinde GRP şirketi için ikisi Grammy ödüllü (Timeless and Diane Schuur & the Count Basie Orchestra ) olmak üzere 11 albüm yaptı.
1991’de “Pure Schuur” adlı albümü Modern Caz listelerinde öne çıkarken, 1994’te Büyük Blues Ustası B.B. King’le yaptıkları “Heart to Heart” albümü de önemli bir etki yaratır. Japonya, Avrupa, Malezya, Güney Amerika’da turneler yapan Diane Schuur , Irving Berlin ve Ella Fitzgerald ile Carnegie Hall’da sahne alır.
1999’da Atlantic’ten çıkan albümü “Music Is My Life” ‘ın yapımcılığını efsanevi yapımcı Ahmet Ertegün üstlenir. Bir sonraki albümü Swingin’ For Schuur’da ise trompetin ustalarından Maynard Ferguson ile ilk kez çalışır. Bu albümle dinleyicisini büyüleyen Schuur diva statüsüne kavuşmuş ve bundan sonra ‘Cazın First Lady’si” olarak anılmaya başlanır. Kasım 2002’de Schuur efsanevi Besteci ve Söz Yazarı Barry Manilow ile bir Hollywood stüdyosunda bir araya gelir. Schuur’un etkileyici sesiyle eşlik ettiği Manilow orijinallerinden oluşan albümün yapımcılığını Manilow ve Usta Yapımcı Eddie Arkin üstlenir. Midnight adlı bu proje eski moda bir şekilde tüm müzisyenlerin beraber stüdyoya girerek tek seferde kayıt almasıyla yapılmış. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tek sesliliğe karşı yaklaşımlar

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa