Yeni Şafak grevlere de ‘komplo’ dedi

Yeni Şafak grevlere de ‘komplo’ dedi

Birkan BULUT
Ankara

AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğiyle bilinen Yeni Şafak gazetesi, kısa süre önce birçok metal fabrikasında yapılan eylemlerin de “dış mihraklı tezgah” olduğunu öne sürdü. İddiaya dayanak gösterilen kişinin demecinde “Doğru mu, değil mi bilmiyorum. Böyledir diye iddia da etmiyorum” demesi, Yeni Şafak’ın habercilik (!) ustalığı olsa gerek. 

Hemen her gün iktidar sözcülerinin açıklamalarını manşetine taşıyan Yeni Şafak gazetesi, metal işçilerinin kısa süre önce birçok ilde yaygınlaşan eylemlerinde komplo aradı. Renault işçilerinin ilk kıvılcımını yaktığı ve kısa sürede otomotiv başta olmak üzere birçok metal fabrikasına yayılan grevlerin etkileri halen sürüyor. 

Yeni Şafak gazetesinde Şuayip Alabay imzasıyla yayınlanan bir haberde “Grevlerde komplo şüphesi” başlığıyla işçilerin yaptığı eylemlerin dış mihrakların tarafından yapıldığı öne sürüldü. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu’nun açıklamalarına dayandırılan haberde, “”Bursa’da geçtiğimiz aylarda yapılan ve 10 bin kişinin üzerinde işçinin katıldığı eylemlerde komplo şüphesi ortaya çıktı” denildi. 

GÖZ GÖRE GÖRE ÇARPITTI

Öte yandan TAYSAD Başkanı Dudaroğlu, konuyla ilgili sadece dedikoduvari sözler sarf ederken, Alabay bunu “Eylemler dış mihraklı tezgah” olarak çarpıttı. Haberde TAYSAD Başkanı’nın metal işçilerinin direnişini dış mihrak olmasıyla ilgili sözleri ise şöyle; “Doğruluğunu bilmediğim bir şeyde herhangi bir şey söylemek istemem. Ama bu eylemlerin dış kaynaklı bir şekilde tezgahlandığı konuşmalar başladı. Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum. Bilmediğim için de bu böyledir diye iddia etmiyorum.”

‘İŞÇİNİN DAVRANIŞI DEĞİŞMİŞ’

Ailesinin bile işçilerin tarafını tutarak “Neden istediklerini vermiyorsunuz” dediğini söyleyen Dudaroğlu, münferit olaylar dışında işçilerin mahkemelerde kazandığını ancak Bursa’daki olayların bambaşka olduğunu savundu. Haberde, “Buradaki işçinin davranışı değişti” diyen Dudaroğlu’nun, “Bu süreç 4 ay devam eder. 4 ayın sonunda mutluysanız (toplusözleşmeyi) imzalarsınız. İki tarafta anlaşmazlık varsa hakeme aksettirilir ve sonunda greve gider. Ama eninde sonunda bir anlaşma sağlanır. Ama Bursa’da ki olaylar biraz farklı.Yeni bir davranış modeli gelişiyor. Benim zaten korkum o. Yeni davranış modelinde şu anda yapılan bir toplu sözleşmesini imzaladıktan sonra eylem yapıp işi durduruyorsunuz ” ifadelerine yer verildi. 

PATRON SİPARİŞİ HABERLER

Yine aynı sayfada “Otomotiv ihracatına sendika gölgesi” diye bir haber de yer aldı. Bu sefer de Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıklamalarının yazıldığı haberde, “Zeytinoğlu otomotiv eylemlerindeki sendika çekişmesi yüzünden illerindeki 4 fabrikanın ihracatta gerilediğini söyledi” denildi. Grevlerin aynı zamanda çok sayıda otomotiv yan sanayi şirketini de olumsuz etkilediğini belirten Zeytinoğlu, 18 sanayi kuruluşunda muhtelif zamanlarda üretimin durduğunu ve yavaşladığını ifade etti.

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Temmuz 2015 16:59
www.evrensel.net