67 yaşında tutukluya  7 yıldır zulmediliyor

67 yaşında tutukluya 7 yıldır zulmediliyor

Hayrullah ÖNAL
İstanbul

Sabriye Çaçan 67 yaşında bir hasta tutuklu. 2008 yılında Batman’da gözaltına alındı, tutuklandı. 8 yıl 9 ay ceza verildi. 7 yıldır cezaevinde. Birçok kez sürgün edildi. Son sürgün durağı Gebze Kadın Kapalı Cezaevi oldu. 2 kez gözünden ameliyat oldu. Bir gözünü kaybetti. Şeker ve yüksek tansiyon hastası. 

Tam 7 yıldır yaşıyor bu zulmü Sabriye Çaçan. Hastalığı ve tahliyesi için Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçelerin tamamı olumsuz yanıtlandı. Öte yandan sivil bir grup tarafından tahliye edilmesi için imza kampanyası da düzenlendi. Ancak bundan da sonuç alınamadı. Aynı dosyadan tutuklu olan arkadaşları tahliye olmasına, ilerleyen yaşına ve hasta olmasına rağmen Sabriye Çaçan halen tahliye edilmiyor. 

HER GEÇEN GÜN ZAYIFLIYOR

Görüşmecisi, kardeşi Hasan Altuntaş’a anlatıyor yaşadığı zorlukları. Hasan Altuntaş bir temizlik görevlisi. Gebze’ye en yakın kendisi yaşadığı için sık sık gidiyor ablasının görüşüne. Altuntaş, “Ablam sebepsiz yere 7 yıldır cezaevinde. Düzenli olarak görüşüne gidiyorum. Yaşlı ve hasta olduğu için cezaevi onu yordu. Sağlık sorunları artıyor. Ablam gözünden iki kez ameliyat oldu. Bir gözü görmüyor. Her geçen gün daha da hastalanıyor ve zayıflıyor” dedi.

Ablasıyla aynı dosyadan tutuklanan herkesi tanıdığını ve hepsinin tahliye edildiğini dile getiren Altuntaş, şöyle devam etti: “Biran önce tahliye edilmesini istiyorum.”

DİK DURMAYA ÇALIŞIYORUM

Sabriye Çaçan ise kendisine yaşatılanları şöyle değerlendiriyor: “Ben ‘90’lı yılların acısını yaşadım. Şimdi bakıyorum o günlerden bu günlere hiçbir şey değişmemiş. Eskiden katledenler, şimdi ise muhalif olanları tutuklayarak susturmaya çalışıyor. Tüm bu rahatsızlıklarıma rağmen dik durmaya çalışıyorum. Eğer Kürt olduğum için buradaysam, ben de Kürtlüğümün mücadelesini her şeye rağmen sürdüreceğim.”

649 HASTA TUTUKLU 

Türkiye, hak ihlalleri konusunda gün geçtikçe uzayan bir listeye sahip. Hasta tutuklular ise en fazla mağduriyeti yaşayanlar arasında. İnsan Hakları Derneği  Genel Merkezi, Ocak ayında hasta tutuklu listesini güncelleyerek Adalet Bakanlığı’na teslim etmiş ve kamuoyu ile paylaşmıştı. Listeye göre; cezaevlerinde 649 hasta tutuklu bulunuyor. Bu hasta tutukluların 247’si ise ağır hasta. ‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen 82 hasta tutuklu tahliye edilmedi.

www.evrensel.net