Suruç katliamı’ndan yaralı kurtulan Baki Çelik:Her eylemde olan polis o gün niye yoktu

Suruç katliamı’ndan yaralı kurtulan Baki Çelik:Her eylemde olan polis o gün niye yoktu

Suruç'taki patlamadan yaralı kurtulan Baki Çelik patlamayla ilgili süphelerini Evrensel'e anlattı. Polisin en küçük eylemlerinde dahi kenmdilerinin görüntüsünü kamerayla çektiğini söyleyen Çelik, "Emniyet bu patlamada neden yoktu? Neden tek polis dahi yaralanmadı? Devletin bas baya bu patlamanın olacağından haberi vardı" dedi.

Topladıkları yardımları Kobane'ye götürmek için Suruç'a İstanbul'dan giden 22 yaşındaki fırıncı ustası Baki Çelik, arkadaşı Ertuğrul Ekelik patlama yaralanınca onunla beraber Ankara'ya gelmiş. Patlamada ayağından yara alan Çelik olayı söyle anlatıyor: “ İstanbul'dan gittik. Sabah 6 civarı Suruç'a vardık. Kahvaltımızı yaptık. İstanbul'dan diğer gelen otobüs de arkamızdan geliyordu. Kültür merkezine bizden önce küçük bir grup arkadaşımız vardı. Kahvaltı yaptıktan sonra Kobane'ye geçe bilmek için kimlik fotokopilerimizi çektirdik. Daha sonra 11:30 civarında basın açıklaması yaptık. Basın açıklamamız bitti. Artık son sloganımızı atıyorduk. Slogan bitmeden yarısında Çıkşşş... Cııımmm... diye bir ses geldi. Ne olduğunu anlayamadık. Baktım ki arkadaşlarımın parçalanmış bedenleri etrafımızda. Yanımda Ertuğrul yoldaş vardı. O yerde yatıyordu. Benim önümde olan Trabzonlu yoldaşın bacağı sallanıyor, Ertuğrul yoldaşın kafasının altındaydı.” 

HER EYLEMDE OLAN POLİS O GÜN NEDEN YOKTU?

“Devletin bas baya haberi vardı kim ne derse desin. Emniyetin de haberi vardı” diyen Çelik bu iddiasına neden olan şüphelerini anlatıyor: “Şüphelendiğim olay. En ufak basın açıklamamıza gelen görüntülerimizi çeken polis yoktu. Hatta çevrede sivil polis dahi yoktu. Polislerin biliyormuş gibi davranmaları çok dikkatimi çekti. Patlama öncesinde tek bir polis bile yoktu. Neden patlamada bir polis bile yaralanmadı. Ancak patlama olur olmaz aradan 1 dakika geçti, zırhlı araçlarla polisler geldi. Bilincim açıktı zamandan eminim patlama olur olmaz geldi polis. Nasıl oldu bu.  Hatta öyle oldu ki bu zırhlı araçları Amara Kültür Merkezi önüne çektiler ve ambulansların geçmesini engellediler. Trafik kapandı. Dahası bizi ilgilendirmez insanlıklarına kalmış bir iki polis köşede insanlar feryat ederken sırıtıyorlardı. Halk tepki gösterdi buna.  Polisler de tepki gösteren halka gaz sıkmaya başladı.” 

ŞÜPHELİ BİR KADIN VARDI

Canlı bombanın yanında arkadaşlarının da olduğundan kuşkulanan Çelik olay günü karşılaştığı bir kadının anlatıyor: “Canlı bombayı kimse fark etmedi. Herkesin sırtında çanta filan vardı zaten. Belki bizle kahvaltı bile yapmıştır. Canlı bombayı bilinçli seçmişler. Bizim yaşlarımızda genç. Bizim gibi bir genç kafilenin geleceğinin farkındaydılar. Benim şüphemi uyandıran kumral siyah saçlı zayıf bir kadın vardı. 23, 24 yaşlarındaydı, 177 cm civarında boyu vardı. Bayan arkadaşlar konuşmak istemiş konuşmamıştı. Çok yalnız duruyordu. Herhalde arkadaşını bekliyordur dedik. Yalnız basın açıklamasına 15, 20 dakika kala bize dik dik bakıyordu. Bombacının arkadaşı olmasından şüpheleniyorum açıkçası.” 

VALİ YİNE SAHNEDE

Başbakan Davutoğlu'nun yaralı arkadaşlarını ziyareti sırasında Urfa Valisi İzettin Küçük'ün 2,3 arkadaşını göz altına aldırmaya çalıştığını ifade eden Çelik ziyarette yaşananlar hakkında şunları söyledi: “Urfa'ya hastaneye Ertuğrul yoldaşla beraber geldim Daha sonra Başbakan geldi. Talimat vermiş Ertuğrul'un Ankara'ya sevk ettiler. Babası İstanbul'la edilmesini istedi ama kabul etmediler. 'Liste yapıldı listeye göre sevk edilecek' dediler. Başbakan geldiğinde yaralı arkadaşlarımız ziyaret bir şey demedi ama başbakanla fotoğraflarının çekilmesini istemediler. Yakınları da görüntü alınmasına karşı çıktı. Ancak polisler yakınlarını tehdit etti. Vali 'bunları def edin def edin' dedi. Hatta 2,3 arkadaşı göz altına almaya kalktılar.”

UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Son süreçte TSK'nın bombalamalarının ve IŞİD tarafından ördürülen askerlerin Suruç patlamasını unutturmaya yönelik olduğuna dikkat çeken Çelik, “IŞİD askere ateş açmış ve bir astsubay ölmüş neden hemen bu olayın hemen 1 gün sonrasında bir asker öldürülüyor. Bu olayın etkisini soğutmak ve bu olaya olan tepkiyi azaltmak. Devlet bizi hedef aldı bu patlamada” diyor. (AnkaraEVRENSEL)

 

www.evrensel.net