Diyarbakırlılardan hükümete çağrı: Savaştan yol yakınken dönün

Diyarbakırlılardan hükümete çağrı: Savaştan yol yakınken dönün

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

TSK uçaklarıyla yapılan bombardıman ve gözaltı operasyonları Diyarbakırlıları büyük bir endişeye sevk etti. Diyarbakırlılar, hükümete yol yakınken, savaştan dönme çağrısı yaptı. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “90’ların konseptine dönüş, bombardımanlar, katliamlar ve operasyonlarla başlayan süreç yeniden faili meçhullerin yaşanacağı konusunda kaygımızı artırıyor” dedi. 

TOMALAR, ZIRHLI ARAÇLAR YENİDEN SOKAKTA

PKK’ye yönelik yapılan hava saldırısı Diyarbakır’dan yüksel uçaklarla yaptı. Uçak sesleri gece boyu Diyarbakırlılara rahat bir gece yaşatmadı. Sabah saatlerinden itibaren kentin çeşitli noktalarına zırhlı araçlar, TOMA’lar ve özel harekat timleri yerleştirildi. Bu tabloyu eleştiren Diyarbakır halkı, “Devlet yeniden savaş düzenini aldı” yorumunda bulunuyor. Raci Bilici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yeni bir süreç başladı. Bu operasyon bundan sonraki süreçte kararlı bir şekilde devam edecektir’ sözlerini hatırlatarak, “Yani ‘90’ların konseptini yeniden uygulamaya çalışıyor. Yani bir taraftan Kandil bombalanacak, diğer taraftan Kürdistan dağları bombalanacak ve akabinde siyasi operasyonlarla işi devam ettirecek” değerlendirmesinde bulundu.

‘KAYGILARIMIZ ARTIYOR’

Yeniden faili meçhullerin yaşanacağından endişe duyduğuna vurgu yapan Bilici, “Bu endişelerimiz geçmişte yapılan siyasilerin tarzlarının birbirinin aynısı olmasından anlaşılıyor. Bu yollar denenmedik yöntem kalmamıştı. Dolayısıyla kaygılarımız artıyor” dedi. Bombardımanın sivil ve gerilla alanı ayrılmaksızın yapıldığına da dikkat çeken Bilici, “Yaşam hakkına müdahale boyutu şu an yüksek bir boyuttadır. İleri ki günler de bu tablonun ‘90’lı yıllardaki yöntemlere dönmeyeceğinin garantisi yoktur. Tek yapılması gereken müzakerenin bir an önce başlatılmasıdır. Aksi takdirde çözüm değil ölümler ve savaşın ağır etkileri boy gösterecektir” dedi.

‘ERDOĞAN KÜRT HALKINA KENDİSİNİ DÜŞMAN ETTİ’

Diyarbakırlı Mahmut Çiftçi,  “Sabah kalktım yine bombardıman yine operasyonlar. Gece boyunca uçak sesleri uyutmadı bizi. Sokaklarda güvenlik güçleri yeniden düzen alıyor. Artık her an her yerde öldürülecekmişiz gibi düşünüyoruz. Devlet yeniden savaş düzenini aldı. Barışa yaklaştık dediğimiz bir dönemde savaşın tercih edilmesini kabul etmiyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her geçen gün attığı adımlarla Kürt halkının tepkisini topladığını belirten Çiftçi, “Şu an bölgede herkes Cumhurbaşkanına düşman gözüyle bakıyor. Bunu o yarattı. Sen bir devlet büyüğüsün, savaşı tercih ediyorsun. Gece uykumuz gelmiyor. Yeter artık. Savaş çare değil, anlasınlar artık” diyerek tepki gösterdi.  

Uzun süredir cenazelerin gelmediğini, barışın geleceğini düşündüklerini belirten Zülfü Gökçe “Barıştan daha iyi olabilir mi savaş” sorusunu sorarak, “Yol yakınken bu saldırılardan vazgeçilip, yeniden görüşmelerin başlaması lazım” dedi.

ANNELER OLARAK SAVAŞA DUR DİYELİM’

Kayıp yakınlarından Hayri Doğan’da binlerce Kürt gencinin ‘90’larda katledildiğini hatırlatarak, “Barış, adalet hâlâ gelmemişken yeniden savaşı istemek üzüntü verici” dedi. Yapılan bombardımanlarla insanların öldürülmesini kabul etmediğini belirten Doğan, “Savaş isteyenleri lanetliyorum. Yeter artık. Çocuklarımızı öldürmekten vazgeçin” sözleriyle tepki gösterdi. Kayıp yakını Aynur Ayşin de, “40 yıldır öldürerek Kürtleri yok etmeye çalıştılar. Ama görülüyor işte Kürtler öldürmekle bitmez. Bu konuda ısrar neden ediliyor. Kendi çocukları adına karar almıyorlar onlar. Bizim çocuklarımızın ölümü söz konusu. Hem Türk anneler, hem Kürt anneleri ağlıyor. Biz anneler bu savaşa bir son diyelim artık. Artık gözyaşı ve kan istemiyoruz. Hâlâ bizim çocuklarımızın kemikleri bulunmadı. Katilleri hesap vermedi. Şimdi yeniden aynı süreci yaşatmak, aynı acıları yaşatmak isteyenlerin hiç mi vicdanı yok. Ben Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Yeter artık. Acıyı siz bilmiyorsunuz. Size ölümler kolay geliyor ama yakmayın artık ciğerimizi” diye konuştu. 

 

www.evrensel.net