Evrensel’den: Yıl olmuş 2015, hâlâ Evrensel’in susturulabileceğini düşünmek(!)

Evrensel’den: Yıl olmuş 2015, hâlâ Evrensel’in susturulabileceğini düşünmek(!)

Evrensel’in 7 Haziran 1995 tarihli ilk sayısının manşeti, “İşte Türkiye gerçeği” idi. Ülkedeki baskı, zulüm ve yoksulluk düzenine dikkat çeken manşetimizde, kendisini sevgi ve saygıyla andığımız İsmail Gülgeç’in ‘Entelektüel Ayı’sı elinde piposu koltuğuna gömülmüş olarak, “Çok mutluyum be! Bizi hayvanlar yönetiyor” diyordu. 

İlk davamız, ilk sayımızdaki bu karikatürle geldi. Ardından başka davalar... OHAL yıllarında gazetemizin, OHAL kapsamındaki illere girişi yasaklandı. 

8 Ocak 1996 günü ise, arkadaşımız Metin Göktepe, cezaevinde öldürülmüş olan devrimci tutukluların Alibeyköy’deki cenazesini izlemek isterken polisler tarafından gözaltına alındı ve alçakça dövülerek katledildi.

Ve sansürün kaldırılmasının 107. yıl dönümünde Geçici Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Evrensel ve Özgür Gündem’i şu sözlerle hedef gösterdi: “Elimde bir dosyayla geldim ama süre kalmadı. Bakın size göstereyim. Özgür Gündem ve Evrensel’in de içinde olduğu, diğerlerini saymayayım birçok gazete.. bunlar suç makinesi. Bunlara dava açsak cezalara boğulurlar. Terör örgütünün eylemlerini öven ifadeler kullanıyorlar. Bazı isimlerle köşe yazıları yazıyorlar. Ama biz onlara bu kadar çok dava açsak bu davaları da kullanırlar. Yine çıkar aynı şeyleri yazarlar.”

Dünyanın kaç ülkesinde, “gazeteciler ve basın bayramı” olarak kutlanan bir günde hükümet sözcüleri böyle bir açıklama yaparlar? Bu da bir başka ‘özgül ağırlık’ sorunudur!

Arınç’ı o dosyasında ne varsa açıklamaya çağırıyoruz.

Evrensel, ilk günden beri Türkiye işçi sınıfının ve halklarının ihtiyaç duyduğu gerçekleri yazmak için bedel ödemeyi hep göze aldı. Bunun onurunu ve sorumluluğunu taşıyoruz.

Evrensel, Arınç’ın hocası Necmettin Erbakan, 28 Şubat MGK kararlarının altına Başbakan sıfatı ile imza atarken ve yandaş medya ile merkez medya, darbecileri alkışlarken 28 Şubat’a karşı nasıl dik durduysa, bugün de Saray sultasına karşı dik durmaktadır ve dik durmaya devam edecektir.

Yeni savaş konsepti ile kitlelere gözdağı vererek, seçim başarısızlıklarının intikamını alacakları bir sonuç yaratmaya çalışanlar, IŞİD’i besleyip büyütenler ve dibine kadar yolsuzluğa batanlar bilsin ki, gözümüz üzerlerindedir.

www.evrensel.net