25 Temmuz 2015 22:00

'Demokrasi ve müzakere mücadelesini yükseltelim'

Paylaş

Suruç katliamı ardından yapılan operasyonların asıl hedefinin IŞİD değil, demokratik muhalif kesimler olduğunu söyleyen HDP Adana İl Örgütü basın açıklaması ile HDP yöneticilerinin de içinde bulunduğu devrimci ve yurtseverlerin serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada Suruç’ta hayatını kaybeden SGDF üyelerinin resimleri taşındı. Yapılan açıklamada müzakere ve demokrasi mücadelesini yükseltme vurgusu yapıldı.  İnönü Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasını okuyan HDP Şube eş Başkan Yardımcısı Şükran Çelebi, 24 Temmuz itibari ile Cumhurbaşkanı ve AKP’nin erken seçime kadar ülke yönetimini ordu ve emniyet aracılığı ile yürütme anlayışını devreye soktuğunu belirtti. 

TÜRKİYE’Yİ FELAKETE SÜRÜKLEME PLANINA KARŞI BİRLEŞELİM

Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin Türkiye-Ortadoğu politikalarının toplumdaki barış, huzur ve çözüm beklentilerine vurulmuş çok ağır bir darbe olduğunu söyleyen Çelebi, “Girilen yol çözüme ve barışa yönelme imkanlarını kesinlikle tahrip edecek, ağır bir toplumsal maliyet yaratacaktır” dedi. Ölünceye kadar Türkiye’yi tek adam olarak yönetme hayali yıkılan hızlandırdığı şiddet ortamının sınırlarının olmadığını ifade eden Çelebi, seçim yenileninceye kadar tek başına iktidarda kalma planının Türkiye’yi felakete sürükleme planı olduğunu dile getirdi. “Bugün susma ve bekleme günü değildir” diyen Çelebi “Gelin müzakere ve demokrasi mücadelesini güçlendirelim. Kaybedilecek her dakika atılacak adımların biraz daha zorlaşmasına yol açmaktadır” dedi.HDP İl Eşbaşkanı Hüseyin Yıldız da iki gün önce HDP yöneticisi olan Hamit Denli’ye yapılan saldırının, HDP İl Binasına yapılan bombalı saldırının faillerinin bulunmadığına dikkat çekerek 15 gün önce gözaltına alınıp serbest bırakılan yöneticilerinin tekrar göz altına alınmasına tepki gösterdi. 

15 KİŞİ SERBEST

Son aldığımız bilgilere göre“örgüt adına suç işlemek” ve örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden 6’sı çocuk 15 kişi adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Dünden beri için de IŞİD’lilerin de bulunduğu 86 kişi gözaltına alınmıştı. 66 kişinin hala emniyette işlemlerinin sürdüğü belirtildi. (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

'İçerde dışarda savaşa hayır!'

SONRAKİ HABER

İbrahim Tatlıses: Tayyip Erdoğan için ölürüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa