25 Temmuz 2015 17:58

Eğitim Sen: Gözaltına alınanların GBT taramaları bile yapılmıştı

Paylaş

Eğitim Sen Genel Merkezi ve aynı binada bulunan sendika misafirhanesinde yapılan aramanın ardından sendika yöneticileri basın açıklaması düzenledi. Gözaltına alınan 12 kişiden 9 yaralı kişinin Türkiye hastahanelerinde kaydı olduğunu söyleyen  Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, “Yaralılar şüpheli olarak gözaltın alındı ancak bu kişiler misafirhanemize gelmeden önce GBT araması da yapılmıştı” dedi. 

Polisin sendika genel merkezinden çıkmasının basın açıklaması düzenlendi. Eğrim Sen Genel Başkanı Kamuran Karacan'ın Avrupa'da olduğu bilgisinin verildiği açıklamada sendika adına Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz konuştu. Misafirhanelerinde kalanların devlet tarafında kaydının alındığını ve Türkiye hastahanelerinde tedavi gördüğünü söyleyen Yılmaz,  “Yapılan arama yeni çıkan iç güvenlik yasasına dayandırılarak yapıldı. Yaralılar şüpheli olarak gözaltına alındı ancak bu kişiler misafirhanemize gelmeden önce GBT araması da yapılmıştı” dedi. Arama kararının sadece misafirhaneye dönük olmasına rağmen bürolarının da arandığına dikkat çeken Yılmaz, “Avukatlarımızın büroları bile arandı. Avukat bürosunun aranması için mahkeme kararı olması gerekir. Biz bu aramalar hakkında şerhimizi düşeceğiz” diye konuştu.

BASKIN TİS SÜRECİNDE

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de Eğitim Sen'e yönelik yapılan baskının kamudaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapılmasını manidar bulduklarını belirterek, “3 Ağustos'da başlatacak TİS sürecinde başlayan bu operasyonlar sıradan değildir. Aynı filmi 2012 yılındaki 23 Mayıs grevinden sonra başlayan operasyonlarda da görmüştür” dedi. 

TTB Başkanı Bayazıt İlhan “Türkiyenin dört biryanında başalattıkları operasyonlar. Terör operasyonları sahnesiyle oynanıyor. Bu filmlerden bıktık. Sendikaları suç örgütü gibi göstermek çirkin bir operasyondur” diye belirtti. 

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ise “TİS sürecinde emekçilerin hak ve çıkarlarını korumaya yönelik tezleri aramada buldular. Ülkenin aydınlık yüzü olan eğitimcilerin Türkiye'yi aydınlığa kavuşturacak eğitime dair sözlerini buldular” dedi.

'10 YIL OPERASYONLARLA GEÇTİ'

Eğitimcilere destek olmak için genel merkeze gelen HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli ise “Burada Kobanilere hükümet misafir muamelesi yaptığını hükümet kendi söylüyor. Misafirhanede tedavi için kalan yaralıların göz altına alınması çelişkili bir durumdur” dedi. 

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil de “AKP hükümetiyle son 10 yılımız operasyonlarla geçti ve aldatıldığımız ortaya çıktı. Bunu bir daha yaşamak istemiyoruz “diye konuştu. (AnkaraEVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

‘Eğitim Sen savaşa karşı barış politikalarını savunmaya devam edecektir’

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa