Kandil'e yönelik hava bombardımanında siviller de hedef oldu

Kandil'e yönelik hava bombardımanında siviller de hedef oldu

Federal Kürdistan'daki gerilla alanlarına yönelik başlatılan hava saldırısı sabaha kadar sürdü. Saldırıların yapıldığı bölgeden gelen ilk bilgilere göre, sivil yerleşim yerleri de vuruldu ve Kandil'e yapılan saldırıda siviller yaralandı. Bombardıman tutulan birçok bölgede de orman ve arazi yangınlarının çıktığı bildirildi.

Medya Savunma Alanları'na bağlı Kandil, Zap, Metîna, Garê, Haftanîn, Avaşîn ve Xakurkê bölgelerine yönelik hava saldırılarıyla ilgili bilgiler gelmeye başladı. Federal Kürdistan'da yayın yapan Rojnews Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, dün gece saat 22.55 sularında başlayan savaş uçağı saldırıları sabah saat 06.00'ya kadar sürdü. Saldırının yapıldığı bölgeden alınan ilk bilgilere göre, özellikle Zap, Metîna, Haftanîn ve Avaşîn alanlarına, savaş uçaklarından sonra havan ve obüs saldırıları yapıldı.

SİVİLLER DE HEDEF OLDU
Saldırılar sonucu bölgenin birçok yerinde orman yangınlarının çıktığı bildirildi. Gerillanın ve sivillerin yaşadığı Garê bölgesindeki Derişkê ve Şêrt köylerinin de saldırıların hedefi olduğu kaydedildi. Deşta Kafya'nın da yoğun bir şekilde bombalandığı belirtilirken, burada da yapılan bombardıman sonucu orman ve arazi yangınlarının başladığı vurgulandı.

ENZÊ KÖYÜNDE YARALI SİVİLLER VAR
Medya Savunma Alanları'na bağlı Kandil bölgesinde dün gece saat 01.15 sularında başlayan hava saldırısının da sabah saatlerine kadar devam ettiği kaydedildi. Saldırının tüm ayrıntılarına ulaşılamazken, savaş uçaklarının sivillerin yaşadığı Enzê köyüne yaptığı saldırı sonucu yaralananların olduğu belirtildi.

SİVİLLERİN KALDIĞI YAYLALAR DA VURULDU
Medya Savunma Alanları'na bağlı Xakurkê alanına dönük de savaş uçaklarının saldırısının sabah saat 07.30 sularına kadar sürdüğü ifade edildi. Savaş uçaklarının burada da sivil yerleşim yerleri vurduğu bilgisi verildi. Xakurkê'de sivillerin yayla olarak kullandığı ve yerleşim bölgesi olan yerleri bombaladığı belirtildi.

İHA HAREKETLİLİĞİ SÜRÜYOR
Medya Savunma Alanları'nda sabah saatlerinde sona eren hava saldırıları ardından insansız hava araçlarının yoğun keşif uçuşları gerçekleştirdiği bilgisi verildi. (DİHA)

Başbakanlık, IŞİD ve HPG'ye hava operasyonu yapıldığını açıkladı

BİR SİVİL AYAĞINI KAYBETTİ
TSK’nin dün gece düzenlediği hava saldırısında 2 sivilin yaralandığı bildirildi. Bölgedeki yerel kaynaklar, saldırıda Amedi kasabasına bağlı Koker köyünde 2 sivilin yaralandığını duyurdu. Hayati tehlikesi bulunmayan yaralılardan bir kişinin ayağını kaybettiği aktarıldı. (CİHAN)

BALUKEN: AKP ÇÖZÜM SÜRECİNİ BOMBALIYOR
HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken, yapılan operasyonları ve başlatılan savaş sürecini, "AKP'nin sonu" olarak değerlendirdi. Baluken, yapılan operasyonların işaretlerinin seçim öncesinde AKP'nin içine girdiği "saldırgan" tutumla verdiğinin altını çizerek, "AKP, aslında gerek seçim sürecinde gerekse de seçimden sonra aralıksız olarak çözüm sürecine yönelik operasyonlar gerçekleştirmiştir. Son bir kaç gündür artan siyasi soykırım operasyonlarını ve alanda yapılan askeri operasyonları bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor" dedi.

Baluken, Kandil'de dahil dün gece Medya Savunma Alanları'na ilişkin yapılan hava saldırılarını da "AKP hükümeti tarafından çözüm sürecinin bombalanması" olarak yorumladı.

Erdoğan'ın talebi ve AKP'nin ikna olmasıyla içeride ve dışarıda savaş kararı alındığını vurgulayan Baluken, şunları söyledi: "Sınırdaki gelişmelerle birlikte değerlendirildiğinde beli ki 7 Haziran seçimlerinden sonra Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, hem içeride hem dışarıda kapsamlı bir savaş planını devreye koyma kararı almışlardır. Bu çatışma ve savaş ortamında oluşacak olan kaos ortamından yararlanarak, demokratik siyasetin alanını ve barışçıl çözümün umudunu baltalamak istemişlerdir. Bu şekilde 7 Haziran'da sağlayamadıkları tek başına iktidar olma ve kendi denetimlerinde diktatoryal iktidar kurma heveslerini başarmayı amaçlamışlardır. Bu son derece yanlış bir hesaptır. Kendi iktidar çıkarları uğruna bir ülkeyi ve tüm halklarımızı felakete doğru sürüklemek tarihi bir yanlıştır. Faturası AKP açısından son derece ağır olacaktır. Bugüne kadar gerek Kürt halkının gerekse de Türkiye'de özgürlük isteyen tüm kesimlerin taleplerini çatışma ve savaşla bastırmaya çalışan hükümetlerinin tamamının sonu belidir. AKP de tekrar düğmeye bastığı bu savaş süreciyle, kendi sonunun hazırlayıcısı konumuna gelmiştir. 7 Haziran'da tarihin en ağır yenilgisini alan AKP açısından bu süreç, ikinci büyük yenilgi olacak ve çözümsüzlük operasyonları ile beraber tarihi bir hezimet yaşacaktır." (DİHA)

Figen Yüksekdağ: Geçici savaş hükümeti operasyon düzenliyor

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Temmuz 2015 12:18
www.evrensel.net