25 Temmuz 2015 08:48

Erhan Keleşoğlu: AKP Hükümeti makas değiştirdi

Paylaş

Tolga Alp TURGUT
İstanbul

Suruç’ta çoğunluğu genç 31 kişinin katledildiği bombalı saldırının ardından, önceki gün IŞİD’in, Kilis -Suriye sınırındaki bir hudut karakoluna ateş açması sonrası TSK de   Suriye’deki IŞİD noktalarına operasyon düzenledi. Dün de IŞİD, PKK ve DHKP-C adı altında birçok Türkiye genelinde 13 ilde polis operasyonu yaşandı. Tüm bu gelişmeleri gazetemize değerlendiren İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu, IŞİD’in Türkiye’deki eylemleri, uluslararası baskı ve  Tel Abyad’ın düşmesinden sonra AKP’nin IŞİD’in kendisi için iş görmez bir hal aldığını anladığını bu nedenle makas değiştirmek zorunda kaldığına vurgu yaptı. AKP’nin IŞİD’i vurarak uluslararası alanda kendisine yönelik baskıyı azaltmak istediğine dikkat çeken Keleşoğlu, diğer taraftan da ülke içindeki tansiyonu düşürmek  için polis operasyonları düzenleyerek IŞİD-PKK-sol örgütler arasında iç çatışma görüntüsünün engellendiği mesajını vermek istediğini söyledi.

‘DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR’ BİTTİ

IŞİD ile Türkiye arasında  başından itibaren gerilimli bir ilişki olduğunu belirten Keleşoğlu, Türkiye’nin Suriye içerisindeki cihatçı müttefiklerinin IŞİD’in karşısında yer aldığını ancak IŞİD’in stratejik pozisyonu ve YPG ile girmiş olduğu mücadelenin Türkiye’nin işine geldiğini ifade etti. Bu bağlamda IŞİD’in Türkiye’de rahatça hareket etmesine izim verildiğini ancak Tel Abyad’ın düşmesinden sonra IŞİD’in Türkiye için iş görmez bir hal aldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu, “Türkiye’de IŞİD’in gerçekleştirdiği eylemler ve Kobanê’ye yola çıkan gençlerin öldürülmesi, Obama’nın ‘Sınır kontrol edilmiyor’ açıklamasıyla beraber yoğunlaşan uluslararası baskı, düşmanımın düşmanı dostumdur taktiğiyle hareket eden AKP Hükümetini makas değiştirmeye zorladı” dedi.
“IŞİD’e karşı Türkiye’nin Kürt hareketini baskı altına almak için destekçi tutumu artık son buldu” diyen Keleşoğlu,  Türkiye içerisinde IŞİD ve Kürt güçlerinin çatışmasının Ankara açısından kabul edilebilir olmadığını, IŞİD’i vurarak uluslararası baskıyı azaltmak isteyen AKP’nin içeride de tansiyonu düşürerek istikrarlı bir hükümet arayışını gündeme getirmeyi umduğunu dile getirdi. Ancak kaotik ortamların hiç kimsenin beklemediği neticeleri ortaya çıkarabileceğine vurgu yapan Keleşoğlu AKP’nin beklentileri gerçekleşmeyebilir” dedi. “Kara kuvvetlerinin sınırı geçeceğini zannetmiyorum” diyen Yrd. Doç. Dr. Keleşoğlu “ABD destekli hava üstünlüğü kurularak bölgede IŞİD etkinliği azaltılmaya çalışılacaktır. TSK için YPG’nin Fırat’ı geçmesi kırmızı çizgi olabilir” yorumunda bulundu.

‘DEVLET-HÜKÜMET GÜÇLÜDÜR MESAJI’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suruç katliamından sonra “Terör nereden gelirse gelsin karşısındayız” açıklamasına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Keleşoğlu, “Hükümet kendi pozisyonunu meşrulaştırmaya çalıştı. Ancak Kürt hareketinden misillemeler geldi. Şimdi AKP Hükümeti, IŞİD-PKK-sol örgütler arasında iç çatışma görüntüsünü engellediğini ve devlet-hükümet güçlüdür mesajını vermek istiyor” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Bazı haber sitelerine erişim engellendi

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa