24 Temmuz 2015 20:26
Son Düzenlenme Tarihi: 24 Temmuz 2015 21:41

Gençliğin Kadıköy'deki barış buluşmasına polis saldırdı

Gençliğin Kadıköy'deki barış buluşmasına polis saldırdı

Paylaş

İstanbul Kadıköy'de gençlik örgütlerinin "AKP savaş, gençlik barış istiyor" sloganıyla Suruç'ta yaşanan katliamı protesto eylemine polis saldırdı.

Sendika.org'un haberine göre gençlik örgütleri saat 19.30 sularında Kadıköy Altıyol’da bir araya geldi. “Katillerden hesabı gençlik soracak” pankartının açılmasının ardından Suruç’ta katledilen SGDF’li sosyalist gençlerin adları sayıldı, hep bir ağızdan “Yaşıyor” denildi, ardından da “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı.

Sadece SGDF flamalarının taşındığı eylemde yapılan kısa konuşmaların ardından Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na doğru yürüyüş başladı. Yürüyüşün başlamasıyla birlikte polis provokasyonu da başladı.

Sloganlarla yürüyen kitlenin arkasından “Aranızda maskeliler var” anonsları yapan polis, kısa bir süre sonra ise gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Saldırı sırasında polis amirlerinin “Gördüğünüzü alın gözaltına” diye bağırdığı duyuldu.

Saldırı ile birlikte kitlenin bir kısmı ara sokaklara çekilirken, bir kısmı polise taşlarla ve havai fişekle karşılık verdi, direniş ara sokaklara yayıldı.

Polis saldırısında biri Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Tamer Doğan olmak üzere 15'e yakın kişi gözaltına alındı. Ters kelepçeyle yapılan gözaltılara Kadıköylülerden yoğun tepki geldi.

Polis ise gözaltılara tepki gösteren halka önce küfürler etti, ardından üzerlerine gaz bombası attı.

Yaklaşık 1,5 saat süren polis saldırısı ve direniş saat 9 sularında son buldu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD'li 'canlı bomba' olduğu ileri sürülen Özlem Y. gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Usta oyuncu Ayşen Gruda'nın sağlık durumuna ilişkin açıklama yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa