24 Temmuz 2015 17:25

Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü sahibini buldu

Paylaş

Nilüfer DEMİR

Bodrum’da bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Final Konseri, Gümüşlük Antik Taş Ocağında yapıldı. Gecede, final konserinin ardından kararını açıklayan jüri, Londra Royal College of Music’de lisans eğitimi gören 23 yaşındaki Salih Can Gevrek’i Ahmed Adnan Saygun Piyano Ödülü’ne layık gördü.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında ‘A Mutfak Mobilya’ tarafından desteklenen Ahmed Adnan Saygun Piyano yarışmasında ikincilik, 21 yaşındaki Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrencisi Atakan Oyal’ın, üçüncülük ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 24 yaşındaki Ecem Alnıaçık’ın oldu. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen yarışmada Dünyaca Ünlü Piyanistler; Gülsin Onay, Martin Roscoe ve Vyacheslav Gryaznov jüri üyeliği yaptı.

Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Birincilik Ödülüne layık görülen Salih Can Gevrek, 3 bin liralık para ödülünün yanı sıra 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konser programında da yer almaya hak kazandı.

Üçüncü turun ardından finale kalan yarışmacılardan Salih Can Gevrek final gecesinde ilk olarak S. Rachmaninov’un “6 Moments Musicaux” adlı eserini, ardından A. A. Saygun’un ‘Sonatin, Horon’ adlı eserini seslendirdi. Yarışmadaki performansıyla ikincilik ödülüne layık görülen Atakan Oyal ise jürinin önünde ilk olarak F. Liszt’ten, ‘Paganini etüdleri no.1&3’ adlı eseri, ardından R. Schumann’dan ‘Papillons’ ve A. A. Saygun’dan ‘Etude op38. No.5’ adlı eseri seslendirdi. İkinciliğe değer bulunan Atakan Oyal, 1500 liralık ödülün de sahibi oldu. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması’nın üçüncüsü ise 1000 lira ile ödüllendirildi. Ecem Alnıaçık sergilediği performansla üçüncü seçilirken, genç sanatçı sahnede ilk olarak F. Mendelssohn’dan ‘Variations serieuses op.54’ adlı eseri ardından N. Medtner’den ‘Fairy Tales op.20 no.1-2 op.25 no.3’ ve A. A. Saygun’dan ‘Sonatin op.15’ adlı eseri yorumladı.
Yarışmada ‘En İyi Saygun Yorumu’ ödülüne Atakan Oyal layık görülürken; Ecem Alnıaçık ise yarışmanın izleyicileri arasında yapılan halk oylamasında birinci seçildi. (Muğla/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Amy Winehouse anısına Kaş’ta sergi

SONRAKİ HABER

Soyuz MS 11 uzay kapsülü Dünya'ya döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa