24 Temmuz 2015 06:52

Çanakkale 7 saatte 22 kere sallandı

Paylaş

Çanakkale'de sabaha doğru başlayan depremler devam ediyor. Son yedi saat içinde 22 deprem meydana geldi. Çanakkale, saat 04.26 sıralarında Eceabat ilçesine bağlı Kocadere mevkisinde, yerin 11 metre derinliğinde meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin ardından sallanmaya devam ediyor.

En büyüğü 4.8 olan depremler sebebiyle vatandaşlar sokağa çıkarken arka arkaya artçı sansıntılar oluyor. Saat 11.10'a kadar 1.5 ile 4.8 arasında 22 deprem meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklamada, Çanakkale ile çevre il ve ilçelerde olumsuz bir durum yaşanmadığını bildirildi.

 

VATANDAŞLAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ3,3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 05.39’da, 4,8 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. Depremler Çanakkale kent merkezinde de yoğun bir şekilde hissedildi. Depremler nedeniyle korku ve panikle vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Bazı vatandaşlar kork dolu gözlerle balkonlarda depremin şokunu atlatmaya çalıştı. 4,8 şiddetindeki depremin ardından ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

 

PROF. ERCAN: KUZEY ANADOLU KIRIĞI KIMILDADI  
Çanakkale’nin saat 05.39’daki 4.8 büyüklüğünde deprem ile ilgili İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğan Perinçek, açıklamalarda bulundu, İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın açıklaması şöyle: “24 Temmuz 2015 Cuma günü 05.39’da Eceabad-Kocadere odaklı küçük boyutta bir deprem oluşmuştur. Depemin 02 sularında başlayan 4,4, 3,5 büyüklüklerinde öncüleri vardır. Depremin ilk saat içinde 5 tane 3,2’den küçük artçıları oluşmaktadır. Deprem Kuzey Anadolu kırığının Marmara-Saros bağlantısında 2013 6,3 depreminin ardılı olarak oluşması, Tekirdağ kolunda gerginlik birikiminin bir belirtisi olarak bakılabilir. Deprem odağı 10 ile 11 km arası gevrek granit katmanı içinde beklenen derinlikte olmuştur. Çanakkale içinde kötü yapılmış evlerde çatlak yer yer baca düşmesi oluşturan depremde ilk açıklamalara göre yıkım olmamış, ancak eş uzaklıkta olan İzmir ile Bursa’nın gevşek sulu tortul çökelleri üzerinde yer alan evlerde korkutucu sarsıntılar oluşturmuştur. Bu depremin 2013’de olan Saros depreminin bir artçısı olduğu kanısında değilim. Ancak, gelecek 10 gün içinde 3,5-4’e varan büyüklüklerde artçıları olacaktır. Bugünkü depremin İstanbul ile Tekirdağ önündeki Kuzey Anadolu Kuzey kollarında bir deprem oluşturması şaşırtıcı olur. Tekirdağ ile İstanbul kolları kırılmadan önce küçük, orta büyüklükteki depremlerin olması beklenen durumdur. Ne var ki, bu depremin arkasından büyük bir depremin gelip gelmeyeceği geleceği söylenemez. Yazlıkçılar korkmuştur. Ancak yazın tadını çıkarmaya baksınlar. Kısa süre içinde İstanbul kolunun kırılması beklentim içinde değildir. Ne var ki, Tekirdağ ile İstanbul kollarının önceliklerinin değişmesi beni şaşırtmaz.” Prof. Perinçek: Bundan sonra artçı depremler olur
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğan Perinçek, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yaptığı açıklamada, 4,8 şiddetindeki depremin ana deprem olduğunu, geri kalanın artçı olduğunu belirterek vatandaşları dikkatli olmaya davet etti. Çanakkale sabaha karşı arka arkaya 4 sefer sallandı. Saat 04.26’da başlayan 4,4 şiddetindeki depremin ardından 3,3, 4,8 ve 1,6 şiddetlerinde depremler meydana geldi. (DHA)
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğan Perinçek, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden Çanakkale’de yaşanan depremi değerlendirdi.

Vatandaşları dikkatli olmaya davet eden Perinçek depremleri şöyle yorumladı: “Eceabat-Kocadere dolayında olan 4,4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu depremin öncü deprem olarak değerlendiriyorum. Ana deprem 4,8 olup saat 5.39 da gerçekleşti. 3,3 ve 1,6 büyüklüğündeki depremler ise artçı depremler. Bundan sonra çok sayıda artçı deprem olması doğaldır, hazırlıklı olalım. Artçı depremlerin 4,6’dan büyük olması beklenmiyor. Deprem merkezine yakın hasarlı bina varsa yurttaşlarımız bu binalardan uzak dursunlar.” (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Evrensel'in haberini yaptığı IŞİD'li 'tatil yaparken' gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

HDP’li Saruhan Oluç: İktidar savaşı bahane edip halkın iradesini gasbediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa