23 Temmuz 2015 21:01

Suruçlular: Onları unutmayacağız

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Tolga Alp TURGUT
Suruç

Suruç katliamının ardından her gün patlamanın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’ne gelerek yas tutan Suruçlular, “Bu barbarlığa karşı dayanışmayı güçlendirmeliyiz” diyor.

Kobanê’nin yeniden inşası için Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından bir ayı aşkın süre önce başlatılan kampanyanın ardından Kobanê’ye gitmek için Suruç’a gelenlerden 31’inin bombalı saldırıyla katledilmesinin üzerinden 5 gün geçti. Katliamın ardından Suruç’ta ilan edilen yasla birlikte yüzlerce kişi her gün bombanın patladığı Amara Kültür Merkezi’ni ziyaret ediyor. Kimi zaman ağıtlar yakan halk, katliamın yapıldığı noktaya güller bırakıyor. Çok sayıda kurum temsilcisinin ziyaret edip, açıklamalar yaptığı binanın bahçesi de taziye alanı oldu. Yas yerindeki Suruçlularla olay gününü ve duygularını konuştuk.

KOBANÊ’YE DESTEK İNSANİ BİR TUTUM

Suruçlu Mustafa Tar, “Kobanê’nin yeniden inşasını istemek insani bir karardır. Kobanê’de ve Rojava’da farklı inançlardan, kültürlerden insanların birlikte yaşamı Türkiye’ye de örnektir. Buraya gelen gençlerle, Türkiye’nin dört bir tarafından Kobanê’ye destek veren insanlar bizim direncimizi ve barış isteğimizi güçlendiriyor” dedi.

O GÜN ORTALIKTA POLİS YOKTU

Olay gününe ilişkin gözlemlerini de anlatan Tar, “Ben bir Suruçlu olarak burada güvenlik önlemi alındığını görmedi. Normal şartlarda polis buradan geçmek isteyene bile göz açtırmaz. Her yer de polis olurdu. Ama o gün sadece kontrol noktasındaydılar. Ben motorumla ilçede tur da attım her hangi bir güvenlik kontrolüne rastlamadım” dedi. Saldırının ardından daha çok kenetlenmek gerektiğini söyleyen Tar, “Yoksa bu saldırılar daha çok aratacak. Türkiye halkları olarak kenetlenelim” dedi.

ORTAK YAŞAMI BİRLİKTE KURALIM

“Biz o gençleri hiç unutmayacağız” diyen Suruçlu Barış Annesi Feride Baran ise, “Gün gün daha iyi olacağını bekliyorduk. Ama şimdi bir anne olarak bakıyorum; acımız daha çok. Artık kapımıza kadar geliyorlar” dedi. 19 Temmuz’un Rojava Devrimi’nin yıl dönümü olduğunu hatırlatan Baran, “Batıdan doğuya tüm halkarın yapması gereken Kobanê’deki inşaya destek olmak ve bu barbarlara gerelen cevabı vermektir. Ben bir Barış Annesi olarak tüm annelere sesleniyorum; Ortak yaşamı, dayanışmayı birlikte kuralım” dedi.

TÜRKİYE HALKLARI HESAP SORMALI

“Türkiye’nin her yerinde bu saldırıların hesabı sorulmalı” diyen Baran, “Eğer bunu yapamazsak, katliamlar artar. Tüm kesimler bu katliamın açığa çıkarılması için seferber olmalıdır” şeklinde konuştu.

SALDIRI BATIDAKİLERE ‘BURAYA GELMEYİN’ MESAJI

Amara Kültür Merkezi’nde patlayan bomba ile batıdaki gençlere ‘buraya gelirseniz bedelini bu şekilde ödersiniz’ mesajının verilmek istendiğini söyleyen Suruçlu Sedat Özkan ise “Umutsuz değiliz. Bir aradayız. Kobanê’yi de hep birlikte kuracağız” dedi. Kobanê’nin yeniden inşasının önemine değinen Özkan, “Kobanê bir direniş şehri. Kimin kazanıp kimin kaybedeceğini gösteren şehirdir Kobanê. Orada DAİŞ gibi gerici bir zihniyet mi kazanacak yoksa Türkiye’nin de sosyalistleri, demokratları, Kürtleri, Türkleri mi kazanacak? İşte bu yüzden insanlık ve vicdanların birliği diyoruz buradaki dayanışmaya. Bu gençlerin isteği de buydu. Şimdi bunu kaldığı yerden devam ettirmek, barbarlara en güzel cevap olacak” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Katliama tepki göstermek için insan olmak yeter

SONRAKİ HABER

Samsun'da suya %25, okuma bedeline %50 zamma karşı mücadele büyüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa