23 Temmuz 2015 14:14

Büyük Barış Yürüyüşü uluslararası katılımla yapılacak

Barış Bloku, IŞİD’e, AKP’nin savaş politikalarına karşı 26 Temmuz’da Büyük Barış Yürüyüşü yapacak. Uluslararası katılımın da olacağı yürüyüşe Barış Bloku herkesi davet etti.

Paylaş

Onlarca sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti olarak bir araya gelen Barış Bloku, Suruç katliamına, IŞİD ve AKP hükümetine tepki göstermek için Büyük Barış Yürüyüşü yapacak. Barış Bloku, İstanbul Makine Mühendisleri Odası’nda yürüyüşle ilgili basın açıklaması yaptı.

Barış Bloku adına yürüyüş çağrısını HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç ve  İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır yaptı.
“AKP savaş istiyor barışı biz savunacağız” sloganıyla yapılacak yürüyüş, 26 Temmuz Pazar günü saat 16.00’da Tepebaşı’daki TRT binası önünden Aksaray’a doğru düzenlenecek.

‘İNSANA VE BARIŞA DAİR HER YERDEYİZ’
Samet Mengüç, demokrasi güçlerinin bugünkü ortamı öngördüğünü ve buna engel olmak için Barış Bloku’nun kurulduğunu söyledi. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın açıklamalarını ‘insan zekasına hakaret’ olarak değerlendiren Mengüç, insana ve barışa dair her yerde olmaya devam edeceklerini dile getirdi.
Barış Bloku’nun kurulma nedeninin Türkiye’nin Suriye’ye yönelik savaş politikalarıyla ilgili olduğunu söyleyen Meral Çıldır, Suruç katliamından sonra kitlesel bir eylem yapma kararı aldıklarını açıkladı. Savaşın bir insanlık suçu olduğuna değinen Çıldır, “Pazar günü gerçekleştireceğimiz Büyük Barış Yürüyüşü’ne dini, etnik ve siyasi kimliği ne olursa olsun barıştan yana olan herkesi çağırıyoruz” dedi.

Barış Bloku'nda hangi örgütler var?

‘BARIŞ GELENE KADAR İYİ OLMAYACAĞIM’
Türkiye’nin hiçbir koşulda sorumlu olmayanların ve istifa etmeyenlerin ülkesi olduğunu dile getiren Filiz Kerestecioğlu, 32 insanın ölmesiyle sonuçlanan Suruç katliamı ile ilgili hükümete, ‘samimiyseniz sorumluları görevden alın’ çağrısı yaptı. Kerestecioğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde: “Ben eline kayısı çekirdekleri vererek uğurladığım o genç arkadaşların yüzünü de ‘geri gel’ diyen kardeşlerinin acısını da unutamıyorum. Bu yüzden barış gelene kadar, yine onlardan birinin sözüyle “iyi olmayacağım! Barışı inşa edene kadar hiçbirimiz iyi olmayalım. Hiçbir siyasi ikbal, hiçbir siyasi arzu bir insanın, bir gencin hayatından daha değerli olamaz. Bu nedenle ne içimizde ne de Suriye’ye yönelik bir savaş politikasına geçit vermeyeceğiz! Barış için ısrarcıyız! Gezi diliyle söyleyecek olursak barışla çok ciddi düşünüyoruz. Gelin hep birlikte Türkiye’yi, Ortadoğu’yu ve dünyayı barışa boyayalım. Demokratik ve özgür bir dünyanın umudunu taşıyan herkesi Pazar günü saat 16.00’da Barış Bloku’nun düzenleyeceği yürüyüşe davet ediyoruz.”

ULUSLARARASI KATILIM OLACAK
Pazar günü gerçekleştirilecek yürüyüşe ciddi oranda katılım beklendiği açıklandı. Uluslararası barış kuruluşları ve demokrasi güçlerinin destek ve katılımlarının olacağı yürüyüşe Tunus, Fransa ve Norveç’ten barış heyetleri, yabancı gazeteciler ve sendikacılar, Almanya Sol Parti, Avusturya Yeşiller Partisi ve Yunanistan SYRIZA’dan temsilcilerin geleceği aktarıldı.

‘BARIŞÇIL GÖSTERİ HAK, MÜDAHALE SUÇTUR’
Bir gazetecinin, “Yürüyüş için valilik izni alındı mı ve güvenlik önlemleri nelerdir” şeklindeki sorusuna Filiz Keretescioğlu şöyle yanıt verdi: “Görüşmeler daha devam ediyor. Pazar gününe kadar zamanımız var zaten. Ama gazetecilere yine bir gazeteciden yanıt geldi, 'Toplantı ve gösteri haktır, valilerin polislerin diliyle gazeteci arkadaşlarımız konuşmasınlar' diye. Gerçekten bu bir haktır, böyle bir zorunluluk yok. Barışçıl gösteri hak, müdahale suçtur. Valilikle güvenliğimizin sağlanması hususunda görüşmelerimiz sürüyor.” (İstanbulEVRENSEL)

Barış için büyük yürüyüş: 'AKP savaş istiyor, biz barışı savunacağız'

ANKARA'DA DA BARIŞ MİTİNGİ YAPILACAK
Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç'ta yaşanan katliamı protesto etmek için Türkiye Barış Meclisi'nin çağrısıyla gerçekleşecek mitingde bir araya gelecek. 25 Temmuz Cumartesi günü Kolej Meydanı'nda gerçekleşecek mitingle ilgili Barış Meclisi'nden yapılan açıklamada, “Barış Götüren Gençler Ölüyor! Bin yıldır bu topraklar üzerinde birlikte yaşayan bizler, çocuklarımıza kalıcı bir barış bırakmak zorundayız. Reyhanlı, Niğde, İstanbul, Diyarbakır ve Suruç! Yeni katliamlar ve yıkımlar olmasın diye, bir kez daha sesimizi duyurmak için! 25 Temmuz'da Saat: 18.00'de Ankara-Kolej Meydanı'ndayız. Umudu Barış olan herkesi bekliyoruz” denildi. Barış Bloku'nun Ankara ayağında yer alacak sendika, siyasi parti ve örgütler bugün Mülkiyeliler Birliği'nde bir basın toplantısı düzenleyecek. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Suruç'taki canlı bombanın ailesi cesedi almak için başvurmadı

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa