23 Temmuz 2015 13:30

Akıncı: Birleşik Kıbrıs Federasyonu gündemde

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta olası bir anlaşmadan sonra kurulması planlanan devletin adının Birleşik Kıbrıs Federasyonu olmasının gündemde olduğunu söyledi

Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri için KKTC’ye gelen gazetecileri bilgilendirmeye yönelik toplantıda yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

'İSTEDİKLERİ YERDE İKAMET EDEBİLECEKLER'
Akıncı, 1974’te Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların topluca yer değiştirmek zorunda kaldığını ve aradan geçen 41 yıldan sonra yeni yaşamlar kurulduğunu kaydetti. Akıncı, bulunacak çözümde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların bazı koşullar altında istediği yerde ikamet edebileceğini söyledi.

Kuzeyde ikamet eden Kıbrıslı Rumların veya Güney Kıbrıs’ta ikamet eden Kıbrıslı Türklerin siyasi hakları da olacağını, yerel seçimlere veya Avrupa Birliği (AB) seçimlerine katılabileceğini kaydeden Akıncı, karşı tarafın vatandaşı olduğu takdirde de Temsilciler Meclisi için aday olabileceğini ancak Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların eşit sayıda olacağı Senato için adaylıkta toplumsal temele bakılacağını belirtti. Akıncı, “Bu nedenle siyasal eşitlik korunması gerekecek” dedi.

Akıncı, azınlıkların yararına olmayan bir yasanın gündeme gelmesine karşı bir tedbir olarak da, böyle bir yasanın belli bir sayıda imza toplanarak Üst Mahkemeye’ye sevk edilebileceği bir sistem geliştirdiklerini söyledi.

'TÜRKİYE’NİN VERDİĞİ MESAJLAR ÖNEMLİ'
Çözüm için garantör ülkelerin desteğinin önemli olduğunu kaydeden Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramında verdiği mesajların “olumlu” olduğuna işaret etti.

İslam ülkeleri ile ilişkileri içeren bir soru üzerine Akıncı, tüm dış dünya ile ilişkileri geliştirmek istediklerini, bugüne kadar ekonomik ilişkilerin pek fazla geliştirilemediğini, ancak çözüm bulunması halinde büyük fırsatlar doğacağına inandığından ilişkilerin şimdiden geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

'ÇOK YÖNLÜ BİR EKONOMİ'
Ekonomik kalkınmayla ilgili bir soruya karşılık Akıncı, KKTC ekonomisinin yüksek eğitim ile turizm olmak üzere iki temel ayağı bulunduğunu, ancak yakın gelecekte daha fazla ülkeyle çok yönlü bir ekonomi geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

BİRLEŞİK KIBRIS FEDERASYONU
Antlaşmadan sonra ülkenin isminin ne olacağı sorusu üzerine Akıncı, Birleşik Kıbrıs Federasyonu isminin gündemde olduğunu ancak isimden çok içeriğinin önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm bulunmadığı takdirde genç neslin adanın yeniden birleşmesi modelini unutup, ayrı iki devlete odaklanacağını düşündüğünü dile getirdi.

'ORDU OLMAYABİLİR'
Federal Polis Gücü’nde oranların 50-50 veya 40-60 olacağını ancak ordu konusunda Kıbrıs Rum Yönetimi ile herhangi bir mutabakata varılmadığını kaydeden Akıncı, bir ordunun olmayabileceğini söyledi. Akıncı, kutlama törenleriyle ilgili olarak, Kıbrıs Rum tarafında da kutlama törenleri yapıldığını ve bu konunun değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

'YUNANİSTAN İLE BİRLEŞME HEDEFİNİN DEVAM ETMEDİĞİNE İNANIYORUM'
Kıbrıs sorununu anlamak için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulduğu 1963’e kadar incelemek gerektiğini kaydeden Akıncı, söz konusu dönemde Kıbrıslı Rumların ana hedefinin Yunanistan’la birleşmek olduğunu ancak bu tehlikenin bugüne devam etmediğine inandığını söyledi.

Ülkelerin küçük ülkelere bölünmesini faydalı bulmadığını kaydeden Akıncı, çok kültürlü bir yapı oluşturmanın doğru olacağına inandığını belirtti.

'KENDİ KENDİMİZİ YÖNETMEK İSTİYORUZ'
Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetmek istediğini kaydeden Akıncı, ekonomik ve demokratik anlamda güçlenmeyle kendini iyi yönetmenin AB üyeliğinde ve federal yapıda Kıbrıs Türkü’ne yardımcı olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs sorununun çözümünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden Rusya nerede duruyor?” sorununa karşılık, “Rusya önemli bir rol oynayabilir ve oynamalıdır da” dedi. Akıncı, Rusya Büyükelçisi’nin kendisini ziyarette çözüm çabalarına destek belirttiğine işaret etti.

KIBRISLI LİDERLER, PAZARTESİ GÜNÜ YENİDEN BİR ARAYA GELECEK
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Devlet Başkanı Nikos Anastasiades, pazartesi günü bir araya gelecek. Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleştirilecek olan görüşme saat 09.30’da başlayacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de görüşmede hazır bulunacak.

ABD ELÇİSİ: ÇÖZÜM ÇOK YAKINDA GELEBİLİR
ABD'nin Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Kıbrıs müzakerelerinin son zamanlarda yaşanan ılımlı gelişmelerin ardından çok yakında tatlıya bağlanabileceğini kaydetti. Koenig, "Kıbrıs sorununun çözüm perspektifleri güçlendi. Çözüm çok yakında gelebilir” dedi.
Kıbrıs'taki görev süresini tamamlayan ve gelecek Pazar günü adadan ayrılması beklenen Koenig’in son kez Agro’daki iki toplumlu “peaceplayers” organizasyonuna katıldı.

Argo’daki bir haftalık kampı ziyaret ederek Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilerin sorularını cevaplayan Koenig “Kıbrıs sorununun çözüm perspektifleri güçlendi. Çözüm çok yakında gelebilir” dedi.

Söz konusu kampta, ABD, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurum ve şirketlerin desteğiyle Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kuzey İrlanda gibi sorunlu bölgelerde basketbol aracılığıyla barış ve karşılıklı anlayışın ileri götürülmesi hedefiyle düzenleniyor. Koenig bu organizasyonun 2006’da adada faaliyete başladığını ve bunda, büyükelçilik olarak büyük rol oynadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Milliyet'ten kovulan Kadri Gürsel'in yazısı: Kullanışlı bir katliam

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa