23 Temmuz 2015 11:38
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Temmuz 2015 12:14

Suruç soruşturmasına gizlilik kararı geldi

Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin "incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği" iddiasıyla soruşturmada gizlilik kararı aldığı ve evrakların avukatlara verilmediği ifade edildi.

Suruç soruşturmasına gizlilik kararı geldi

Paylaş

Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği, Suruç'da 31 gencin katledildiği bombalı saldırı ile ilgili soruşturması kapsamında, "dosya içindeki belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği" iddiasıyla gizlilik kararı aldı. Kararın dün alındığı ortaya çıktı.

ETHA'nın haberine göre, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, bombalı saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında "dosyanın vasıf ve mahiyeti dikkate alınarak CMK 153/2 maddesi gereğince gizlilik kararı verilmesini" istedi.

Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği talebi jet hızıyla kabul ederek, dosya üzerine kısıtlama getirdi. Mahkeme kararında, "dosya içindeki belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği, delillerin tam olarak toplanmamış olması, soruşturmaya konu olayda ölen şahıs ve mağdurların sayısının birden fazla olması hususları dikkate alınarak, dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisinin CMK'nin 153/3 maddesindeki yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içerek tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar hariç olmak üzere CMK'nin 153/2. maddesi gereğince kısıtlanmasına" ifadeleri yer aldı.

AVUKATLAR KARARA İTİRAZ ETTİ
Kararın ardından soruşturma dosyasına ilişkin evraklar avukatlara teslim edilmedi. Soruşturma dosyası ile ilgilenen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, soruşturma dosyasındaki evrakların kendilerine teslim edilmediğini söyledi. Avukatlar, karara hızla itiraz etti, gizlilik kararının kaldırılmasını istedi.

ETHA'ya konuşan Avukat Kaya, "Dün Suruç Emniyet Müdürlüğü ile görüştük. MOBESE görüntülerinin olduğunu biliyoruz. Dün itibariyle soruşturma dosyasına girmemişti. 'Halen emniyet aşamasında, inceliyoruz' dediler. Emniyet sadece bir şüpheli olmadığını düşünüyor ve bunun üzerinde duruyor. Kararla varsa ikinci kişinin tespitini de engellemiş oluyorlar" diye konuştu.

Soruşturma dosyasında bombacı saldırganla ilgili DNA testi dahil evraklar, katliamda hayatını kaybeden müvekkillerine ilişkin kimlik tespitleri ve bilgiler yer aldığını aktaran Kaya şöyle konuştu: "Kararda 'soruşturma amacını tehlikeye düşürecek' dense de mağdur tarafı temsil eden bizim evraklara ulaşamamamız, görüntüleri inceleyemememiz, soruşturmanın adil yürütülmeyeceğine işaret ediyor. Toplumun tamamını etkileyen bu soruşturma için alınan karar, adil bir soruşturma yapılmayacağının açık göstergesi. Dosya bizden kaçırılmış oluyor. Saldırganın DAİŞ'çi olduğu üzerinde duruluyor. AKP'ye yönelik eleştiriler ortada. Bu karar dosyanın karartılıyor olması ve şüphelilerin korunması anlamına geliyor."

Daha önce Reyhanlı ve Diyarbakır saldırıları için de gizlilik kararı alınmıştı. (İSTANBUL)

Tüm Suruç haberleri için tıklayın

ÖNCEKİ HABER

Nil nehrinde gemi kazası: En az 15 ölü

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa