Yunanistan ikinci önlemler paketini de onayladı

Yunanistan ikinci önlemler paketini de onayladı

Yunanistan'da Parlamentosu, kreditörlerin talep ettiği ikinci önlemler paketini de sert tartışmaların ardından 230 evet ile kabul edildi.

SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar (Anel) hükümetinin parlamentoda oylanan birinci önlemler paketinin devamı niteliğindeki ikinci önlemler paketi de kabul edildi. Sabaha karşı saat 04.00'da sonra tamamlanan oylamada iktidar partilerinin yanısıra Avrupa yanlısı muhalefet partileri Yeni Demokrasi, Potami ve PASOK da destek verdi.

İktidar partisi SYRIZA'dan ikinci önlemler paketine 31 vekil 'hayır', 5 vekil ise 'çekimser' oy kullandı. 16 Temmuz'da yapılan ilk önlemler paketine SYRIZA'dan 32 vekil 'hayır', 6 vekil 'çekimser' oy kullanmış 1 vekil ise oylamaya katılmamıştı.

Kreditörlerin ön şart olarak koştukları iki farklı önlemler paketini parlamentodan geçiren Yunanistan, bundan sonra üzerinde uzlaşılan 3 yıllık 86 milyar avrodan oluşan "kurtarma paketine" nihai imzaların atılması için müzakerelere başlayacak. Parlementoda yapılacak emeklilik ve çiftçilere ilişkin vergilendirme düzenlemelerinin ardından anlaşmanın 20 Ağustos'a kadar tamamlanması bekleniyor.

VARUFAKİS BU DEFA 'EVET' DEDİ
12 milyar avroluk ilk önlem paketi oylamasına katılmayan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, ikinci önlemler paketine ise 'evet' oyu kullandı.
İktidar partilerinin toplam 162 milletvekili bulunuyor.

ÇİPRAS: VERDİĞİM SAVAŞTAN ÖTÜRÜ GURURLUYUM
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras parlamentoda yaptığı konuşmada, "Kalpten inanıyorum ki bu mücadele boşa gitmeyecek. Bu mücadele sebebiyle pişman olmadığım gibi verdiğim bu savaştan ötürü Yunan halkının sesi bütün dünyada duyulduğu için gururluyum." ifadelerini kullandı.

Acil koşullarda kanuni düzenlemeler yapmaya davet edildiklerini belirten Başbakan Çipras, müzakereleri tamamladıktan sonra inanmadıkları zor bir uzlaşmaya varmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

İLK ÖNLEMLER PAKETİ
Yunanistan'da 300 üyeli parlamentosu, 12 Temmuz'da sağlanan anlaşmanın ardından ilk önlemler paketini 16 Temmuz'da kabul etmişti. Yapılan oylamada 229 'evet', 64 'hayır', 6 da 'çekimser' oy kullanılmıştı. İktidar partisi SYRIZA'dan 32 vekil 'hayır', 6 vekil 'çekimser' oy kullanmış 1 vekil de oylamaya katılmamıştı.

Avro Grubu, geçtiğimiz günlerde acil ödemeleri için Atina'ya gerekli olan yaklaşık 8 milyar avroluk 'köprü destek kredisi' vermişti.

DIŞARIDA PROTESTO VARDI
Kemer sıkma politikalarına ilişkin yasa tasarısı mecliste oylanmaya hazırlanırken, meclis binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda gösteri düzenlendi.

Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) ve bazı sol gruplar tarafından düzenlenen gösteride reform programı protesto edildi.

Kendilerini anarşist olarak adlandıran bir grup ile polis arasında küçük çaplı olaylar yaşandı. Göstericiler, polise molotof kokteyli ve taş attı, polis ise biber gazı kullanmadan göstericileri Sintagma Meydanı'ndan uzaklaştırdı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net