23 Temmuz 2015 05:08

Barış için büyük yürüyüş: 'AKP savaş istiyor, biz barışı savunacağız'

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Suruç katliamının ardından IŞİD ve AKP hükümetine tepki göstermek amacıyla Barış Bloku tarafından düzenlenmesi kararı alınan “Büyük Barış Yürüyüşü” 26 Temmuz’da “AKP savaşı, barışı biz savunacağız” sloganıyla İstanbul’da yapılacak.

Çok demoratik kitle örgütü, kadın örgütleri, siyasi parti, emek ve meslek örgütünün bileşeni olduğu Barış Bloku “AKP savaş istiyor barışı biz savunacağız” sloganıyla yapılacak yürüyüş, 26 Temmuz Pazar Günü saat 16.00’da Tepebaşı’ndaki TRT binası önünden Aksaray’a düzenlenecek.

SAVAŞ TÜRKİYE’NİN İÇİNDE

Yürüyüşe ilişkin bilgi veren Barış Bloku Koordinasyonu üyesi Nuray Sancar, 32 kişinin öldürüldüğü katliamın savaşın Türkiye sınırları içinde yaşandığını gösterdiğini belirterek “Bu savaş sınırlarımızın dışında değildir. Gerginlik ve savaş tehdidi altında yaşamak tahamül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Bunun nedeni de yıllardır uygulanan savaş politikalarıdır. Biz içerde ve dışlarda savaş istemiyoruz. Bunu ifade etmek için böyle bir yürüyüş düzenliyoruz. Bu yürüyüşe bütün halkımızın katılması önemlidir. Savaşı durduracaksak böyle durdurabiliriz.” dedi.

Yürüyüşe katılım çağrısı yapan Sancar, “Sürekli bir savaş halinde yaşatılmaya yeter diyoruz ve İstanbul halkını Büyük Barış yürüyüşünde barış için kenetlenmeye çağırıyoruz” diye belirtti.

BARIŞIN SESİNİ YÜKSELTELİM

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan: Türkiye’de uzun süredir barış mücadelesinin güçlendirilmesine dair tartışmalar sürüyordu. AKP hükümetinin içeride çözüm sürecini askıya almış olması, Ortadoğu ve Suriye ile ilişkilerin savaşçı bir politika ile sürdürülmesi Türkiye’de hem iç barışın tesisi için hem de Ortadoğu’da hakların kardeşliğin dayanışmasının sağlanması için barış mücadelesinin önemi açık. Suruç’ta yaşanan hunharca saldırı böyle bir eylemi öne almıştı. Biz bu Suruç’taki saldırının AKP hükümetinin Suriye politikalarından bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Bu savaşı politikaların boşa çıkarılması için emek, demokrasi ve barış güçlerinin ortak mücadelesine barış ve demokrasi sesini yükseltmesine ihtiyaç var. Ülkede ve Ortadoğu’da hakların kardeşliğin tesisi için barış mitingi önem arz etmektedir. Bütün halk güçlerine İstanbul’daki barış mitingini güçlendirme, barışı yükseltme çağrısı yapıyorum.

HRANT’IN CENAZESİNDEKİ GİBİ TEK SES

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş: AKP’nin bu katliamdan da öğreneceği ders yok. AKP’nin Suriye politikası savaşçı ve mezhepçi politikanın sonucu iç savaşı derinleştirdi. AKP Rojava devrimini kendi geleceği açısından tehlike olarak gördü ve gerici güçlerin önünü açtı. Barış Bloku bu günler için kuruldu. Pazar günü kitlesel, meşru, kapsayıcı bir eylem yapacağız. Hrant’ın cenazesinde olduğu gibi tek ses tek yürek tek bayrakla ortaklaştıracağız her şeyi. Bu büyük savaş çığırtkanlarına verilmiş en güzel cevap olacak

ARTIK KİMSE ÖLMESİN

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: Saldırıyı direk olarak hükümet yaptı diyemesek de bu saldırıya o kadar çok zemin hazırlandı ve o kadar uyarıldı ki IŞİD’in Türkiye’de olduğu IŞİD’li yaralıların Türkiye’de tedavi olduğu ve bunun tehlikeli olduğuna dair. Yalnız Türkiye’de değil yurtdışındaki akademisyenler dahi yazdı bunu. O patlamanın olmaması gerekiyordu. Bu saldırıyı öngörüp tedbir almamak katliamdan sorumlu olmaktır. Siyasi sorumluluk bunu gerektirir çünkü. Pazar günü kaybettiğimiz devrimci arkadaşları anmak ve hep birlikte uğurlamak için yürüyüş yapacağız. Biz inadına barış diyeceğiz ve barış için ısrarcı olacağız. Artık ne asker, ne gerilla, ne gençlerimiz ne de yaşlılar ölmesin istiyoruz.

DEVLETİN EN TEPESİ DÜŞÜNMELİ

Gezi’de katledilen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan: Bu yapılan bir vahşet. Sabahtan beri gençlerin cenazelerine koşturuyoruz, yetişmeye ailelerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu vahşetin tarifi yok. Devletin en tepesindeki insanın ‘Bu ülkeyi ne hale getirdim’ diye şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. Bu ülkede sokağa çıkan kimsenin can güvenliği yok.

BİR KIRINTI İÇİN BİLE ÇABA GÖSTERİLMELİ

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: Türkiye savaş politikalarının döl yatağı haline gelmiştir. Burada yeşerip burada canlanıyor her şey. Türkiye saldırganlık için zemin hazırlayan herkesin en bereketli toprağıdır. Transit ülke olmaktan çıkmış IŞİD’in cephe gerisi olarak mevzilendiği, asker topladığı kadro devşirdiği toprak haline geldi. Suriye’de sınırlandığı düşünülen savaş Türkiye topraklarına aktarılmış durumdadır. Suruç katliamı bunu gösterdi. Hükümet IŞİD’i kürt özgürlük hareketine karşı bir ağırlık merkezi olarak dolaylı bir biçimde devrede tutmayı düşündü. Türkiye’nin Suriye siyaseti bütün kötülüklerin anası olarak ortaya çıktı. CHP meclisteki toplanma çağrısını reddetti fakat barış bloğunu destekleyen milletvekilleri ve on binlerce CHP tabanı olduğuna inanıyorum. Barış için bir parça ilerlemek ve bir kırıntı için bile çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gençlik örgütleri: Barış için ortak mücadeleye

SONRAKİ HABER

Yunanistan ikinci önlemler paketini de onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...