Enpay’da direniş yeni katılımlarla büyüyor

Enpay’da direniş yeni katılımlarla büyüyor

Enpay işçilerinin mücadelesi yeni katılımlarla büyüyor. Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Enpay’da Türk Metal üyesi 100’e yakın işçiden 30’u istifa ederek direnişteki yerini aldı.

Bu sabah vardiya girişinde turnikeler önünde etten duvar örerek direnişçi işçilerin, Türk Metal üyesi işçilerce görülmesini engellemeye çalışan patron temsilcilerine işçilerin yanıtı, etten duvarı yararak direnişe katılmak oldu. Bugün 14 Enpay işçisi daha Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e üye oldu ve fabrika içerisindeki direnişçi arkadaşlarının yanına geçti. Böylelikle 4 günlük direniş süresince Türk Metal’den istifa ederek direnişe katılan işçi sayısı 30’a ulaştı.

Öte yandan Enpay patronunun direnişi kırma çabaları da sürüyor. Fabrika içerisinde direnişte olan işçilere yemek verilmezken, geceyi fabrikada geçiren işçilerin üzerinde uyumak için palet ve kartonları alması da engelleniyor. Atılan işçiler kendi elleriyle hazırladıkları kumanyaları ve fabrikanın kurulu bulunduğu mahallede camileri dolaşarak üzerinde uyumaları için topladıkları hasırları arkadaşlarına ulaştırıyor.

HASTALIKLAR BAŞ GÖSTERİYOR

Olumsuz koşullarda fabrika içinde direnişi sürdüren işçiler arasında hastalıklar da baş göstermeye başladı. Hastalanan ve sevk alarak hastaneye gitmek isteyen işçilere sevk kağıdı verilmiyor. Gece vücudunun çeşitli yerlerinde kızarıklık oluşan ve hastaneye gitmek isteyen işçiye sevk verilmezken fabrika içerisinde duş alan işçi içerideki direnişine devam ediyor. Yine gece ayazda dışarıda yatması nedeniyle boynu tutulan bir işçinin daha hastaneye gitmesinin engellenmesi üzerine yaşanan durumu tutanak altına alan işçiler fabrika yönetimine geri adım attırarak arkadaşlarının hastaneye götürülmesini sağladılar. Hastanede yapılan müdahalede ise işçiye iki günlük istirahat verildiği öğrenildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net