22 Temmuz 2015 17:51

Eğitim Sen: 13 bin öğretmen sürgün edildi

Paylaş

Eğitim Sen üyeleri, zorunlu rotasyon uygulamasını durdurması talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı. 13 bin öğretmenin rotasyon adı altında sürgün edildiği bildirilen açıklamada, AKP’nin kadrolaşmaya çalıştığı dile getirildi.

Rotasyonla aile ve iş yaşamlarının alt üst olduğunu dile getiren öğretmenler adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı, “Eğitimde siyasal kadrolaşma hedefleri müdürlüklerden başladı ve son olarak deneyimli öğretmenlere kadar geldi. Öğretmenler açısından sürgün anlamına gelen zorunlu rotasyon uygulaması kabul edilemez. MEB öğretmenleri çalıştıkları okullardan sürerek örgütlü yapılarını dağıtmaya çalışmaktadır” dedi.

Saygılı, “AKP’nin siyasi kadrolarını eğitimde yönetici yapan MEB, şimdi de öğretemenleri sürerek öğretmenleri, öğrencileri ve velileri mağdur etmektedir” diye belirtti.

İzmir’de ise Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube binasında basın toplantısı düzenlendi. Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Sekreteri Suat Epözdemir, öğretmenlerin tatilde olduğu dönemde bakanlığın aceleci bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçirdiğini ifade etti. Epözdemir, rotasyonun ilk aşamasında 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında atamasının yapıldığını belirti. Epözdemir, “Eğitim Sen olarak, zorunlu rotasyon adı altında hayata geçirilmeye çalışılan sürgün ve tasfiye operasyonunun derhal durdurulmasını talep ediyoruz” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Malatya Kürecikliler Derneği Suruç'u ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Kamu Sen TİS taleplerini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...