ABD, 'Horasan' liderini öldürdü

ABD, 'Horasan' liderini öldürdü

ABD Savunma Bakanlığı, 'IŞİD’den daha büyük tehdit' ilan ettiği Horasan Örgütü’nün liderinin öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon, 10 yıldan uzun bir süredir ABD’nin takip listesinde bulunan Muhsin el Fadli’nin iki hafta önce Suriye’de gerçekleşen hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

ABD, el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi'yle bağlantılı olarak tanımladığı Horasan Grubu’nun lideri Muhsin el Fadli’yi hava kuvvetlerinin düzenlediği bir operasyonla öldürdüğünü açıkladı.

Pentagon aynı zamanda, Ağustos ayından bu yana koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de IŞİD’e ait 3 bin 222 hedefi vurduklarını belirtti.

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, yaptığı yazılı açıklamada, Fadli’nin 8 Temmuz tarihinde Suriye’nin Samanda şehri civarında bir araç ile seyahat ettiği sırada gerçekleşen bir hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu.

Fadli’nin el Kaide üyelerinden oluşan ve Horasan Grubu olarak bilinen örgüte liderlik ettiğini hatıralatan Davis, “Fadli’nin ölümü el Kaide’nin ABD’ye, müttefiklerimize ve ortaklarımıza yönelik devam eden operasyonlarını azaltacak ve sekteye uğratacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Davis, Fadli’nin 11 Eylül saldırısını önceden haber alan az sayıda ‘Güvenilir el Kaide liderlerinden’ olduğuna ve 2002 yılında ABD donanmasının da hedef alındığı Feyleke Adası saldırısında isminin geçtiğine dikkat çekti.

FADLİ DAHA ÖNCE DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ!

The Huffington gazetesi ABD’li yetkililerin daha önce birkaç kez Fadli’nin saldırılda öldürüldüğü iddia etmesine rağmen bu iddialarında yanıldıklarını yazdı. New York Times’a göre Fadhli öldürülen el Kaide lideri Usame Bin Ladin’e çok yakın bir isimdi.
ABD, El Kaide için para da toplayan Muhsin el Fadli’nin başına 7 milyon dolar ödül koymuştu.

El Kaide’nin eski İran lideri olduğu düşünülen Fadli, 10 yıldan uzun bir süredir ABD’nin takip listesinde bulunuyordu. ABD yönetimi 2002 yılında El Fadli’nin yakalanmasına yarayacak bilgiyi verene yedi milyon dolar ödül vaat etmişti.

'IŞİD’DEN DAHA BÜYÜK TEHDİT'

Nusra bağlantılı olduğu ifade edilen Horasan Grubu ABD yönetimince IŞİD’den daha tehlikeli bir örgüt olarak kabul ediliyor. ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James R. Clapper bir açıklamasında örgütle ilgili, “Anavatanımız için IŞİD’den daha büyük tehdit.” ifadelerini kullanmıştı.

HORASAN BİLMECESİ

ABD’nin Horasan bilmecesi ise halen sürüyor. Mayıs ayında ABD medyasında, müttefik kuvvetlerin Suriye’deki IŞİD hedeflerini bombalamasından önce “Horasan Grubu” isimli el Kaide bağlantılı bir örgütün adı sıkça dolaşmaya başlamıştı. El Cezire’ye konuşan Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed El Culani ise, ABD’nin ‘Horasan Grubu’ bahanesi ile Nusra Cephesini terör listesine soktuğunu ve kendilerine yönelik hava saldırılarına gerekçe yarattığını iddia etmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da Horasan Grubu’nu, “militan yetiştirme, savaşçı ve para akışına yardımcı olma, ABD ve Batılı hedeflere saldırılar planlama faaliyetlerini içeren bir geçmişi paylaşan Nusra Cephesi ve çekirdek El Kaide’ye bağlı aşırıcılardan oluşan şebekeye verilen ad olarak” tanımlamıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net