22 Temmuz 2015 16:02

HDP, İçişleri Bakanı'ndan Suruç'a ve IŞİD'e dair 15 sorunun yanıtını istedi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 32 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç katliamı ve IŞİD'e dair, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'e 15 soru yöneltti.

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Suruç'ta yaşanan katliam ve IŞİD'in Türkiye'deki etkinliklerine ilişkin İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Beştaş, önergesinin gerekçesinde şunları ifade etti: "Türkiye halkları, son birkaç yıl içerisinde gerçekleşen bu elim olayların yaralarını daha henüz sarmamış iken 20 Temmuz günü Suruç'ta vahim bir bombalı saldırı ile karşı karşıya kalmıştır. 32 kişinin çok vahim bir şekilde ölümü ve onlarca kişinin de ağır yaralanmasına neden olan bu bombalı saldırı beraberinde bir çok soruyu da akla getirmektedir. Nitekim yukarda da sıralamış olduğum olaylar silsilesinde IŞİD adlı terör örgütünün Türkiye sınır bölgelerini rahatlıkla kullandığına ilişkin çeşitli devlet yetkililerinin açıklamaları olmuştur. Örneğin, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz geçtiğimiz yıl mayıs ayında İçişleri Bakanlığı'na hazırlamış olduğu raporda İran, Irak, Lübnan ve Mısır dışındaki ülke vatandaşlarının IŞİD'e katılmak için Suriye'ye geçişlerde Hatay sınırını kullandığını belirtmiştir."

Beştaş, konuya ilişkin Öztürk'e şu soruları yöneltti:

1- IŞİD adlı terör örgütünün terör örgütü listesine alınmasını müteakip bu örgüt ve olası eylemlerine ilişkin ne tür tedbirler alınmıştır? Alınan tedbirlere rağmen yüzlerce kişinin ölümü nasıl gerçekleşebilmiştir? Alınan önlemler neden yeterli gelmemiştir?

2- IŞİD adlı terör örgütünün Türkiye'de gerçekleştirdiği saldırı sayısı nedir? Türkiye'de hangi saldırılar IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir? Bu saldırılar neticesinde kaç kişi ölmüş, kaç kişi yaralanmıştır?

3- IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırılara ilişkin kaç kişi yakalanmıştır? Kaç kişinin sorgusu tamamlanmıştır?

4- Türkiye'deki IŞİD örgütlenmesine ilişkin herhangi bir çalışmanız olmuş mudur?

5- 2012 yılından itibaren Türkiye'den IŞİD'e çok katılım olduğundan hareketle IŞİD'e katılım sağlayan el Kaide yapılanmasına dair birimlerinizce hiç operasyon yapılmış mıdır? Yapılan operasyonların boyutu nedir? IŞİD'e katılımların engellenememesinin nedenleri nedir?

6- 2012 yılından itibaren Türkiye'den IŞİD'e katılım sayısı nedir? Katılım en çok hangi illerden gerçekleşmiştir? Katılımlarda en çok hangi sınırlar kullanılmıştır? Katılımların kolaylıkla gerçekleşebilmesinin nedenleri nelerdir?

- IŞİD'e katılımlar ile ilgili yürüttüğünüz herhangi bir idari soruşturma var mıdır?

- IŞİD'in Türkiye sınırları içerisinde birçok örgütlenme araçlarının (dernek vs.) ve kamplarının faaliyetlerine ilişkin ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? Söz konusu kampları ve diğer yapılanmaları takip edebiliyor musunuz? Örgütün kamp ve örgütlenme faaliyetlerinin engellenmesi adına önlem alıyor musunuz? Ne tür önlemler almaktasınız? Önlemlerin yetersiz gelmesinin nedenleri nelerdir?

- Türkiye sınırlarının IŞİD tarafından geçişlerde rahatlıkla kullanılmasının nedeni nedir? Tüm raporlarınızda, çalışmalarınızda bu sınırların kullanıldığı bulgularına rağmen, sınır geçişleri için önlem almamanızın nedeni nedir?

- Suruç'ta meydana gelen saldırıya dair hiçbir güvenlik önlemi alınmamasının nedeni nedir?

- Suruç'a giden gençlerin Suruç'a varıncaya kadar birçok yerde durdurularak polis tarafından kontrol edildikleri halde basın açıklaması sırasında alanda hiçbir güvenlik görevlisinin bulunmamasının nedeni nedir? Güvenlik görevlilerinin basın açıklamaları sırasında, toplantı ve gösterilerde yer aldığından hareketle, Suruç'ta gerçekleşecek olan basın açıklamasına katılmamış olmasını nasıl açıklarsınız? Yine, güvenlik güçlerinin katliamın hemen ardından -Diyarbakır saldırısında olduğu gibi - katliamı lanetleyenlere saldırmasını ve katliam sırasında olmayıp katliamın hemen akabinde olay yerine gelmesini nasıl açıklarsınız?

- Suruç Emniyet Müdürlüğü katliama maruz kalan gençlerin GBT soruşturmasını yapmış mıdır?

- Suruç'ta katliamın gerçekleştiği yerde, basın açıklaması öncesinden başlamak üzere hazırlıkların yapıldığı ve bombanın patlatıldığı ana kadar polis tarafından kamera çekimi yapılmış mıdır? Yapılmamış ise neden?

- Özellikle son bir yıl içerisinde basın-yayın organlarında yer alan haberlerde IŞİD'in Türkiye'de bombalı saldırılar gerçekleştireceğine dair bilgiler yer almasına rağmen Suruç'taki saldırıda asgari düzeyde dahi önlem alınmamış olmasının nedeni nedir?

- Hâlihazırda IŞİD tarafından gerçekleştirilecek başkaca eylemlere dair önlemler alınmakta mıdır? Ne tür önlemler alınmaktadır?

Öte yandan, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da, Suruç katliamında adı şüpheli listesinde olan Özlem Yıldız ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Aydoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'e "Şüpheli Özlem Yılmaz cezaevine konulmamış ise psikiyatrik muayene sırasında hakkında 'suç işleyebilir' raporu verilmesine rağmen hangi gerekçe ile ve kimler tarafından serbest bırakılmıştır?" sorusunu yöneltti. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

HES'çiler yine sert kayalara çarptı: Yaralı ayı gibiyiz, her an saldırabiliriz

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa