22 Temmuz 2015 13:37

Akit: Okullarda cihat eğitimi veriliyor elhamdülillah!

Paylaş

Evrensel'in gündeme getirdiği, Bergama’daki bazı okullarda Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından eğitimi verilmesi, Yeni Akit gazetesi tarafından, “Okullarda cihat eğitimi veriliyor elhamdülillah!” başlığıyla haberleştirildi. Bir AGD yetkilisinin görüşünün de yer verildiği haberle ilgili konuşan AGD Basın ve Yayın Komisyonu Başkanı Muammer Bilgiç Akit’i yalanlayarak, “Böyle bir görüş vermedik” dedi.
Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki bazı okulları AGD’ye tahsis etti. Dernek, okulları yetiştirme, takviye, hazırlık, mesleki kurslar verme adı altında isterken, kurs esnasında Kur’an eğitimi, peygamberin hayatı, peygamberler tarihi, ezan okuma, İslam coğrafyası, ilmihal, Allah’ın isimlerinin anlamı, ilahi-marş, namaz eğitimi, temel dini bilgiler gibi eğitimler veriyor. Evrensel'in gündeme getirdiği bu habere yer veren Yeni Akit gazetesi cihat eğitimini “Hayırlı hizmet” diyerek sahiplendi.

‘CİHAT ŞUURUNU AŞILAYACAĞIZ’
Akit, söz konusu haberde ismini vermediği ‘üst düzey’ bir AGD yetkilisine ait olduğunu iddia ettiği şu sözlere yer verdi: “Birçok vakıf ve STK İslami eğitimleri vermekle birlikte Müslüman gençlere Cihat şuurunu da aşılamak için gayret göstermektedir. Bundan utanacak, sıkılacak, çekinecek değiliz. Elhamdülillah yeni nesil bu şuur ve dirayetle yetişecek ve ülkemizin geleceğini bu öncü nesil şekillendirecektir...”

AGD’DEN AKİT'E YALANLAMA GELDİ
Haberle ilgili görüştüğümüz AGD Basın ve Yayın Komisyonu Başkanı Muammer Bilgiç “Yeni Akit gazetesine bu konuyla ilgili bir açıklamamız olmamıştır. Yeni Akit’in sitesinde çıkan isimsiz açıklamanın kurumumuzla alakası yoktur’ dedi.

AGD: BİZ CİHATTAN İNSANI YAŞATMAYI ANLIYORUZ
AGD Basın ve Yayın Komisyonu Başkanı Muammer Bilgiç, “Suruç’taki elem verici hadise hepimizi derinden üzmüştür. Türkiye'nin Suriye politikası başından itibaren yanlıştır. Bu tür yanlış politikalar Türkiye'yi ateş çemberi içine çekmektedir. Anadolu Gençlik Derneği olarak gençlere verdiğimiz gayenin kendisi yoldaki bir taşı kaldırmaktır. Biz bir yetimin başını okşamayı, yoksulu doyurmayı öğretmeyi hedefliyoruz. Biz bu çalışmaların tamamına ‘ceht’ yani ‘mücadele’ etmek diyoruz. Birilerinin çektiği kavramlarla bizim ifade ettiklerimiz aynı değildir. Biz kelimeleri kendi inandığımız gibi kullanıyoruz. Başkalarının nitelendirmesinin bizim için bir önemi yoktur. Biz cihattan insan öldürmeyi değil, insan yaşatmayı anlıyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Büyük Barış Yürüyüşü 26 Temmuz'da İstanbul'da yapılacak

SONRAKİ HABER

Konut satışları yarı yarıya düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa