22 Temmuz 2015 13:32

Suruç'ta hayatını kaybedenler Van, Hakkari, Dersim, İstanbul ve Bursa'da toprağa veriliyor

Suruç'ta hayatını kaybedenler Van, Hakkari, Dersim, İstanbul ve Bursa'da toprağa veriliyor

Paylaş

Suruç katliamında yaşamını yitiren Yunus Emre Şen'in cenazesi Van'da, Süleyman Aksu'nun cenazesi Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Çağdaş Aydın ve Cebrail Günebakan'ın cenazesi Dersim'de, Ece Dinç, Hatice Ezgi Sadet, Büşra Mete, Nazegül Boyraz, Cemil Yıldız ve İsmet Şeker'in cenazeleri HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve HDP milletvekillerinin de katılımıyla İstanbul'da, Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç'ın cenazesi ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla Bursa'da düzenlenecek törenle toprağa verilecek.

İSTANBUL VALİLİĞİ: GEREKLİ TEDBİR ALINACAK!
Cenaze törenleriyle ilgili yazılı açıklama yapan İstanbul Valiliği, "Silah taşıma, molotof kokteyli atma, yüz kapatma, yasa dışı pankart, resim, döviz, levha, araç ve gereç taşıma gibi yasaların suç saydığı hareket ve davranışlarda bulunanlara karşı gerekli yasal işlem, tedbir ve müeyyidelerin uygulanacağından kimsenin tereddütü olmamalıdır" dedi.

'51 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI'
Valilikten yapılan açıklama şu şekilde: "Bilindiği üzere Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde menfur bir terör saldırısı meydana gelmiştir. Milletimizi derinden etkileyen ve ülkemizin huzuruna kast eden hain saldırıyı şiddetle tel'in ediyor ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Menfur saldırı akabinde ve bu saldırı bahane edilerek ilimizde kamu düzenini ve vatandaşlarımızın huzurunu bozmaya yönelik yasa dışı eylemler yapılmış ve bu yasa dışı eylemlere karşı kolluk güçlerimizce gerekli tedbirler alınarak halkımızın huzur ve sükununun muhafazası görevi yerine getirilmiştir. Bu meyanda; molotof kokteylli saldırıda bulunma, kimlikleri tanınmayacak şekilde yüz kapatma, ateşli silah taşıma ve benzeri nedenlerle haklarında yasal işlem yapılmak üzere 51 kişi gözaltına alınmış, el yapımı parça tesirli 3 bomba, 239 molotof kokteyli ve 25 litre benzin, pompalı tüfek ve bol sayıda fişek ile 10 adet havai fişek rampası (160 havai fişek) ele geçirilmiştir"

'KOLLUK KUVVETLERİMİZCE HER TÜRLÜ GÜVENLİK TEDBİRİ ALINACAKTIR'
"Bugün toprağa verilecek cenazeler nedeniyle düzenlenecek cenaze törenlerinde toplumumuzun en önemli geleneklerinden olan, cenazenin şahsına ve vakarına saygı gereği vatandaşlarımızın büyük bir olgunluk ve sağduyuyla hareket edeceklerine, az sayıda da olsa cenazeleri istismar ederek yasa dışılığa tevessül edebilecek kişilere itibar etmeyeceklerine olan inancımız tamdır. Bu tür olaylara karşı kolluk kuvvetlerimizce her türlü güvenlik tedbiri alınacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen, silah taşıma, molotof kokteyli atma, yüz kapatma, yasa dışı pankart, resim, döviz, levha, araç ve gereç taşıma gibi yasaların suç saydığı hareket ve davranışlarda bulunanlara karşı gerekli yasal işlem, tedbir ve müeyyidelerin uygulanacağından kimsenin tereddütü olmamalıdır"

'CENAZELERİN SAYGINLIĞINA UYGUN ŞEKİLDE DAVRANMALARI...'
"Şehrimizin huzurunun muhafazası ve cenaze tören güvenliğinin sağlanması bakımından, törenlere katılacak tüm siyasi parti, kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlarımızdan, cenazelerin saygınlığına uygun şekilde davranmalarını, yasa dışı hareket ve provakatif davranışlara itibar etmemelerini ve kolluk güçlerimize görevlerinin ifası hususunda yardımcı olmalarını bekliyoruz"

GAZİ MAHALLESİNDE POLİS BASKINI
Suruç katliamında yaşamını yitiren Cemil Yıldız ve İsmet Şeker'in cenazelerinin defnedileceği Gazi Mahallesi'nde, polis gece saatlerinde ESP bürosuna baskın düzenledi. Baskın sırasında ESP üyesinin 3 kişinin bulunduğu büroda, polis bir süre yaptığı aramanın ardından gözaltı işlemi yapmadan ayrıldı.

Öte yandan, ESP'li İsmet Yurtsever ve Murat Ağıt'ın kaldığı evlere polisler tarafından baskın yapıldı. Baskında polis evde bulunan poster ve pankartlara el koydu.

Polisler Kemal Pir Parkı'nda Yıldız ve Şeker için kurulan taziye çadırının etrafını da ablukaya aldı. (HABER MERKEZİ)

Şırnak'tan Kıbrıs'a on binlerce kişi Suruç'taki katliama karşı ayağa kalktı

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Twitter, arka planları beyaza boyamaya başladı

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa