22 Temmuz 2015 04:53

Enpay işçisi artık idare etmeyecek

Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş’e geçtikleri için patronun 22 işçiyi işten attığı Enpay'da direniş sürüyor.

Paylaş

Arzu ERKAN
Kocaeli

Ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, meslek hastalıkları, kötü yemekler, yetersiz servisler... Kocaeli’de bulunan Enpay fabrikası işçilerinin yaşadığı sorunların bazıları bunlar. İşçiler bu koşullarını değiştirmek için Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e geçti. Bu nedenle patron 22 işçiyi işten attı. İşçiler de üretimi durdurup, fabrikaya kapanarak direnişe geçti. İşçiler sendikal tercihlerine saygı duyulana ve atılan arkadaşları geri alınana kadar direnmekte kararlı.
Yaşadıkları sorunları aktardıklarında Türk Metal’in temsilcilerinden aldıkları tek yanıtın ‘İdare edin, bir şey olmaz’ olduğunu dile getiren bir Enpay işçisi “Ücretler düşük diyorsun idare edin. Yemek kötü aç kalıyoruz diyorsun idare edin. Yıllık izin 10 günden az olamaz diyorlar. Mühendis geliyor 7 günden fazla izin kullanılmayacak diyor. Temsilciyle konuşuyoruz. ‘Bir şey olmaz, idare edin’. İdare edin de nereye kadar. İşçi aç, aç nasıl idare etsin. İşçi değil sanki kölesin” diye konuştu.
Türk Metal Sendikasının en basit sorunları bile çözmekten aciz bir tutum sergilediğini belirten başka bir Enpay işçisi şöyle devam etti: “Bir sendika servis sorununu bile çözemez mi? Servisler eski, sürekli sorun yaşıyoruz. Ayakta işe gelen arkadaşlarımız var. Arslanbey-Köseköy hattında servis yok. Arkadaşlarımız kendi olanakları ile fabrikaya geliyor. Kimisine yol parası veriliyor, kimisine verilmiyor. Adamın varsa alıyorsun yol parasını. Fazla mesaiye kalın diyorlar. Akşam 8’e kadar mesaiye kalıyorsun. O kadar insana tek servis var. Öyle zamanlar oluyor ki 1 saat 45 dakikada ancak evinde oluyorsun. Böyle bir sendikalı işyeri var mı?”

YERE DÜŞTÜ, BÖLÜMÜ DEĞİŞTİRİLDİ
Fabrikada işlerin elle yapıldığı izolasyon bölümünde çalıştığını dile getiren Enpay işçisi, çalışma koşullarının ağır olduğunu anlattı: “8 saat boyunca ayakta malzeme sarma işlemi yapıyorsun. Bunun sonucu bir çok işçi de bel fıtığı, boyun fıtığı, omuzlarda yırtık, menisküs gibi rahatsızlıklar var. Ben menisküs ve kıkırdak kırılması nedeniyle ameliyat oldum. 6 ay hafif işte çalıştırılmalı diye rapor verdi doktor. Rapor hiçbir şekilde ciddiye alınmadı. Aylarca aynı bölümde çalıştırıldım. Ne zamanki mühendisin yanında yere düştüm o zaman bölümümü değiştirdiler.”
Fabrikada 800 işçi çalışmasına karşın 6 tane duş olduğunu, duşların da ikisinin bozuk olduğunu anlatan Enpay işçisi “Kimse duş alamıyor o kirle evine gitmek zorunda kalıyor insanlar. Zaten duş almaya zamanın da yok. Önceden duş alabilmek için 5 dakika erken çıkıyorduk. Onu da kaldırdılar” dedi.

FAZLA MESAİLER OLMAZSA YAŞAYAMAYIZ
Fabrikada ortalama saat ücretinin 6.90 lira olduğunu ifade eden başka bir Enpay işçisi “Fazla mesailer olmazsa yaşayamayız zaten. Ben bir ayda 95 saat fazla mesai yaptığımı biliyorum. Sabah 8’de işe girip 24’de çıktığım da oldu, 22’de çıktığım da. Bir ay boyunca eve gittim duş aldım yattım sabah kalktım işe gittim. Böyle çalışmama rağmen ay sonunda elime geçen para 2 bin 250 liraydı. Yaz aylarında başkaları tatil planları yapar, Enpay işçisi ise ek iş bulsam da tatilde de çalışsam hesabı yapar” dedi.
Üç vardiyanın yanı sıra fabrikada sabah 8’de girip, akşam 18.15’de çıkan bir ara vardiya daha olduğunu belirten Enpay işçisi devam etti: “Türk Metal öyle bir sendika ki işçi çalıştığı bu 15 dakikanın parasını alamıyor. 15 dakika çay molası var diye. Bu sendika sayesinde Enpay işçisi ayda 10 saat bedavaya çalışıyor.”

ENPAY’DA NE OLDU?
Enpay işçileri, Bursa’da otomotiv sektörü merkezli başlayan direnişin de etkisiyle Türk Metal’den toplu halde istifa etti. Dayanışma aidatı ödeyerek sendikasız kalmayı tartışan işçiler, patronun söz vermesine rağmen seçtikleri temsilcileri muhatap almaması üzerine Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenme kararı aldı. Bu kararın ardından baskıların arttığı fabrikada işçilerce seçilen 4 temsilcinin de aralarında olduğu 22 işçi işten çıkarılırken, Türk Metal’in farklı fabrikalardan getirdiği temsilcilerin saldırısına uğradı işçiler. Fabrika içine soyunma odalarına varıncaya kadar kameralar yerleştirildi, Türk Metal’in provokasyonunun ardından fabrika adeta polis ablukasına alındı. Çevik kuvvet ve TOMA fabrika önünden eksik olmazken, fabrikaya çıkan ara sokaklara ise barikatlar kuruldu. Sadece sendika seçme özgürlüğünü kullandıkları için her türlü baskıyı yaşadıklarını anlatan Enpay işçileri, atılan işçi sayısının 22’ye çıkmasının ardından üretimi durdurarak, işyerini terk etmeme eylemine başladı. İşçiler talepleri kabul edilene kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı.

İŞÇİ, PRANGALARINDAN KURTULMALI
Hem Bursa’da otomotiv merkezli başlayan metal direnişi, hem de yılların birikmişliğinin sonucu olarak Türk Metal’den istifa ettiklerini kaydeden başka bir Enpay işçisi, “Biz güvendiğimiz bir sendika istediğimiz için istifa ettik. En kötü sendika bile sendikasızlıktan iyidir diyerek Türk Metal’e üye olduk ama bunlar en kötü olmayı bile beceremediler. Kendi temsilcimizi bile seçemiyorduk. 3 yıllık sözleşmeye imza atan bir sendikaya nasıl güvenelim? İşçi kendi temsilcisini kendi seçecek ki o sözleşme masasında ne dolaplar döndüğünü bilsin. Bilsin ki müdahale etsin. İşçi denetimi olmadan sendikaya güven de olmaz” diye konuştu.
Türk Metal’den istifaların ardından patronun sendikasız kalmalarını istediğini ve seçtikleri temsilcileri muhatap olarak alacağı sözü verdiğini belirten Enpay işçisi, şunları dile getirdi: “Ama patron verdiği sözü tutmadı seçtiğimiz temsilcilerle görüşmedi. Taleplerimizi kabul etmedi. Öncü işçiler hakkında söylentiler yayarak bizleri bölmeye çalıştı. Bunun üzerine başka bir sendikaya geçmeye karar verdik. Kendi içimizde yaptığımız tartışmanın ardından Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olduk. Sendika şube binasında seçim yaparak temsilcilerimizi seçtik.”

TÜRK METAL İŞÇİLERE SALDIRDI
Birleşik Metal-İş’e üye olmalarının ardından baskıların arttığını dile getiren Enpay işçisi ramazan ayının ilk günü sahur yemeği verilmemesi üzerine iş durduklarını ifade etti. Eylemin ardından 11 işçinin işten çıkarıldığını belirten Enpay işçisi “İşten atmaların ardından Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız fabrikaya gelerek delegelerle konuşmaya kalktı. İşçinin tamama yakını istifa etmişken fabrikaya gelmesini, üstelik de işten çıkarmaların hemen ertesinde gelmesini protesto ettik. Bize ağza alınmayacak küfürler etti. Yetmedi başka fabrikalardan Türk Metal üyelerini getirterek üzerimize saldırttı. Arkadaşlarımız yaralandı. Polis ise saldırıyı engelleyeceğine, saldırı yaşandıktan sonra müdahale etti” diye konuşuyor.
Türk Metal’in farklı fabrikalardan getirdiği üyelerinin saldırı günü fabrika içine de alındığını aktaran Enpay işçisi, şunları anlattı: “Fabrikanın kamelyasında oturdu bu adamlar sonra da işçiye saldırdı. Şimdi soruyorum bu kanuni mi? Kim kanun dışı hareket ediyor? Yasalarca tanınan sendika seçme özgürlüğünü kullanan işçiler mi? Onlara saldıranları ağırlayanlar mı?”

ENPAY EŞİTTİR DAYAK
2012 yılında da Enpay işçisinin Birleşik Metal-iş Sendikasına geçmeyi tartıştığını anlatan Enpay işçisi o dönem Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız’ın fabrika önünde bir işçiyi darbettiğini belirtti. Enpay işçisi “Sosyal paylaşım sitelerine Enpay yazın karşınıza bu dayak videosu çıkar. Enpay eşittir dayak. İşte Türk Metal böyle bir sendika. Şimdi değiştik diyorlar ne kadar değiştiklerini biz Enpay işçileri olarak çok yakından gördük” dedi.
Türk Metal Sendikasını “Demokrasiye vurulmuş bir pranga” olarak değerlendiren başka bir Enpay işçisi “Biz bu prangadan kurtulduktan sonra tüm kararları ortak almaya başladık. Yaptığımız her eylemi de, attığımız her adımı da, Birleşik Metal-İş’e üyeliği de hep tartışarak, ortaklaşarak yaptık. Patron şimdi 11 arkadaşımızı daha işten çıkardı. Fabrikada üretim durdu ve işyerinden ayrılmıyor arkadaşlarımız. Atılan işçiler geri alınana, sendikal tercihlerimiz kabul edilene kadar mücadelemiz sürecek. Bizi bir araya getiren işçi olmamız. Ben bu direnişin sadece Enpay işçisinin, sadece metal işçisinin değil tüm işçilerin direnişi olduğunu düşünüyorum. Artık işçiler prangalarından kurtulmalı. Bunun için birleşmeli, kendi temsilcisini seçmeli ama komitelerini de dağıtmamalı. Tüm kararları komiteleriyle almalı” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

41 kişi öldü ama Pamukova ders olmadı

SONRAKİ HABER

Çocuklarıyla birlikte rehin tutulan kadın: Emine Bulut gibi öldürülmek istemiyorum

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa