SYKP'li Uğur Özkan'ın Cizre'deki cenazesi sonrası çatışma çıktı

SYKP'li Uğur Özkan'ın Cizre'deki cenazesi sonrası çatışma çıktı

Suruç'taki katliamda yaşamını yitiren SYKP ÜyesiUğur Özkan’ın cenazesi bugün kalabalık bir konvoy eşliğinde memleketi Cizre’ye getirildi.

Beyar ÖZALP
Şırnak

Urfa’nın Suruç ilçesinde dün SGDF üyesi gençlerin Kobanê’ye geçmek üzere toplanıp basın açıklaması yaptığı esnada gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitirenlerden biri de Cizre doğumlu Uğur Özkan idi. Katliamda yaşamını yitiren Uğur Özkan’ın cenazesi bugün kalabalık bir konvoy eşliğinde memleketi Cizre’ye getirildi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Üyesi Özkan’ın cenazesini karşılamak için öğle saatlerinden itibaren on binlerce kişi İdil Caddesi’nde ve HDP-DBP Cizre İlçe Örgütü binası önünde toplanmaya başlandı. Cenaze konvoyunun akşama doğru ilçeye girmesiyle birlikte on binler, İdil Caddesi’nde “İntikam”, “Şehit namırın” ve “Uğur yoldaş ölümsüzdür” sloganlarıyla konvoyu karşıladı. İdil Caddesi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Suruç’taki katliamda yaşamını yitiren Uğur ve arkadaşlarının posterleri ile PKK, KCK ve SYKP bayraklarını açan kitle Dörtyol’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe HDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encu ve Aycan İrmez, HDP-DBP Şırnak il ve ilçe eş başkan ve yöneticileri, kitle örgütü temcilcileri, SYKP Eş Genel Başkanı Necla Kural, SYKP’li gençler ve 50 bini aşkın kişi katıldı.

HALK KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLADI
Alkış, zılgıt ve “Şehit namırın”, “Biji Serok Apo”, “İntikam” ve “Uğur yoldaş ölümsüzdür” sloganlarıyla Dörtyol’a gelen kitle buradan da Nusaybin Caddesi boyunca yürüyüşe devam etti. Kepenklerin de sabahtan beri kapalı olduğu ilçede hayat tamamen dururken, yediden yetmişe herkes Uğur Özkan için alanlara çıkarak yürüyüşe katılması dikkat çekti. Kitlenin güvenliğini de yine halk kendisi sağlamaya çalıştı. Şüpheli araç ve kişiler didik didik arandı ve alandan uzaklaştırıldı. Nusaybin Caddesi’nde SYKP’li Uğur Özkan’ın tabutunu cenaze aracından alan kitle omuzlara alarak Cizre Asri Mezarlığı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün en önünde elinde kına tepsisini taşıyan bir kadının tabuta yakın yürümesi dikkat çekti.

‘HİÇBİR GÜÇ YÜZÜNÜ ÖZGÜRLÜĞE, EŞİTLİĞE ÇEVİREN GENÇLERİ ENGELLEYEMEZ’
Alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde Cizre Asri Mezarlığı’na gelen kitle burada Uğur Özkan için tören gerçekleştirdi. Ey Raqib marşı eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından konuşma yapan Meya-Der Cizre Şube Eş Başkanı Mele Kasım Yiğit, IŞİD'in barbarca yaptığı katliamları nefretle kınadığını belirterek, “Hiç bir güç yüzünü özgürlüğe, eşitliğe ve adalete çeviren pırıl pırıl gençleri engellemeye yetmeyecektir. Bizim yiğit çocuklarımız Kobanêli gençlere oyuncaklar taşımak ve oraya yeniden hayat vermek için yola çıktılar ama barbarlar önlerini kalleşçe kestiler ve katlettiler. Bizler bu barbarları kınıyor onurlu halkın özgürlük yürüyüşünde bunların hepsi yok alacaktır” dedi.

‘HER ÖLÜMDEN BİR UMUT, BİR KOBANÊ, BİR CİZRE, BİR GEZİ ÇIKAR’
Yiğit’in konuşmasının ardından konuşma yapan SYKP Eş Genel Başkanı Necla Kurul da her yerin Kobanê her yerin direniş alanı olduğunu belirterek, “Gençlerimiz özgür bir dünya için mücadele ettiler ve yaşamlarını yitirdiler. Her ölümden bir umut, bir Kobanê, bir Cizre, bir Gezi çıkar. Bizler SYKP’liler olarak özgür bir dünya için mücadele ettik ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir katliam bizim sınırsız bir dünya için mücadelemizi engelleyemez. Hepimizin başı sağolsun.”diye ifade etti.

‘UĞURLAR OLSUN UĞURUM!’
Kurul’un konuşmasının ardından konuşma yapan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de özgürlük ve onurlu bir yaşam için mücadele eden herkese baş sağlığı dileyerek, “Gençlerimiz Kobanê’de yeni bir yaşamı inşa etmek için yola çıktılar ama vahşi DAİŞ çeteleri kalleşçe gençlerimizi bombaladılar. Bizler onurlu bir yaşamı inşa edene kadar bu gençlerimizin yolunda yürüyeceğiz ve onların mücadelesini yükseltmek için haksızlığın, adaletsizliğin karşısında her zaman alanlarda olacağız.”^şeklinde konuştu. Encu’nun konuşmasının ardından SYKP’li Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan da oğlunun gerçek isminin Hogir olduğunu belirterek, “Benim oğlumun ismini devlet yasakları nedeniyle Uğur yapıldı. Eşitlik, adalet ve demokrasi için, özgür bir yaşamı yeniden inşa etmek için mücadele etti ve bu mücadelede şahadete ulaştı. Hepiniz benim Uğurumsunuz. Uğurlar olsun Uğurum.”dedi.
Yapılan konuşmaların ardından SYKP’li Uğur Özkan Cizre Asri Mezarlığı’nda “Uğurlar olsun Uğur” ve “Uğur yoldaş ölümsüzdür” sloganları eşliğinde defnedildi.

POLİSLE GENÇLER ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI
Şırnak'ın Cizre ilçesinde Suruç’taki saldırıda hayatını kaybeden uğur Özkan'ın cenaze töreninden sonra başlayan olaylar  ilçenin bircok mahallesine yayılarak devam ediyor. Polislerle gençler arasındaki çatışmada polis gençlere biber gazı ve tazyikli su  ile saldırıyor. İlçede birçok mahalleden gerçek silah sesleri ile patlama sesleri yankılanıyor. Nur Mahallesinde bulunan Garnizon komutanlığına da ses bombası atıldı.

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

www.evrensel.net