21 Temmuz 2015 17:19

Suruç'taki saldırıdan sağ kurtulanlar Evrensel’e konuştu

Suruç’taki katliamdan sağ kurtulan Emre Genç ve Mazlum Demirtaş saldırı anında yaşananları Evrensel’e anlattı.

Paylaş

Cumhur DAŞ
Hasan AKBAŞ
Suruç

Suruç’ta bombalı saldırının gerçekleştirildiği basın açıklaması sırasında gençlerin arasında bulunan ve saldırıdan sağ kurtulan Emre Genç, yaşadıklarını Evrensel’e anlattı. Katliamcılara seslenen Genç, “Bu saldırıyı yapanlar bilsinler ki; iyiyi, güzeli savunanlar kazanacak” dedi.

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜNÜ YENİDEN KURMAK İSTEDİK
Bir ayı aşkın süredir başlattıkları kampanya ile Kobanê’nin yeniden inşasına katkı sağlamak istediklerini belirten Emre Genç, “ SGDF olarak bizim yaptığımız simgesel hareket tarihi bir önem taşıyacaktı. Nasıl ki Deniz Gezmişler, Devrimci Kardeşlik Köprüsünü kurdular biz de bundan esinlenerek yola çıktık. Ne vardı yanımızda; park malzemeleri, çocuk oyuncakları ve oranın inşası için kullanacağımız malzemeler” dedi.

YOLDAŞLARIM KOLLARIMDA CAN VERDİ
Katliamın üzerinde büyük bir travma yarattığını söyleyen Genç, “Nasıl ayakta durduğumun farkında değilim. Sesleri bile algılamakta güçlük geçiyorum. Aslında hissediyorduk bir saldırı olabileceğini. Çünkü yaşama, barışa katkı sunmanın karşısında, insanlığa, yaşama düşman güçler var. Hedef olabileceğimizi düşünüyorduk ama yine de bu kadarını tahmin edemiyorduk. 31 yoldaşımızı katlettiler. Ellerimde can verdi yoldaşlarım. Bu çok acı” dedi.

ŞANS ESERİ KURTULDUM
Pankartın yanından fotoğraf çekmek için birkaç adım attığı sırada patlamanın yaşandığını söyleyen Genç, “Ben şans eseri kurtuldum. Belki de fotoğraf çekmek için beş adım fazla atmamış olsaydım kurtulamayacaktım. Olay anında bir ses ve yakıcı bir sıcaklığın yoğunlaştığını hissettim. Daha sonra sesleri duyamamaya başladım. Kafamda büyük uğultular ve gürültüler var. Biraz kendime geldiğimde dönüp arkama baktığımda paramparça olmuş yoldaşlarımızın bedenlerini gördüm” dedi.  

ÖLENLERİN BAYRAĞINI DAHA DA İLERİ TAŞIYACAĞIZ
Bu saldırıların kendilerini sosyalizm mücadelesinden geri bırakmayacağını belirten Genç, “Bu saldırılarla sosyalizm fikrini öldüremezler. Ölenlerimizden aldığımız bayrağı daha ileriye taşıyacağız. On yıllardır bu mücadelede insanlar katledildi. Ama barış, kardeşlik, özgürlük diyen bizlerin, yani haklı olanların, iyiyi, güzeli savunanların kazanacağını çok iyi biliyoruz. Bu saldırıyı yapanlar bilsinler ki istediklerini başaramadılar. Bizler bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

Patlamada yaralanan Mazlum Demirtaş, Tolga Alp Turgut'a saldırı anını anlattı.

Suruç'ta ölen 28 kişinin kimliği belli oldu, bombacı dahil 4 cenaze Adli Tıp'ta

ÖNCEKİ HABER

Suruç'ta ölen 28 kişinin kimliği belli oldu, bombacı dahil 4 cenaze Adli Tıp'ta

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa