21 Temmuz 2015 11:22

Yandaş medya IŞİD'i bıraktı HDP'ye saldırdı

Aylardır Kürtlere ve dostlarına yönelik yaşanan şiddet olaylarının sorumlularından biri olan AKP'ye yandaş medya, Suruç'ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası IŞİD'i bırakıp, HDP'yi hedef göstermeye devam etti.

Paylaş

Suruç'ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından yandaş medya bir kez daha HDP'yi hedef gösteren haberler servis etti. Yandaş medya, IŞİD tarafından yapıldığı tahmin edilen ve Kobanê'ye yönelik dayanışma ağını hedef alan saldırının, "Uluslararası güçlerin Türkiye'yi PKK ile iş birliği yapmaya zorlaması" olarak gördü ve haberleri bu "tez" üzerinden servis etti.

YÜKSEKDAĞ'I HEDEF GÖSTERDİ
Seçimler öncesi ve sonrasında Kürtler ve dostlarına yönelik gerçekleştirilen birçok şiddet olayının baş sorumlularından olan Vahdet Gazetesi, yaşanan patlamayı "Sırt kahpeliği" başlığı ile sürmanşetten gördü ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı hedef gösterdi. Gazete, Yüksekdağ'ın saldırıdan bir gün önce Rojava Devrimi'nin 3. yılı nedeniyle Suruç'ta yaptığı açıklamanın, katliama zemin hazırladığını iddia etti.

"Derin kurgu" başlığıyla saldırıyı manşetten gören Star, saldırıyı "Bu defa kurban seçilenler MLKP'nin Kobanê'ye götürmek için topladığı üniversitelilerdi. Apaçık provokasyonda DAEŞ'li olduğu sanılan kişi pimi çekti" ifadeleriyle servis etti. Yeni Akit ise saldırıyı, "Kanlı saldırı" başlığı ile manşetten gördü ve saldırının sorumlusunun IŞİD'in yanı sıra sol örgütlerin olabileceği manipülasyonuna başvurdu.

Demirtaş: IŞİD’i bırakmışlar HDP’ye saldırıyorlar, bu en az katliam kadar acı

AKP'li yorumcular Suruç katliamını da AKP'nin kaybetmesine bağladı!

YİNE 'ÜST AKIL'
AKP medyası, "uzmanların" görüşlerine yer vererek, saldırının arkasında bir "üst akıl" olduğu iddiasında ortaklaşarak haberleri servis etti. Havuz medyası aynı zamanda tüm haberlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "kınama" açıklamalarına yer verirken HDP eş başkanlarının saldırının baş sorumlusu olarak AKP'yi gösterdikleri ve "kendi güvenliğiniz alın" şeklindeki açıklamalarını "tehdit" ve "provokasyon" olarak nitelendirdi.

Akşam Gazetesi de, HDP eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ın fotoğrafları ve açıklamalarını kullanarak, "Acıyı fırsat bildiler" başlığı attı.

Aylardır AKP'nin şiddet diline ortak olan Aydınlık Gazetesi de, saldırı sonrası yaptığı haberlerle AKP medyasıyla aynı dili kullandı. Saldırıyı "ABD bombası" diye servis eden Aydınlık, saldırının amacının Türkiye'nin "güvenli bölge" istediğine bir yanıt ve Türkiye'yi "PKK ile işbirliğine zorlama" olduğu iddiasında bulundu. (DİHA)

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

ÖNCEKİ HABER

Suruç'ta hayatını kaybedenler gözyaşlarıyla uğurlandı

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa