21 Temmuz 2015 00:30

DTK: Kürdistan'da bir günlük ulusal yas ilan edildi

Suruç'ta SGDF'li gençlere yönelik bombalı saldırıya ilişkin DTK'nin Kürdistan'daki siyasi parti ve kurumlarla 4 saat süren olağanüstü toplantısı sonrası yapılan açıklamada, yarın saat 08.00'den itibaren Kürdistan'da bir günlük ulusal yas ilan etme ve her akşam eylem yapma kararı alındığı belirtildi.

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kobanê'deki inşa çalışmalarına katılmak üzere Suruç'a gelen SGDF'li gençlere yönelik bombalı saldırıya ilişkin, DTK öncülüğünde Kürdistan'ın tüm kurum, oluşum ve siyasi parti temsilcileri ile DTK'de olağanüstü toplandı. 4 saati aşkın süren toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), 78'ler Derneği, Barış Anneleri Meclisi, Azadi Hareketi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, DBP, HDP, belediye eşbaşkanlarının yanı sıra birçok STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı. 

Yapılan toplantı sonrası kısa bir konuşma yapan DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu, Suruç'ta yapılan saldırıya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Toplantıda alınan karar ile yarın saat 08.00'den itibaren Kürdistan'da bir günlük ulusal yas ilan etme kararı aldıklarını belirten Aydoğdu, "Bütün Kürdistan halklarına ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'ni sahiplenen bütün dostlara bu yası en güçlü biçimde yaşamaları ve hayata geçirme çağrısını yapıyoruz" diye belirtti.

Aydoğdu, "Yasımızı kurumlarımıza, iş yerlerimize, evlerimize siyah bayraklar asarak tavrımızı, duruşumuzu herkese göstermeye ve yaşadığımız acıyı bu temelde hayata geçirmeyi istiyoruz"çağrısı yaptı. 

Aydoğdu son olarak, yarından itibaren Kürdistan'ın her yerinde saat 20.00'de ışık açma ve gürültü eylemi yapılacağını duyurdu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Taleplerimizin karşılandığı toplusözleşmeler için...

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa