21 Temmuz 2015 04:55

Enpay’da kıyıma karşı direniş başladı

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan Enpay işçileri, patronun işçi kıyımına girişmesi üzerine fabrikaya kapanarak üretimi durdurdu. İşçiler atılan arkadaşları geri alınana ve sendikal tercihlerine saygı duyulana kadar direnişi sürdürmekte kararlı.
Bayram tatilinin bitmesinin hemen ardından dün sabah işbaşı yapmayı bekleyen işçilerden, aralarında Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin seçtiği işyeri temsilcilerinin de bulunduğu 11 işçiye  cep telefonlarına atılan mesajla işten atıldıkları bildirildi. Böylece sendika değiştirdikleri için tazminatsız olarak işten atılan işçi sayısı, daha önce atılanlarla birlikte 22’ye yükseldi.
Bu haberi duyan işçiler fabrika içinde üretimi durdurarak direnişe geçti.
Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’te örgütlendiklerinden bu yana çeşitli baskılarla karşılaştıklarını ifade eden Enpay işçileri, atılan işçiler geri alınana, sendikal tercihlerine saygı gösterilene kadar mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini bildirdiler. Atılan işçiler fabrika önünde direnişe geçerken, içerideki işçiler ise fabrikayı terk etmeme eylemine devam ediyor.

POLİS İŞÇİYİ YILDIRMAYA ÇALIŞIYOR
Türk Metal temsilci ve yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde Enpay önüne gelerek provokasyon yaratmalarıyla fabrika önüne gelen polis ise, o günden bu yana fabrikanın önünden ayrılmıyor. Fabrikaya çıkan ara sokakları bile tutan polis, TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet eşliğinde fabrikayı Enpay işçilerinden koruyor. İşçileri fabrika önünde bekledikleri kafeye dahi yaklaştırmayan polis, işçiyi bezdirmeye çalışıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Iğdır'da askerle HPG'liler arasında çatışma çıktı

SONRAKİ HABER

Yurttaki deprem çatlaklarını duyuran öğrenciler anonsla tehdit edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...