20 Temmuz 2015 22:55

Birleşmiş Milletler, İran anlaşmasını onayladı

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde varılan nihai anlaşmayı onayladı. Böylece Tahran’a yönelik askeri ve ekonomik ambargolara dayanak oluşturan maddeler iptal edilmiş oldu.
Güvenlik Konseyi’nin kararından sadece saatler sonra Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel İran’a gitti. Anlaşma sonrası İran’ı ziyaret eden ilk üst düzey Batılı siyasetçi olan Gabriel, İran Petrol Bakanı Bican Zanganeh görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında nükleer anlaşmanın İran için gelecekteki sorunların ortadan kalmasını sağladığını belirterek, “Ortadoğu’da güvenlik için bir temel geliştirdik. Ve bunun aynı zamanda İran’ın çıkarına olduğunu düşünüyorum.” dedi.
Gabriel sözlerine “Biz ülke içinde ve dışında, bölgede güvenliğin ve İsrail’in güvenliğinin sağlanması bizim için büyük önem taşımaktadır.” şeklinde devam etti.

ANLAŞMA KONGRE’YE DE GÖNDERİLDİ
ABD yönetimi de anlaşmayı Kongre’ye gönderdi. Ortadoğu’daki müttefiklerini anlaşmaya ikna etmek için ise ABD Savunma Bakanı Ortadoğu turuna gönderildi.
ABD Kongresi’nin anlaşma metnini incelemesi için önünde 60 gün var. Kongrenin iki kanadında da çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.
ABD Başkanı Barack Obama, Kongrenin anlaşmayı reddetmesi halinde kararı veto edeceğini söylemişti. Kongrenin Obama’nın vetosunu aşabilmesi için ise 435 üyeli Temsilciler Meclisinin ve 100 üyeli Senatonun üçte ikisinin kararı gerekiyor.

ABD ORTADOĞU’YU İKNA TURUNA ÇIKTI
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise İran’la nükleer anlaşmaya şüpheyle yaklaşan “Müttefik ülkelerin kaygılarını gidermek” için Ortadoğu turuna çıktı.  Carter’ın ilk durağı İsrail oldu. İki boyunca bu ülkede temaslarda bulunacak Carter, anlaşmayı “tarihi bir hata” olarak nitelendiren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşecek. Carter, İsrail hükümetini anlaşmayı desteklemesi yolunda ikna etmeyi ummadığını söyledi ve “Dostlar arasında görüş ayrılıkları olabilir” dedi. ABD Savunma Bakanının diğer durakları da Suudi Arabistan ve Ürdün olacak.
BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya ile Tahran yönetimi arasında varılan anlaşma ile İran’ın nükleer programının sınırlandırılması karşılığında bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

RTÜK Başkanlığı yarışında son durum

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa