20 Temmuz 2015 21:07

Önder: Katilleri tanıyoruz, devrimciler ölür devrim yaşar

ESP Genel Merkezi önünde bir araya gelen binlerce yurttaş Suruç'ta yapılan saldırıyı lanetledi. Yürüyüşe katılan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hayatını kaybeden gençlere 'Siz yeni yaşamı inşa için oradaydınız, sizin bu şiarınız var olma şiarımız olacak' sözünü verdi.

Paylaş

Binlerce yurttaş Suruç'ta yapılan saldırıyı lanetlemek için Ankara'da ESP Genel Merkezi binası önünde bir araya gelerek, AKP il binasına yürüdü.

Yürüyüşe HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile CHP Milletvekili Murat Emir, KESK Eşbaşkanları Lami Özgen ve Şaziye Köse, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

"Katliamcı IŞİD çeteleri yenilecek. Direnen halklar kazanacak" pankartı ile yürüyüşe geçen kitle sık sık, "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Yaşasın devrimci dayanışma", "Kürdistan goristan ji bo faşîstan", "Bijî berxwedana Rojava" sloganları attı.

'ZULME UĞRAMIŞ BİR HALKA EL UZATACAKLARDI'

AKP il binası önüne varan kitle yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Daha sonra kitle adına açıklama yapan ESP Parti Meclis Üyesi Ali Haydar Akdeniz, "Eğer katledilmeselerdi, hayatı yeşertecek, devrimi büyütecek faşist DAİŞ çetelerinin zulmüne uğramış bir halka el uzatacaklardı" şeklinde konuştu. 

'KATLEDİLENLERİ DE KATİLLERİ DE İYİ TANIYORUZ' 

Daha sonra söz alan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de, bir yandan hayatı inşa edenlerin bir yandan ise hayata kastedenlerin olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: "Katledilenleri de katilleri de çok iyi tanıyoruz. Katledilenler bizim mazlumlar ve emekçilerin ezilen halkların kadınların ve geleceksizleştirilen gençliğin yanı başında olan gençlerdi. İnsanların ikinci dünya savaşından beri unuttuğu enternasyonalist dayanışmanın yeniden vücut bulmasıydı. Esas yöneldikleri buydu. Çünkü kaleleri ne kadar sağlam olursa olursun ne kadar gösterişli olursa olsun dayanışma karşısında hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun için 31 canımıza kıydılar, binlerce cana kıymaya tereddüt etmedikleri gibi, biz emekçi ve demokratik güçler yan yana durmazsak yüzbinlerce canı katletmeye tereddüt etmeyecekler. Başta hayatını kaybeden gençlerimize şu sözü veriyoruz; Siz yeni yaşamı inşa için oradaydınız sizin bu şiarınız var olma şiarımız olacak. Muktedirlere de şu sözü veriyoruz. Elimiz iki cihanda da yakanızda olacak devrimciler ölür devrim yaşar." 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de, yapılan saldırıyı lanetleyerek, "Gün teröre destek çıkan TIR'larla silah yardımı edenleri teşhir etme günüdür" şeklinde konuştu. (ANKARA)

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

ÖNCEKİ HABER

İstanbul’daki Suruç katliamı protestosuna polis saldırdı

SONRAKİ HABER

Kuru çaya yüzde 15 zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa