Gençlerin didik didik arandığı Suruç'a saldırgan nasıl girdi?

Gençlerin didik didik arandığı Suruç'a saldırgan nasıl girdi?

'Kobanê'yi beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz' şiarıyla Kobanê gitmek için Suruç'a gelen SGDF'li gençlerin araçlarının patlama yerinden 200 metre mesafede bulunan Emniyet'in önünde didik didik aranması ve istihbaratın ilçede kol gezmesi, akıllara saldırganın patlama yerine nasıl geldiği sorusunu getirdi.

Uzun bir süredir "Kobanê'yi beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz" şiarıyla Kobanê'nin yeniden inşası için çalışma yürüten Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 genç, topladıkları yardımlarla beraber dün gece saatlerinden itibaren 9 ayrı otobüsle Kobanê'ye geçmek için Suruç ilçesine geldi. İlçe girişinde gençlerin bulunduğu tüm otobüsler, polislerce durdurularak didik didik arandı, gençler kimlik kontrolünden geçirildi. Uygulamanın ardından ilçe merkezine giren gençlerin Kobanê'ye geçme talebini Suruç Kaymakamı'na ileten DBP ve HDP'li yöneticilere, gençlerden sadece bir heyetin Kobanê'ye geçebileceği cevabı verildi.

GENÇLER KARARLARINI AÇIKLAYACAKTI
DBP ve HDP'liler, sabah saatlerinde Amara Kültür ve Sanat Merkezi'nde kalan gençlerin yanına gelerek, kaymakamın cevabını iletti. Bunun üzerine Kobanê'ye geçecek heyettin dışında kalan gençlerin Suruç'ta çeşitli etkinlikler gerçekleştirme kararı alındı. Gençler bu çerçevede Kobanê sınırındaki Newroz Alanı'nda bu gece Rojava Devrimi'ni kutlayacaktı, yarın ise sınırda belediyenin göstereceği bir alanda "Kobanê Şehitleri Ormanı" kurmak için fidan dikecekti. Gençler ayrıca yarın "Rojava Devrimi ve Kobanê direnişi" adlı panel düzenleyip geri dönecekti. Bu kararlarını açıklamak üzere Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplanan gençler, "Kobanê'yi birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz" pankartını açarak, açıklama yapmak istedi. Gençlerin toplandığı anda canlı bomba olduğu belirtilen büyük bir patlama meydana geldi.

SGDF'LİLER KOBANÊ'YE NEDEN GİTTİKLERİNİ ANLATMIŞLARDI

PATLAMA YERİ EMNİYET'TEN 200 METRE MESAFEDE
Patlama sırasında olay yerinde olan DBP Suruç İlçe Eş Başkanı Mehmet Koşti, emniyetin gençlerin ilçeye geldiği saatten itibaren ilçenin girişinde istedikleri araçları durduklarını ve gençlerin tüm araçlarını didik didik arandığını belirterek, "Saldırganın elini kolunu sallayarak gelip ana cadde üzerindeki kültür merkezinde kendisini patlaması soruların cevabı niteliğindedir. Kültür merkezi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 200 metre mesafededir. Yine patlamanın olduğu kültür merkezinin bahçesini tam karşıdan gören MOBESE kameraları var. Bu sebeplerle bu saldırgana kimin yardımcı olduğu bellidir ve bu AKP hükümetidir" dedi.

PATLAMA ANI KAMERALARA YANSIDI

'ROJAVA KAZANACAK, DEVRİMCİLER KAZANACAK'
Olaya tanıklığını anlatan ESP Diyarbakır İl Başkanı Soner Çiçek de, gençlerle birlikte hareket ettiğini gençlerin insani amaçlarla Suruç'ta olduğunu, ilçeye geldiklerinde didik didik arandıklarını söyleyerek, "Basın açıklaması için bir araya toplandığımızda patlama gerçekleşti. Canlı bomba tam orta noktada kendisini patlattı. Çok geniş bir alana cenazeler savruldu. Katliamı gerçekleştirenler Türkiye kamuoyuna 'Rojava ile birlikte olmayın' mesajı vermek istediler. Ancak herkes bilsin ki Rojava kazanacak, devrimciler kazanacak" diye konuştu.
Öte yandan olay anından itibaren kepenklerini kapatıp kültür merkezi ve hastane etrafında toplanan Suruçlular, katliama öfke kustu. Aralıksız "Katil Erdoğan", "Şehit namirin" ve "PKK intikam" sloganları atan Suruçluların ilçe merkezindeki bekleyişi sürüyor.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN İSİMLERİ
Patlamada ilk belirlemelere göre, Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Yunus Emre Şen, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Okan Pirinç, Ferdana Kılıç, isimli gençler ile cenazesi parçalanmış 3 kişi ve kimliği belirsiz 4 kişi patlama yerinde yaşamını yitirdi. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından buradaki cenazeler Antep Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Hatice Ezgi Saadet Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde, Süleyman Alesu Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, Mücahit Erol Özel Ortadoğu Sağlık Merkezi'nde yaşamını yitirirken, Suruç Devlet Hastanesi'nde de Osman Çiçek ve ismi öğrenilemeyen 5 kişinin cenazesinin olduğu öğrenildi.

59 YARALININ İSMİ AÇIKLANDI
Suruç ve Urfa hastanelerinde tedavi altına alınanlardan ismi öğrenilenler şöyle:
Fethi Aydın, Ömer Bal, Efe Çatalbaş, Hüseyin Doğan, Leyla Kılıç, Yasin Can Uç, Ali Deniz Esen, Levent Akhan, İnan Söker, İlke Başak Baydar, Muhammed Sezgek, İhsan Oğuzcan Yüzgeç, Özlem Tunç, Volkan Uyar, Mehmet Şimşek, Güney Alvanoğlu, Ferhat Akyüz, Devrim Güngöz, Medali Barutçu, İbrahim Halil Nağaz, Çağdaş Küçükbatal, Mehmet Ağdiken, Erkan Keskin, Mahmur Yılmazoğlu, Kenan Yıldızerler, Ali Rıza Aslan, Onur Kartal, Koray Türkay, Güneş Erzurumlu, Erkut Küçükşahin, M. Salih Kutsi, Seyit Cem Çakmaklı, Çağlar Senen, Bedir Kaya, Adem Şahin, Ferhat Türkoğlu, Onur Yılmaz, Erdal Boydu, Sezgin Dağ, Yasin Çay, Ramazan Baran, Uğur Dar, Uğur Ok, Mehmet Berkay Saybora, Güzel Karadağ, Can Gökçe, Mert Cömert, Vatan Budak, Gökçe Şahin, Sibel Işık, Fatma Edeman, Zelal Yardımcı, Baki Çelik, Ertuğrul Ekilik, Naim Burç, Zafer Aydın, Oğuz Yüzgeç, Sabahattin Pişkinbaş, Mehmet Türkmen. (DİHA)

Suruç Katliamına dair tüm haberler için tıklayın...

www.evrensel.net
ETİKETLER SuruçSGDFDBPHDP