20 Temmuz 2015 12:12

Ormanlık alan Ciner Grubu'na yeni kömür havzaları açmak için mi yakıldı?

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cudi Dağı'nda askerlerin attığı top atışı ile meydana gelen yangını Meclis gündemine taşıyarak, "Yangının çıktığı bölgenin hemen yakınında Ciner Grubu santrallerine ait kömür ocakları bulunmaktadır. Giderek büyüyen santrale yeni kömür havzalarının açılması için ormanlık alanların askerler eli ile yakıldığı" yönündeki iddiaların yanıtlanmasını istedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beldesinde bulunan Çalışkan Hudut Taburu'ndan Aksu ve Damlaca köyleri kırsallarına atılan havan topları sonrasında çıkan yangını Meclis gündemine taşıdı. Konu hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanıtlaması isteği ile Meclis Başkanlığı'na verilen önergede, Şırnak Valiliği ve Şırnak Orman İl Müdürlüğü'nün yangın söndürme çalışmalarına müdahale etmemesi nedeni ile yangının kısa sürede geniş bir alana yayıldığı kaydedildi.

'ORMANLARI DEVLET YAKIYOR' İDDİASI

Bitki ve hayvan popülasyonu açısından oldukça zengin olan Cudi Dağı'nda çıkan yangının büyük bir doğa katliamına sebebiyet verdiğini vurgulanan önergede, Silopi Belediyesi, Görümlü Belde Belediyesi ve yurttaşların müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangın sırasında başta meşe, palamut, melengiç ağaçları olmak üzere büyük bir ağaçlık alanın zarar gördüğü, yılan, kertenkele, kaplumbağa, çekirge gibi on binlerce canlının da yangında telef olduğu bilgisi paylaşıldı. Ormanların insanlığın ortak mirası olduğu bilgisi verilen önergede, "Ancak, Kürdistan ve Anadolu Bölgesi'nde devletin askeri operasyonları ve top atışları bölgenin ekosistemi üzerinde yıkıcı ve silinmez izler bıraktığı gibi tabii ve kültürel mirasın da yok edilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kolluk güçlerinin insanları göçe zorlayan, doğayı tahrip eden ekolojik yıkımının önüne derhal geçilmelidir" denildi.

'EKOLOJİK SOYKIRIM DURDURULMALI'

Türkiye'nin batısında çıkan orman yangınlarında bütün imkânlarını seferber eden devlet yetkililerinin Kürt illerinde yaşanan orman yangınlarına karşı duyarsız kalmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiğine dikkat çeken Sarıyıldız, "bu kapsamda sivil ve askeri yetkililerin yarattığı ekolojik soykırımın durdurulması ve orman yangınlarının söndürülmesinde konusunda gösterilen çifte standart tutumun terk edilmesinin önem arz ettiğine" işaret etti.

SARIYILDIZ ÖNERGESİNDE, ŞU SORULARIN YANITLANMASINI İSTEDİ

* Bölgede neden yangın söndürme helikopteri yok?

* Anayasanın 169.maddesinin 3. Fıkrasında ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilemeyeceği ifade edilmektedir. Cudi Dağı'nda yüzlerce hektarlık alanın ve binlerce canlının yanmasına neden olan Çalışkan Hudut Taburu'ndaki askeri yetkililer hakkında Anayasa'nın 169.maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır?

* Yangına müdahale etmeyerek büyük bir doğa katliamının yaşanmasında mesuliyeti olan Şırnak Valiliği ve Şırnak Orman İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında herhangi bir idari işlem da soruşturma başlatılmış mıdır?
* Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yangın başladıktan ne kadar süre sonra olay yerine intikal etmiştir?

* Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile yaptığı telefon görüşmesinde olay yerine yangın söndürme helikopterinin gönderileceği söylenmesine rağmen, neden söz konusu helikopter gönderilmemiştir?

* Son 12 yılda Şırnak ili sınırları içinde çıkan orman yangınları sonucu ormanlık alan vasfını yitiren alan kaç hektardır?

* Yangının çıktığı bölgenin hemen yakınında Ciner Grubu'nun santrallerine ait kömür ocakları bulunmaktadır. Giderek büyüyen santrale yeni kömür havzalarının açılması için ormanlık alanların askerler eli ile yakıldığı yönündeki vahim iddia doğru mudur?

* AKP Hükümeti Döneminde Kürdistan ve Anadolu Bölgesi'nde kaç orman yangını meydana gelmiştir? Bu yangınlar sonucunda kaç hektarlık orman kül olmuştur? Yaşanan bu yangınlardan kaçı kolluk güçlerinin top ve mermi atışları ile yaşanmıştır? Bu nedenle görevden el çektirilen ya da hakkında soruşturma açılan kaç kolluk görevlisi bulunmaktadır?

* Türkiye'de orman yangınlarına müdahale etmek üzere kaç adet yangın söndürme helikopteri ve kaç adet yangın söndürme uçağı bulunmaktadır?

* Cudi Dağı'nda çıkan yangında bölgede yangın söndürme helikopteri ve uçağı olmaması sebebiyle 3 gün boyunca söndürülemeyen yangın neticesinde yüzlerce hektarlık alan kül olmuştur.

* Sürekli yaşanan orman yangınlarına rağmen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde neden yangın söndürme helikopterleri ve yangın söndürme uçakları bulunmamaktadır? (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Mersin'deki yangın söndürüldü

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa