20 Temmuz 2015 11:20

Van ve Hakkari’de Rojava Devrimi'nin 3 yılı kutlandı

Paylaş

Rojava Devrimi'nin 3. yıl dönümü, Van ve Hakkari'de dün binlerce yurttaşın katılımıyla düzenlenen etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda Rojava'nın halkların gelecek umudu olduğu vurgulandı.

Demokratik Özerklik ilanları ile Ortadoğu halklarına umut olan 19 Temmuz 2012'de Rojava Devrimi'nin, 3'üncü yıldönümü kutlamaları devam ediyor. Dün Urfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen miting ile yapılan kutlamaların yanı sıra Van ve Hakkari'de kutlamalar yapıldı.

Van'da, DBP ve HDP il örgütü öncülüğünde Musa Anter Parkı'nda organize edilen kutlamada binlerce yurttaş bir araya geldi. Kutlamaya HDP milletvekilleri Yurdusev Özsekmenler, Tuba Hezer, Remzi Özgökçe ile Van Büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkanlarının da katıldı. "Şoreşa Rojava slav dikin" ve "Önderliğe tecrit, barışa ve özgürlüğe tecrittir" pankartları ile Rojava Devrimi esnasında fedai eylem gerçekleştirerek yaşamını yitiren Arin Mirxan'ın dev posterinin adıldığı alanı dolduran binler, kutlama boyunca "Bijî Serok Apo" ve "Şehît namirin" sloganları attı.

Etkinlik ise "Ey Rêqîp" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Kutlamada konuşan DBP İl Eşbaşkanı Münir Aras, tüm mazlum halkların sesi olan Rojava Devrimi'ne sahip çıkılması gerektiği üzerinde durdu. Kobanê'nin halklar için umut devrimi olduğunu dile getiren Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban ise Kürt kadınlarının ve gençlerinin tüm dünyaya barış ışığı yaydıklarını söyledi. Çoban "Bizler her günümüzü barışı haykırarak yaşıyoruz. Halkların geleceğini en iyi var edecek olan barıştır, bu yüzden barıştan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer ise "7 Haziran seçimlerinde AKP Hükümetine büyük bir tokat attık. Biz bunu Rojava Devrimi'nden aldığımız onurlu, özgürlükçü ve demokratik bir yaşam isteğiyle yaptık Bu topraklarda demokrasi hüküm sürene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Rojava'da gördük ki halklar kendi kimlikleriyle renkleriyle bir arada yaşayabiliyorlar" diye konuştu.

Konuşmacıların ardından Rojava Devrimini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından da MKM ve yerel sanatçıların sahne aldığı kutlama, seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar sürdü.

HAKKARİ

Hakkari'deki kutlamanın adresi ise Hakkari Belediye Hizmet Binası'nın önü oldu. HDP ve DBP il örgütlerince organize edilen kutlamaya HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Nurullah Çiftçi ile kentteki kimi sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında yer aldığı yüzlerce kişi katıldı.

Etkinlikte Fakiye Teyran Kültür Merkezi sanatçıları sahne alarak, şarkılarını seslendirdi. Seslendirilen şarkılarla coşkular giderek yükselen yurttaşlar, kol kola girip, gece boyunca halaya durdu.

Kutlamada konuşan Milletvekili Nihat Akdoğan, AKP'nin DAİŞ çetelerinden bir farkının olmadığını söyledi.

Rojava Devrimi ile halkların artık bir kurtuluş umudu doğduğunu vurgulayan Akdoğan, "Bir taraftan insanlık değerlerinin diğer taraftan insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bir yerde ve kadın, çocuk demeden katleden bir barbarlık çetesine karşı kardeşlerimiz, yoldaşlarımız mücadele etmişlerdir" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Rojava Devrimi konulu slayt gösterimi yapıldığı kutlama, gece geç saatlerde son buldu. (DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTK Sağlık Meclisi: Bozulan eko-sistemle sağlığımız da bozuluyor

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar artacak (29 Ocak 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa