20 Temmuz 2015 04:55

Tartışmak yerine gereğini yapın

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ‘Dolmabahçe Mutabakatı’nın tartışılmasının doğru olmadığını kaydetti. Beştaş, hükümetin mutabakatın altını doldurarak gereğini yapması gerektiğini ifade etti.

Gazetemize konuşan Meral Danış Beştaş, Dolmabahçe Mutabakatının hükümetin, Cumhurbaşkanının bilgisi dışında oluşmadığını kaydetti. Beştaş, Dolmabahçe Mutabakatına Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu ile HDP’den grup başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in katıldığını hatırlattı

‘DİYALOG CİDDİ İŞTİR’

Mutabakatı tartışmanın doğru olmadığına vurgu yapan Beştaş, kamuoyunun da bunu tartışmadığını belirterek şunları söyledi: “Siyaset ve diyalog ciddi bir iştir. Herhangi bir güncel siyasete kurban edilecek, bazen sahiplenecek, bazen sahiplenilmeyecek bir mesele değil. Mutabakat Türkiye’nin önünü açacak bir mutabakat. Sadece Kürt sorununu değil, doğadan, kadın sorununa, işçi haklarına, gençliğe kadar Türkiye’nin problemlerini çözmeye dönük bir mutabakat. Mutabakatın altının doldurulması gerekiyor.”

HALKIN YÜZDE 70’İ DESTEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan ve Hükümet kanadından mutabakata yönelik yapılan farklı açıklamalara ilişkin Beştaş şunları söyledi: “Zikzaklı açıklamaları doğru bulmuyoruz. Aslında bu açıklamalar halkla alay etmektir. Türkiye halklarının yüzde 70’i çözüm sürecine destek veriyor. Bunu biz söylemiyoruz. Bu bir iddiada değil. Bu bir realite. Araştırmalar da bunu ortaya koyuyor. Güncel siyasette kendini merkeze koyan onun dışındakilerini görmezden gelen siyasetin kaybettirici olduğu ortada. Halkın iradesini görmek gerekiyor. Bunun için ciddi istikrar ve cesur hazırlanmak ve yarın bundan vazgeçmemek gerekir. Halk bunu görüyor.”
Koalisyon görüşmelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Beştaş, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın koalisyon görüşmelerine dair birbirlerinden bihaber olmadıklarını kaydetti.  

Seçimin bir sınav gibi olmadığına vurgu yapan Beştaş, aylarca süren seçim propagandası sonucu halkın sandığa gittiğini söyledi. Sandığa giden seçmenin AKP’nin 13 yıllık iktidar pratiği için oy kullandığını anlatan Beştaş, “Çıkan sonuç ise tek parti iktidarına ‘hayır’ dedi. AKP’nin gidişatına da ‘dur’ dedi. Ülke yönetimi için koalisyonla yoluna devam etmesi mesajını seçmen verdi. Bu şu anlama gelmesin; HDP seçimden kaçıyor. Yeniden seçim olsa HDP oylarında ciddi bir artış ortaya koyacaktır. Erken seçime gitmeyi halkın iradesine saygısızlık olarak görüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP kanadından gelen ‘koalisyonun istikrar için iyi olmadığına’ dair açıklamalara da tepki gösteren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, “Bu bir propagandadır. Sonuçta demokrasi çoğulculuktur. Farklı fikirlerin uzlaşması; bir arada olması çoğulculuktur. AKP’nin istediği ise çoğulculuk değil, çoğunluk iktidarı. Bunu tekrar propaganda ederek, tekrar çoğunluğu elde etmek istiyorlar” dedi.  

HDP’ye yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamaların seçim sonrasında da devam ettiğine dikkat çeken Beştaş, baskılara boyun eğmeyeceklerini, halkla birlikte mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

Los Galacticos’un son yıldızı: Iker Casillas

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa