Yeşil Yol değil mevcut yolların bakımı yapılsın

Yeşil Yol değil mevcut yolların bakımı yapılsın

‘Yeşil Yol değil mevcut yayla yollarının bakım ve onarımı yapılsın’ diyen Çamlıhemşin halkı Samistal yaylasına çıkan en kısa güzergah olan Palovit Vadisi’nde kazma küreklerle işe koyuldu, yolun bakımını kendi imkanları ile yapmaya başladı.
Yeşil Yol Projesi kapsamında yaylaların birbirine bağlanmasına karşı mücadele sürdüren Çamlıhemşin halkı, Yukarı Kavrun ile Samistal yaylasında iş makinelerinin çalışmasına izin vermedi. Vatandaşlar Polovit Vadisi üzerinden en kısa güzergahtan Amlakit ile Samistal yaylasına çıkan yolda kazma küreklerle bakım onarım çalışması başlattı.

Fırtına İnisiyatifi üyelerinin de aralarında bulunduğu çalışmaya katılan vatandaşlar 3 saatlik çalışmada yoldaki çamurlu alanları temizledi, çukurlu yerleri elleri ile taşıdıkları taşlarla doldurarak üzerini toprak kapladı. Yolun bir bölümünde bakım yapan vatandaşlar araçların geçişi sırasında ise alkışlarla tempo tuttu.

‘ÇALIŞMALAR DURDURULSUN’

Fırtına İnisiyatifi Üyesi Uğur Biryol, insanların taleplerini göz ardı ederek onlara danışmadan yaşam alanları ile ilgili karar veren mercilerin insanların haklı taleplerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kaçkar Dağları’nın hem ekolojik hem turizm anlamında çok değerli bir bölge olduğunu biliyoruz. Bu bölgede yapılacak çalışmalarda bölge insanının önceliklerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. Biz yolların yapılmasına karşı değiliz. Mevcut yayla yollarının toparlanması ve onarılmasını istiyoruz. Palovit, Amlakit ve Samistal yolundayız. Bu yolun bakımı güzel bir şekilde yapılırsa insanlarımız Çamlıhemşin’den Samistal yaylasına çok kısa bir sürede ulaşabilecek. Mevcut bir yolun bakım ve onarımını yapmaktansa milyonlarca lira harcayarak yükseklerde etütsüz ve plansız bir şekilde yeni yollar açmak Yeşil Yol’da temel olarak karşı durduğumuz bir durumdur. Mahkeme kararları açıklanana kadar Yeşil Yol çalışmalarının durdurulmasını talep ediyoruz.”

‘KATIRLARLA GİDERİZ’

Fırtına İnisiyatifi üyesi Mehmet Demirci ise, Yeşil Yol yapılacağı yerde yaylaların var olan dikey yollarının yapılmasını istedi. Demirci, şöyle konuştu: “Yayla yolları berbat halde. Devlet bu yolları düzeltsin. Yaylalarda paralel şekilde 2 bin 500 metrelerdeki yollara neden gereksinim duyulduğunu halka anlatsın. Gizli kapaklı ne yapılıyor? Kendi yolumuz yokken yaylaları birbirine bağlamanın anlamı nedir? Elle yol yapıyoruz. Bize ‘Yol istemiyorlar katırlarla gidip gelsinler’ diyorlar. Dedelerimiz zamanında katırlarla gidip geliyordu, gerekirse biz de yaylalara katırlarla gidip geliriz.” (Rize/DHA)

www.evrensel.net