19 Temmuz 2015 23:05

Çaldağı madencilere geçit vermedi

Paylaş

Turgutlu'da "sülfürik asit liç" yöntemiyle nikel cevheri çıkartılmasına karşı yurttaşların direnişi sonuç verdi. VTG Madencilik Şirketi, elinde kalan son hisseleri de satarak madencilik projesinden çekildiğini açıklarken, TURÇEP, "Ortada maden şirketi kalmadığına göre, şirketin aldığı ÇED raporu ve işletme ruhsatı da hükmünü kaybetmiştir. Bu durumda Çaldağı'ndaki madencilik projesi iptal edilmelidir" dedi.

Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağı'nda "sülfürik asit liç" yöntemiyle nikel cevheri çıkartılmasına karşı yurttaşların direnişi kazandı. Yurttaşların tepkisinden dolayı maden çıkarma faaliyetlerine başlayamayan VTG Madencilik Şirketi, elinde kalan son hisseleri de satarak madencilik projesinden çekildiğini açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), 2 Haziran'daki keşif günü halkın madene karşı kararlı tutumu sonrası projeden tamamen umudunu kesen maden şirketinin ikinci ÇED davası ile ilgili mahkeme sonucunu beklemeden projeden vazgeçtiğini ve elindeki son hisseleri de İsviçreli Sable Capital adlı bir şirkete satarak projeden ayrıldığını duyurdu.

'MADENCİLİK PROJESİ İPTAL EDİLMELİ'

Maden şirketinin bile maden çıkarmaktan vazgeçtiğine dikkat çekilen açıklamada, "Bu durumda maden şirketi tarafından alınan ÇED raporunun da bir anlamı, geçerliliği ve hükmü kalmamıştır. 2. ÇED raporu ile ilgili davayı görüşen mahkeme heyeti ve bilirkişilerin vereceği kararda, bu durumu göz önüne alacağına inanıyoruz. Bu sonuca göre, Çaldağı'ndaki madencilik projesinin de artık iptal edilmesi gerekmektedir" denildi.

TURÇEP'TEN HALKA TEŞEKKÜR

"Turgutlu halkı yıllardır vahşi madenciliğe karşı verdiği onurlu yaşam savaşında bir kez daha büyük bir başarıya imza atmış, dünyanın en bereketli topraklarını sülfürik asitle cehenneme çevirecek olan bütün madencilik senaryolarını çöpe atmıştır" denilen açıklamada TURÇEP, geleceğine ve topraklarına mücadeleleri ile sahip çıkan Turgutlu halkına teşekkür etti.

Açıklamada, şirketin deneme çalışmaları adı altında yıllardır yaptığı çevre tahribatının, etrafa yaydıkları kirli atıkların, pisliklerin ve posaların temizlenmesi istenirken, tahribatın giderilmesi için mücadeleye devam edecekleri belirtildi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ya nükleer santral faaliyette olsaydı?

SONRAKİ HABER

Hemşinliler Yeşil Yol’a karşı eylem yaptı: Sizin yolunuz yol değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...