19 Temmuz 2015 15:11

Akkuyu Nükleer Santrali yakınındaki yangında kundaklama şüphesi

Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali'nin yakınındaki ormanlık alanda sabah saatlerinde yangın çıktı. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yangına helikopterde yakıt olmadığı gerekçesiyle saatler sonra müdahale edilmeye başlandığını söyledi.

Paylaş

Burak ŞEFKAT
Mersin

Mersin’in Gülnar İlçesi’nde inşaat çalışması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki kızılçam ormanında sabah saatlerinde yangın çıktı.

Yöre sakinlerinden edindiğimiz bilgiye göre büyüyen yangın nedeniyle Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen alevlere yeterli müdahale edilmediği için yöre sakinleri yolu kapatarak tepki gösterdi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Gülnar'a bağlı Koçaşlı Mahallesi'ndeki yangının tarla açma çalışmaları sırasında yakılan ateşin ormana sıçraması sonrası çıktığını tahmin ettiklerini belirtti. Yangının henüz devam ettiğini ve kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Baca, rüzgarın müdahaleyi güçleştirdiğini kaydetti. Yangına, 3 helikopter, 1 uçak, 40 arozöz, 3 dozer ve 500 işçi ile müdahale ettiklerini anlatan Baca, şu ana kadar 20 hektar civarında bir alanın yandığını kaydetti.

MAHALLE MUHTARI: YAKIT ALMAYA GİTTİKTEN 3 SAAT SONRA GELDİLER

Boşaltılan Mahalle'nin muhtarı Cengiz Erhan Evrensel’e konuştu.

Yaklaşık 15 kilometrelik bir alanın yandığını söyleyen muhar Cengiz Erhan ‘’yangın bırakın kontrol altına alınmayı gittikçe büyüyor’’dedi.

 Yangının ilk dumanının görülmesinin ardından yaklaşık 5 dakika içinde büyük bir alanı etkisi altına aldığını söyleyen Erhan ‘bu işte bir iş var kundaklama olabilir. Kundaklamadan daha önemlisi yangına yanlış ve geç müdahale ediliyor. Helikopterler yakıtları bittiği gerekçesiyle yangın alanından ayrıldı ve tam 3 saat sonra geri döndüler. Onlarca arac su an burada fakat müdahalede yetersiz kalıyor, söylediğimiz yerlere müdahale etmiyorlar su biter diyorlar. Mahvolduk her taraf yandı bir tane ağaç kalmadı burada. Köuyümüz ciddi tehlike altında. Yangın söndürülmüyor Silifke’ye doğru gittikçe büyüyor’’dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ ATICI: KUNDAKLAMA OLABİLİR
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki kızılçam ormanında sabah saatlerinde çıkan yangına ilişkin Evrensel'e konuştu.
Aytuğ Atıcı, ‘’Bir yangını söndüremeyenler, kontrol altına alamayanlar nükleer santral işletmeye çalışıyorlar. Bu korkunç bir durum’’dedi. Sabah saat 06.00 sıralarında başlayan yangının büyük bir alana yayılarak onlarca hayvan ve bitki türünün zarar görmesine neden olduğunu söyleyen Atıcı, ‘’Yangının başlamasının ardından helikopterlerde yakıt olmadığı gerekçesiyle 3-4 saat sonra söndürme çalışmasına başlandı. Yangının çıkış nedenine ilişkin kundaklama ihtimali olabileceği yönünde endişelerimiz var. Bu yangın basit bir yangın değil. Şu anda yangın ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Az önce yangına müdahale edilmeye başlandı. 5 helikopter ve bir uçakla yangına su an müdahale ediliyor fakat artık çok geç’’dedi.


YANGINA GEÇ VE YANLIŞ MÜDAHALE EDİLDİ İDDİASI
Gülnar Koçaşlı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Uysal, mahallelerindeki ormanlık alanda çıkan yangında ilk müdahalenin Nükleer Santral civarına giden bölüme yapıldığını, mahallelerine giden bölüme geç müdahale olduğunu iddia etti. Uysal, Koçaşlı Mahallesi üst kısmındaki yangının halen devam ettiğini ifade ederek Koçaşlı'yı Yanışlı Mahallesine taşıdıklarını söyledi. Yangının mahallelerine sıçrama tehlikesi olduğunu anlatan Uysal, mahallerindeki gençlerin de yangına müdahale için seferber olduğunu söyledi.

Müdahalenin geç ve yanlış yerden yapıldığını ileri süren Uysal, şöyle devam etti: "Yarım saat çalışmadan helikopterlerin yakıtı bitmiş, Aydıncık'a yakıt ikmaline gitmişler, 4 saat sonra geri geldiler. Vatandaşlar helikopterler kaybolunca Mersin-Antalya karayolunu tepki için bir süre eylem amaçlı kapatmışlardı. Helikopterler tekrar müdahaleye başlayınca yolu açtılar. Gelen ilk uçak Nükleer Santrale giden bölüme müdahale etti. Nükleer Santrale giden yeri durdurdular. Köye giden bölüme ise geç müdahale edildi. Rüzgar sürekli yön değiştiriyor. Yangın mahallemizin üzerinde devam ediyor." (CİHAN)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TSK'dan Muş'ta operasyon

SONRAKİ HABER

Konya, Eskişehir ve Çorum'da iş cinayetleri: 3 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa