19 Temmuz 2015 17:59

IŞİD Hamas’ı tehdit etti, Gazze'de art arda patlama oldu

Paylaş

IŞİD, Gazze’yi yöneten Hamas’ı tehdit etti. İnternete yüklenen videoda “Bugün Suriye’de olanlar, Gazze’de de olacak” denildi. IŞİD’in tehdidinin ardından Gazze’de, Hamas ve İslami Cihad mensuplarına ait 5 araca bombalı saldırı düzenlenmesi dikkat çekti.
El Cezire’nen haberine göre 16 dakikalık videoda, IŞİD üyeleri Hamas’ın bölgedeki gücünü bitirecekleri iddiasında bulundu. IŞİD üyeleri, Hamas’ın Selefi grupları baskı altında tuttuğunu ve şeriatı yeteri kadar uygulamadığını söyledi.
Suriye’nin Şam kentindeki Yermuk Mülteci Kampı’nın bir bölümünü kontrol ettiklerini hatırlatan IŞİD üyesi, burada aralarında Hamas’a bağlı bir grubun da olduğu Filistinlilerle çatıştıklarını söyledi. “Yemin ederiz ki bugün Suriye’de, özellikle de Yermuk Kampı’nda olanlar, Gazze’de de olacak” dedi.
Videoda “Cihadın amacı toprağı özgürleştirmek değildir. Allah’ın tanımladığı şekilde cihat, Allah’ın yasası için savaşmak ve onu uygulamaktır” ifadesini kullanan IŞİD üyesi, Hamas’ı İran, Hizbullah ve ‘milliyetçi’, ‘seküler’ ve ‘sosyalist’ gruplarla temas kurduğu için eleştirdi.
Bir diğer IŞİD üyesi, Hamas’ın kendilerini ‘Harici’ olarak nitelendirdiğini belirtti. Kendilerinin aşırılıkçı olarak görülen Harici nitelemesini kabul edemeyeceklerini söyledi.

GAZZE’DE SALDIRILAR
IŞİD’in tehdidinin ardından Gazze’de eş zamanlı bombalı saldırılar meydana geldi. Saldırıların, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ile İslami Cihad’ın silahlı kanadı Seraya el-Kudüs (Kudüs Seriyyeleri) mensuplarının Şeyh Rıdvan mahallesindeki evlerinin yakınında bulunan 5 araca yönelik bombalı saldırılar olduğu öğrenildi.
Patlamalarda 2 kişinin yaralandığı açıklandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Müslim: IŞİD'in Kobanê saldırısında Türkiye'nin parmağı var

SONRAKİ HABER

Antalya ve Edirne’de kitap fuarı heyecanı: Nerede kitap varsa kültürün başkenti orası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa