19 Temmuz 2015 10:21

Dersim’de bulunan hayvan Anadolu Parsı mı?

Dersim’in Pülümür ilçesinde, ölmüş halde bulunan yaban hayvanının neslinin tükendiği sanılan Anadolu Parsı’na ait olabileceği belirtildi.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Boğalı köyü Karagöz deresinde uzun zaman önce öldüğü sanılan Anadolu Parsı yavrusunun bulunması üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine haber verildi.

Civar köylüleri, Anadolu Parsı’nın bölgede var olduğunu büyüklerinden duyduklarını dile getirirken, Anadolu Parsı olma ihtimali yüksek olan hayvan cesedi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekipleri tarafından incelenmek üzere bulunduğu alandan alındı.
Cesedin bulunduğu bölgede incelemelerde bulunan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, “Yaptığımız harici gözlemlerden çıkardığımız sonuç, tespit edilen canlının Anadolu Parsı veya Leoparı olarak bilinen türün yavrusu olabileceği şeklinde. Baş, tırnak, kuyruk yapısı ve vücut yapısı birlikte değerlendirildiğinde Anadolu Parsı olması ihtimali yüksek. Kesin sonuç ancak uzmanlarca yapılacak araştırmalar sonucu açığa çıkabilecek” dedi.
Dersim’de özellikle Munzur Dağı eteklerinde endemik hayvan türleri bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, “Başta Kocatepe olmak üzere Dersim’de Anadolu Parsı’nın yaşadığı yönünde yöre insanlarının anlatımları var. Bu türün burada yaşıyor olabileceğine ilişkin bilimsel araştırmalar var. En son Munzur havzasında yürütülmesi planlanan madencilik projeleri için mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda da bölgede Anadolu Parsı’nın yaşam bulduğuna ilişkin işaretler olduğu ifade edilmişti. Şayet Anadolu Parsı’nın olduğu saptanırsa bölgedeki madencilik, baraj ve HES projelerinin derhal iptal edilmesi gerekiyor. Çünkü bu türün yeryüzünde neslinin tükenmeye yakın olduğu biliniyor. Bern sözleşmesine göre bilimsel anlamda da korunması gerekiyor. Buradan bilim çevrelerine, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz. Yöre sakinlerinin anlatımlarından çıkan sonuç burada Anadolu Parsı’nın yaşadığı ortaya çıkıyor. Bu bölgede ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor. Bölgeye yönelik çok sayıda proje var. Avcılık ve diğer faaliyetlerin önünün alınması maksadıyla ciddi bir araştırma yapılması ve tedbir alınması gerektiği inancındayız” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

‘Hain’ ve kutsal dağın yanışı

SONRAKİ HABER

BM Raportörü David Kaye: Türkiye hak ihlalleri konusunda çaba göstermiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa