18 Temmuz 2015 16:31

Evrensel ve Hayat TV'ye baskılar Avrupa Konseyi gündeminde

Evrensel ve Hayat TV'ye baskılar Avrupa Konseyi gündeminde

Paylaş

Metal işçilerinin haberini yaptığı için saldırıya uğrayan Evrensel ve Hayat Televizyonu muhabirlerinin durumu Avrupa Konseyine taşındı. Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) çatı örgütleri olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), ay başında bir açıklama yayımlamış, Türkiye’de emek haberciliği yapan gazeteciler ve medya emekçileri üzerindeki şiddete dair endişelerini dile getirmişti. EFJ ve IFJ tarafından yapılan ortak açıklamada, “Örgütlenme özgürlüğü ile toplusözleşme ve grev hakkı gibi uluslararası standartlara tüm taraflar saygı göstermeli ve bu hakların kullanımını takip etmekte kilit rol oynayan gazeteciler işlerini yaparken tamamen özgür olmalıdır” denilmişti.
EFJ ve IFJ, Türkiye’de gazetecilere yönelik ortaya çıkan yeni şiddet vakaları nedeniyle gazetecilerin güvenliğine dair bir raporu Avrupa Konseyi Platformu’na da sundu.
İki örgütün gazetemiz ve Hayat TV’ye yönelik saldırılarla ilgili ortak açıklaması Avrupa Konseyinin internet sitesinde yayımlandı.

YUNANİSTAN'DAN DAYANIŞMA MESAJI
Öte yandan, Yunnistan'daki Yeni Sol Hareket (NAP) ve Komünist Kurtuluş Gençlik Örgütü, Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu muhabirlerine yönelik saldırıları kınadı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Metal sektöründe gündeme gelen işçi direnişleri haberlerini yapmak ve onların kürsüsü olmak mücadeleci gazeteciliğe örnek olmuştur. Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu işçi sınıfı ve gençlik mücadelesinin olduğu her yerde bulunmanın devrimci basının görevi olduğunu kanıtlamıştır.
Patron uşaklarının ve sermayeden yana sendikacılığın bu saldırıları, sermayenin çıkarlarının savunucusu ve koruyucusu rolünü üstlendiklerini, aynı zamanda mücadele ve hareketimizden ne kadar korktuklarını  göstermektedir.
İşçi ve halk hareketiyle ve işçi basınının gazetecileriyle dayanışma içinde bulunduğumuzu belirtiriz.
Gerici ve faşist saldırganlık sökmeyecektir. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Oyuncu inceleme: Mario Gomez

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa